Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
26

Oliwki czarne i zielone – jakie mają właściwości?

Słuchaj artykułu

Oliwki to nieodłączny element kuchni śródziemnomorskiej. Są doskonałym dodatkiem do potraw, w odpowiednich ilościach mogą stanowić również zdrową przekąskę. Oliwki oraz tłoczona z nich oliwa posiadają wiele cennych właściwości, które korzystnie wpływają na zdrowie.

Oliwki czarne i zielone – jakie mają właściwości?

Oliwki – co to takiego i jakie rodzaje wyróżniamy? 

Oliwki to owoce rosnące na drzewie oliwnym, najczęściej w rejonie Morza Śródziemnego oraz części Afryki. Istnieje wiele odmian tej rośliny, a każda z nich posiada swój charakterystyczny smak i zapach. Najbardziej popularną odmianą jest oliwka europejska.

Oliwki występują głównie w trzech kolorach: zielonym, czerwonym i czarnym. Ich kolor zależy od stopnia dojrzałości, czyli momentu, w którym zostały zebrane.  

Oliwki zielone to owoce zebrane we wrześniu, zanim dojrzeją. Czerwone (czasem o odcieniu brązu lub fioletu) zbierane są niedługo zanim całkowicie dojrzeją. Zbiór czarnych oliwek odbywa się w grudniu, kiedy owoce są w pełni dojrzałe, dlatego ich smak jest najdelikatniejszy. 


Zdrowa żywność
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wartości odżywcze oliwek 

Te niewielkie owoce są bogatym źródłem witamin z grupy B – bardzo ważnych dla prawidłowego działania układu nerwowego i zachowania prawidłowego stanu skóry. Zawierają także znaczące ilości witamin A, C i E. Oliwki to źródło licznych mikroelementów takich jak fosfor, miedź, żelazo czy potas. Bogate są również w potrzebny dla prawidłowej pracy jelit błonnik. Oliwki zielone są nieco bardziej kaloryczne; zawierają więcej błonnika, białka, tłuszczów i sodu, ale mniej węglowodanów niż czarne.  

Właściwości oliwek 

Przeciwzapalne 

Oliwki zawierają oleocanthal. Jest to składnik odżywczy o właściwościach przeciwzapalnych, który jest także naturalnym środkiem przeciwbólowym.  

Przeciwalergiczne 

Oliwki mogą się także okazać pomocne przy alergiach. Obniżają odpowiedź histaminową komórek w czasie reakcji alergicznej i wspomagają przepływ krwi. Mogą łagodzić skutki astmy, w której mamy do czynienia ze stanem zapalnym. 

Przeciwutleniające 

Owoce drzewa oliwnego są bogate w związki roślinne o właściwościach przeciwutleniających, czyli chroniących nasz organizm przed tzw. stresem oksydacyjnym. Te związki to m.in.: kwercetyna, hydroksytyrosol, kwas oleanolowy, oleuropeina. Cennymi antyoksydantami zawartymi w oliwkach są także witaminy A, C i E. Antyoksydanty pełnią w naszym organizmie bardzo ważne funkcje, m.in. opóźniają wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych np. choroby Alzheimera i spowalniają starzenie się organizmu. 

Przeciwnowotworowe 

Antynowotworowe działanie zawdzięczają wspomnianym już wcześniej właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Zarówno stres oksydacyjny, jak i przewlekły stan zapalny to czynniki zwiększające ryzyko rozwoju nowotworu.  

Wpływ na prawidłową pracę układu pokarmowego 

Oliwki i oliwa z oliwek aktywują wydzielanie hormonów żółciowych i trzustkowych, obniżając ryzyko wystąpienia kamieni. Wykazują także korzystne działanie w stanach zapalenia żołądka i jego owrzodzeń. Spore ilości błonnika wpływają na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, chroniąc m.in. przed zaparciami. Okazuje się także, że zawarte w oliwkach i oliwie jednonienasycone tłuszcze mogą wspierać utratę wagi. Dieta bogata w te tłuszcze zwiększa poziom serotoniny we krwi, która odpowiada za uczucie sytości. 

Wspomaganie pracy serca 

Zawarte w oliwkach związki antyoksydacyjne hamują proces starzenia się serca, zmniejszają uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, zapobiegając tym samym odkładaniu się złogów cholesterolu. Sprzyjają także regeneracji mikrouszkodzeń. 

Regulacja poziomu cukru 

Wspomagając wydzielanie insuliny, oliwki przyczyniają się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Zawarte w nich tłuszcze jednonienasycone i antyoksydanty zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o 40%. 

Oliwki mają bardzo pozytywny wpływ na stan organizmu, pamiętajmy jednak, aby nie spożywać ich w nadmiarze.

Przeczytaj również:
Topinambur – czy warto go jeść?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Lehari G., Oliwki: w kuchni, dla zdrowia, dla urody, Wydawnictwo RM, Warszawa 2010. 
  • Omar S.H., Oleuropein in Olive and its Pharmacological Effects, Sci Pharm., 78(2), 2010, 133-154. 
  • Boskon D. (ed.), Olive Oil. Chemistry and Technology, Second Edition, Champaign 2006. 
  • Helstosky C., Food Culture in the Mediterranean, London 2009. 
  • Boskon D. (ed.), Olive and Olive Oil Bioactive Constituents, Urbana 2015.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 12 listopada 2023, 21:18
    obrigadek

    nie myślę jem oliwki

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę