Otarcia w upalne dni. Jak sobie z nimi radzić?
Wiosną i latem spędzamy więcej czasu na aktywnościach na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury powietrza i spocona skóra mogą niestety sprzyjać powstawaniu otarć. Jak sobie z nimi poradzić?

Czym jest otarcie?
Otarciem nazywamy powierzchowne skaleczenie lub zadrapanie skóry, które powstaje np. w wyniku kontaktu z szorstkim materiałem, butem, skarpetką. Latem często mamy do czynienia z otarciami ud, gdy skóra ociera się o skórę. Na takie otarcia często uskarżają się kobiety, które w letnie dni noszą sukienki czy spódnice. U kobiet otarcia mogą pojawić się też w okolicy piersi.
Powstawaniu zaczerwienienia sprzyja wysoka temperatura oraz wilgoć skóry, dlatego otarcie ud może pojawić się już po paru minutach spaceru. Początkowo możemy nie zauważyć, że mamy uszkodzoną skórę, pierwszym objawem jest tylko lekkie zaczerwienienie. Następnie skóra może stać się swędząca, tkliwa. Później pojawia się ból, uczucie pieczenia czy szczypania.
Pęcherze i otarcia na stopach
Piesze wędrówki w wakacyjne dni dostarczają wielu wrażeń, ale mogą skończyć się, gdy na stopach pojawi się otarcie. Źle dobrane, niewygodne obuwie, które uciska stopę, może uszkodzić naskórek, najczęściej w okolicy pięty lub palców. Pojawienie się uszkodzenia często przyspiesza pot, który podrażnia skórę. Noszenie skarpetek ze sztucznych, nieoddychających materiałów też odpowiada za powstawanie otarć.
Jak zapobiegać powstawaniu otarć?
Aby uniknąć powstawania otarć na skórze ud czy stóp, warto zastosować się do pewnych wskazówek, które pozwolą zniwelować problem. Domowe sposoby na otarcia obejmują przede wszystkim odpowiednie ubranie.
- Noś wygodne obuwie.
- Wybieraj skarpetki z naturalnego materiału, który dobrze wchłania pot.
- Zakładaj przewiewne ubrania.
- Możesz też wybrać specjalne opaski na uda, które chronią skórę przed otarciami.
Jednym z domowych sposobów na zapobieganie otarciom ud jest zastosowanie pudru sypkiego lub talku na skórę. Taki produkt pochłania wilgoć, zmniejsza tarcie i daje uczucie suchości.
Co zrobić, gdy otarcia już się pojawią?
Kiedy na skórze pojawi się otarcie, trzeba działać szybko, by przyspieszyć gojenie i złagodzić ból. Jeśli skóra jest zabrudzona i spocona, umyj ją wodą z mydłem, a następnie zdezynfekuj specjalnym płynem przeznaczonym do przemywania ran. Ewentualną drobną ranę, z której sączy się krew, zabezpiecz za pomocą opatrunku.
Jeśli skóra jest tylko zaczerwieniona i obolała, możesz nałożyć na nią krem barierowy, który zawiera lanolinę i tlenek cynku. Lanolina koi podrażnioną skórę, nawilża ją i zmiękcza. Tworzy także warstwę ochronną na skórze. Tlenek cynku działa antyseptycznie i przeciwzapalnie oraz wspiera regenerację naskórka.