Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
9

Opuncja figowa – charakterystyka, właściwości, zastosowanie

Słuchaj artykułu

Opuncja figowa to rodzaj kaktusa, który znajduje obecnie szerokie zastosowanie. Używana jest w kosmetyce, ale też w ziołolecznictwie i przemyśle. Najszerzej stosowaną częścią opuncji figowej są jej owoce pełne soczystego miąższu i małych ziarenek, ale również liście i kwiaty. Każda z tych części zawiera wiele cennych składników aktywnych.

Opuncja figowa – charakterystyka, właściwości, zastosowanie

Opuncja figowa – co warto o niej wiedzieć? 

Opuncja to rodzaj rośliny z rodziny kaktusowatych (łac. Cactaceae) charakteryzującej się dużą zdolnością do magazynowania wody (sukulent). Jednym z gatunków jest opuncja figowa (figa indyjska, figa kaktusowa), która ze względu na nazwę może być mylona z figą pospolitą, jednak są to dwa różne gatunki. Opuncja figowa pochodzi z Meksyku, ale jest też uprawiana w wielu innych, ciepłych miejscach na świecie – również w Europie południowej. We Włoszech (Sycylia) uprawia się najwięcej opuncji figowej na wspomnianym kontynencie. Roślina kwitnie tam na przełomie maja i czerwca, a owocuje w lipcu.


Produkty z opuncją figową
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Z botanicznego punktu widzenia opuncja figowa to kaktus sięgający czasem aż do 5 metrów wysokości. Kwiaty wyrastają już po pierwszym roku życia rośliny. Znajdują się one na najwyższych pędach, które są najbardziej wyeksponowane na działanie promieni słonecznych. Owocami opuncji są tzw. jagody o kształcie jajowatym lub owalnym, osiągające nawet do 10 cm długości i ważące do 160 gramów. Owoce opuncji figowej mogą przybierać kolory od zieleni poprzez pomarańcz i czerwień.

Podczas zbiorów owoców opuncji figowej należy pamiętać o ochronie rąk ze względu na wystające z owocowej skórki kolce. Wewnątrz owoców opuncji znajduje się miąższ bogaty w małe nasiona. Częściami rośliny nadającymi się do spożycia oprócz owoców są również liście i kwiaty. 

Składniki odżywcze owocu opuncji figowej 

Owoce opuncji figowej zawierają bardzo duże ilości wody, która stanowi ponad 90% owocu. W skład miąższu wchodzą m.in: sacharoza (10% owocu), mukopolisacharydy, lipidy i inne. Po odjęciu wody z miąższu opuncji figowej pozostaje jej sucha masa składająca się w prawie 51% z błonnika pokarmowego.  

Owoc opuncji figowej zawiera duże ilości: 

  • witaminy C, 
  • witamin z grupy B (tiamina – B1 i ryboflawina B2), 
  • beta-karotenu, 
  • witaminy E

Dodatkowo owoce opuncji figowej bogate są w składniki mineralne: wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor i sód oraz związki fenolowe: alfa-hydroksykwasy, flawonoidy, antocyjany. 

Tłuszcze znajdują się głównie w skórce owocu opuncji figowej. Dużą część z nich stanowią zdrowe i bardzo pożądane w diecie NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo tłuszczowa frakcja skórki owocu opuncji figowej zawiera w sobie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (K, E i beta-karoten). 

Do 40% suchej masy owocu opuncji figowej stanowią jej nasiona bogate we flawonoidy, taniny i polifenole. 

Opuncja figowa – właściwości zdrowotne  

Dzięki dużej zawartości frakcji błonnikowej, owoce opuncji figowej znajdują zastosowanie we wspomaganiu utrzymania prawidłowej masy ciała. Można ją znaleźć w składzie preparatów doustnych (suplementów diety) wspomagających odchudzanie lub utrzymanie odpowiedniej masy ciała. 

Pektyny i beta-glukany obecne w owocach opuncji przyczyniają się do obniżenia poziomów złego cholesterolu we krwi oraz wpływają pozytywnie na stężenie glukozy we krwi (pobudzenie wydzielania insuliny przez trzustkę). 

Jeden z flawonoidów stanowiących ponad połowę tych związków w owocu opuncji figowej(3-O-robinobiozyd izoramnetyny) ma właściwości przeciwdepresyjne

Owoc opuncji figowej wytwarza specyficzną substancję nazwaną Opuntia G, która u ludzi wykazuje właściwości chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Proces ten polega na stymulowaniu syntezy białka w skórze, które należy do białek szoku cieplnego (ang. Heat Shock Proteins, HSP). HSP to grupa białek wytwarzanych fizjologicznie przez organizm i działająca naprawczo w momencie np. uszkodzeń skóry. Podczas stymulacji syntezy HSP przez Opuntia G synteza białka w skórze jest dwukrotnie wyższa. Znane są doniesienia o tradycyjnym zastosowaniu przełamanych części rośliny oraz soku, który z nich wyciekał, jako sposobu na ochronę przeciwsłoneczną wiele lat temu przez mieszkańców terenów obecnej Ameryki Południowej. 

Opuncja figowa w kosmetyce i jej wpływ na urodę 

W kosmetyce figa indyjska znana jest głównie ze względu na obecność w jej składzie mukopolisacharydów, kwasu winowego i cytrynowego, jako substancji o działaniu leczniczym i upiększającym. Dzięki obecności mukopolisacharydów (w ekstraktach i w soku), jest ona zaliczana do roślin mających właściwości wygładzające i nawilżające skórę. Dodatkowo mukopolisacharydy z opuncji mają zastosowanie jako „plaster” tworzący warstwę ochronną na skórze zmienionej zapalnie lub zranionej.  

Ekstrakt z opuncji figowej dodawany jest do receptur preparatów kosmetycznych w postaci proszku lub podobnie jak sok – w postaci kleistego roztworu. 

Wspomniana już wcześniej substancja o nazwie Opuntia G również znalazła zastosowanie w kosmetyce – jako środek regenerujący i naprawczy działa zbawiennie na problematyczne rodzaje skóry (wrażliwe, podrażnione, trądzikowe). Istnieją też informacje o jej działaniu przeciwzmarszczkowym.  

Kolejnym składnikiem otrzymywanym z opuncji figowej jest olejek z nasion, który jest jednym z najdroższych olejków. Do pozyskania 1 litra potrzeba prawie pół tony owoców.  

Regularne stosowanie oleju z nasion figi indyjskiej przyczynia się do redukcji powstawania zmarszczek mimicznych, wygładzenia skóry i jej nawilżenia.  

Efekt, jaki można uzyskać po regularnym stosowaniu olejku z opuncji na skórę nazywany jest „naturalnym botoksem”. Można go nakładać na całą twarz, również na delikatną skórę wokół oczu, ponieważ zmniejsza widoczność cieni pod oczami i uelastycznia skórę. Warto wypróbować masaż twarzy z użyciem rollera i olejku z pestek opuncji figowej. Czysty olejek można nakładać na noc jako kurację przeciwzmarszczkową lub na dzień, mieszając go z ulubionym kremem do twarzy. 

Preparaty kosmetyczne z opuncją figową dostępne na rynku to między innymi kremy nawilżające i wygładzające, mgiełki i emulsje do twarzy, szampony oraz czysty olejek z nasion opuncji do stosowania na skórę. 

Jak spożywać opuncję figową? 

Liście, owoce i miąższ znajdują zastosowanie głównie w kuchni meksykańskiej. Liście traktowane są tam jak warzywo i są chętnie dodawane do potraw lub po ugotowaniu podawane są jako samodzielna część dania. Owoce opuncji figowej po obraniu ze skórki pełnej kolców można spożywać na surowo (razem z pestkami) – są bardzo sycące, słodkie i soczyste. Często sam miąższ jest dodatkiem do deserów i owsianek, a najlepiej smakuje schłodzony kilka godzin wcześniej w lodówce.

Owoce opuncji można przyrządzić poprzez duszenie i smażenie oraz przygotować z nich przetwory, takie jak dżemy czy galaretki. Wybierając w sklepie owoc figi indyjskiej, należy kierować się przede wszystkim jego kolorem. Najlepszym wyborem będą okazy różowe, które w naszym kraju są najrzadziej dostępne. Jednolity kolor pomarańczowy lub z niewielką ilością domieszki zieleni to najprawdopodobniej dojrzały owoc gotowy do spożycia. Owoc figi indyjskiej charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym (około 34) oraz jest niskokaloryczny

Zastosowanie opuncji figowej w ziołolecznictwie 

Wykorzystanie opuncji figowej w ziołolecznictwie było bardzo szerokie już w medycynie tradycyjnej. Dawniej figa indyjska stosowana była jako remedium na problemy wątrobowe, stany reumatyczne i zakażenia grzybicze. Dodatkowo stosowano ją przy problemach skórnych, takich jak wrzody, zapalenia i niegłębokie rany. Zastosowanie medyczne kwiatów i owoców opuncji figowej to leczenie biegunek, wrzodów żołądka i hemoroidów

Zastosowanie opuncji figowej w przemyśle 

Figa indyjska stosowana jest w przemyśle do produkcji papieru i kleju. Z owadów, które bytują na opuncji figowej wytwarza się powszechnie stosowany karminowy barwnik przemysłowy. 

Opuncja figowa to kaktus o wszechstronnym zastosowaniu i wielu pozytywnych właściwościach. Warto spróbować włączyć ja do swojej diety, jak również zainteresować się jej korzystnym wpływem na wygląd skóry. Osoby potrzebujące wsparcie w utrzymaniu prawidłowej masy ciała znajdą jej ekstrakty na liście składników preparatów doustnych dostępnych w sprzedaży bez recepty. 

Przeczytaj również:
Brahmi (Bacopa monnieri) – czym jest i jak działa?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/12/pf_2016_213-217.pdf 
  2. Draelos Z.D., „Kosmeceutyki”, wyd.2, Edra Urban & Partner, Wrocław 2011.
  3. https://www.herbapol.com.pl/podrecznik/opuncja-figowa 
  4. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/opuncja-figowa-naturalna-toksyna-botulinowa,18775 
  5. El-Mostafa K., El Kharrassi Y., Badreddine A., Andreoletti P., Vamecq J., El Kebbaj M.S., Latruffe N., Lizard G., Nasser B., Cherkaoui-Malki M., Nopal cactus (Opuntia ficus-indica) as a source of bioactive compounds for nutrition, health and disease. Molecules. 2014 Sep 17;19(9):14879-901. 
  6. Del Socorro Santos Díaz M., Barba de la Rosa A.P., Héliès-Toussaint C., Guéraud F., Nègre-Salvayre A., Opuntia spp.: Characterization and Benefits in Chronic Diseases. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:8634249. 
  7. Silva M.A., Albuquerque T.G., Pereira P., Ramalho R., Vicente F., Oliveira M.B.P.P., Costa H.S., Opuntia ficus-indica (L.) Mill.: A Multi-Benefit Potential to Be Exploited. Molecules. 2021 Feb 11;26(4):951. 
  8. Madrigal-Santillán E., Madrigal-Bujaidar E., Álvarez-González I., Sumaya-Martínez M.T., Gutiérrez-Salinas J., Bautista M., Morales-González Á., García-Luna y González-Rubio M., Aguilar-Faisal J.L., Morales-González J.A., Review of natural products with hepatoprotective effects. World J Gastroenterol. 2014 Oct 28;20(40):14787-804. 
  9. González-Ponce H.A., Martínez-Saldaña M.C., Tepper P.G., Quax W.J., Buist-Homan M., Faber K.N., Moshage H., Betacyanins, major components in Opuntia red-purple fruits, protect against acetaminophen-induced acute liver failure. Food Res Int. 2020 Nov;137:109461. 
  10. Ota A., Ulrih N.P., An Overview of Herbal Products and Secondary Metabolites Used for Management of Type Two Diabetes. Front Pharmacol. 2017 Jul 6;8:436. 
  11. https://www.dorotakaminska.pl/opuncja-figowa-figa-indyjska/ 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę