Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
5

Paznokcie hybrydowe – co to jest manicure hybrydowy i jak go zrobić?

Słuchaj artykułu

Manicure hybrydowy to świetne rozwiązanie dla kobiet, które mimo braku czasu nie chcą rezygnować z dbania o swoje dłonie. Czym jest manicure hybrydowy? Jak go wykonać? Czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Paznokcie hybrydowe – co to jest manicure hybrydowy i jak go zrobić?

Co to są paznokcie hybrydowe? 

Paznokcie hybrydowe, potocznie nazywane hybrydami, to jedna z najpopularniejszych technik stylizacji paznokci.  

Słowo hybryda oznacza połączenie ze sobą dwóch elementów. W tej metodzie wykorzystuje się lakiery hybrydowe, które przypominają klasyczne lakiery do paznokci i światło, które ma za zadanie utwardzenie zastosowanego produktu na płytce paznokcia. 


Odżywki do paznokci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Manicure hybrydowy cechuje się znacznie dłuższą trwałością niż klasyczne malowanie paznokci. Prawidłowo i starannie wykonana stylizacja zapewnia nieskazitelny efekt nawet do 3 tygodni

Do wykonania takiej stylizacji niezbędne są specjalistyczne lakiery hybrydowe. Są to preparaty łączące właściwości zwykłych lakierów z żelem, który utrwala się światłem. Wygląd buteleczki lakieru hybrydowego przypomina klasyczny lakier z pędzelkiem. Jedyną różnicą jest to, że lakiery hybrydowe muszą być pakowane w opakowania nieprzepuszczające światła. Wykonanie stylizacji paznokci tą metodą jest proste i wygodne, a jednocześnie trwałe [1, 2]. 

Na czym polega manicure hybrydowy?

Manicure hybrydowy na naturalnej płytce jest chętnie stosowaną metodą upiększenia paznokci. Pozwala na osiągnięcie bardziej naturalnego efektu niż w przypadku manicure żelowego czy akrylowego. Paznokcie hybrydowe są zazwyczaj znacznie cieńsze niż żelowe i akrylowe, co daje naturalny efekt. 

Manicure hybrydowy przebiega zazwyczaj w trzech etapach: 

  1. aplikacja bazy – lakieru podkładowego zabezpieczającego naturalną płytkę paznokcia i zapewniającego przyczepność, 
  2. nałożenie lakieru hybrydowego w wybranym kolorze – w zależności od potrzeb i krycia stosuje się od jednej do kilku warstw produktu, 
  3. aplikacja topu – produktu zapewniającego trwałość manicure. 

Podstawą działania lakierów hybrydowych jest proces polimeryzacji, który zachodzi w obecności światła. W hybrydach wykorzystywane są dwa rodzaje światła – UV i LED. Proces polimeryzacji ma na celu utwardzenie produktu na płytce paznokcia i zapewnienie dużej trwałości stylizacji. 

Produkty nakłada się zawsze w odpowiedniej kolejności. Każdą nałożoną warstwę produktu utwardza się w specjalnej lampie [1, 2]. 

Różnice między manicure hybrydowym a klasycznym

Manicure hybrydowy cechuje się znacznie wyższą odpornością na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne niż klasyczny manicure.  

Hybrydy pozwalają cieszyć się nieskazitelnym wyglądem i trwałością nawet do 3 tygodni.  

Wykonanie paznokci tą metodą trwa dłużej, jednak w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić czas. Paznokcie po utwardzeniu topu, czyli ostatniej warstwy, są suche i wymagają jedynie przetarcia preparatem odtłuszczającym. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się topy „no-wipe”, które nie wymagają nawet odtłuszczania. 

Manicure klasyczny utrzymuje się znacznie krócej, zazwyczaj do kilku dni. Paznokcie pomalowane klasycznym lakierem łatwo uszkodzić podczas kontaktu z wodą czy w trakcie codziennych czynności. Są zdecydowanie podatniejsze na pęknięcia i złamania. Aby utrzymać zadbane paznokcie, klasyczny manicure należy wykonywać nawet co 3 dni, co jest czasochłonne.  

Może się wydawać, że stylizacja klasycznym lakierem jest znacznie szybsza, jednak po jej wykonaniu paznokcie potrzebują dodatkowego czasu do całkowitego wyschnięcia. 

Lakiery hybrydowe cechują się inną konsystencją niż klasyczne, co zapewnia wygodne nakładanie i rozprowadzanie po powierzchni paznokcia. Formuła lakieru hybrydowego jest nieco gęstsza, aby lakier nie spływał z paznokci na skórki, a jednocześnie nie tworzył nieestetycznych smug i zacieków [1, 2]. 

Jak zrobić manicure hybrydowy?

Hybrydy można wykonać nie tylko w salonie kosmetycznym, ale także samodzielnie w domu. Wiedza, jak właściwie przeprowadzić tę czynność, jest niezwykle ważna nie tylko dla estetyki, ale także trwałości i bezpieczeństwa. 

Jak zrobić hybrydy w domu? 

Aby wykonać stylizację w domu, należy wyposażyć się w odpowiedni zestaw produktów. Potrzebne będą:  

  • lakiery hybrydowe (baza, kolor, top),  
  • lampa do utwardzenia stylizacji,  
  • pilniki, bloczki matujące i inne akcesoria do opracowania płytki.  

Należy również zadbać o środki do dezynfekcji

Odpowiednie przygotowanie dłoni 

Na początku należy zadbać o skórki, odsunąć je albo całkowicie usunąć. Kolejnym krokiem jest opracowanie kształtu i powierzchni paznokcia. W tym celu używa się pilników i bloczków matujących. Na koniec tego etapu należy pozbyć się pyłu i odtłuścić paznokieć specjalnym środkiem na bazie alkoholu izopropylowego. 

Podczas przygotowywania dłoni do manicure hybrydowego warto zachować ostrożność i unikać pośpiechu.  

Najważniejsze, aby nie uszkodzić skóry i nie dopuścić do powstania ran, np. podczas wycinania skórek czy mocnego piłowania paznokci. Przerwanie ciągłości naskórka może być niebezpieczne. Produkty używane do stylizacji nie powinny dostać się zbyt głęboko. 

Aplikacja lakierów hybrydowych 

Pierwszą warstwą jest baza, którą po nałożeniu należy utwardzić. Kolejną warstwę stanowi produkt kolorowy, który również należy utwardzić w lampie po każdej nałożonej warstwie. Ich ilość zależy od krycia lakieru. Ostatnim produktem jest top utrwalający całą stylizację. 

Lakiery hybrydowe powinny być nakładane jedynie na płytkę paznokcia. Należy aplikować je ostrożnie i z dużą dokładnością, aby nie zalać skórek wokół paznokcia.  

Zalane skórki umożliwią przedostawanie się powietrza i wody pod paznokieć. Wówczas pojawiają się idealne warunki do rozwoju bakterii. Może to doprowadzić do pojawienia się pałeczek ropy błękitnej [1, 2]. 

Od czego zależy trwałość hybryd? 

Trwałość hybryd zależy od wielu czynników. Istotne są dobrej jakości produkty, ale również technika i umiejętności osoby wykonującej manicure.  

Im dokładniej wykonana stylizacja, tym jest ona trwalsza.  

Nie należy pomijać ani przyspieszać poszczególnych kroków. Niedokładne odtłuszczenie płytki czy zbyt krótki czas utwardzania lakieru w lampie może znacznie skrócić trwałość stylizacji. Na trwałość manicure ma również wpływ stan płytki paznokcia [1, 2]. 

Czy paznokcie hybrydowe są bezpieczne?

Manicure hybrydowy uważa się za bezpieczne. Istnieje jednak szereg zagrożeń wynikających ze stosowania tej metody, o których należy pamiętać. 

Groźne związki chemiczne 

Niektóre lakiery hybrydowe zawierają substancje niebezpieczne dla zdrowia, dlatego warto zwracać uwagę na skład produktów oraz wybierać dobre i sprawdzone firmy. Wyróżnia się trzy substancje, na które należy uważać – toluen, formaldehyd i ftalan. Toluen jest związkiem chemicznym, który może wywoływać bóle i zawroty głowy oraz nudności. Formaldehyd jest substancją uczulającą, dlatego jego również warto unikać. Ftalan jest związkiem rakotwórczym. Podczas wykonywania stylizacji istnieje ryzyko narażenia inhalacyjnego, dlatego na czas zabiegu warto założyć maseczkę ochronną

Należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry w wyniku kontaktu z akrylanami. Objawami tego zaburzenia są m.in. swędzenie i opuchlizna opuszek palców, pękanie skóry wokół paznokci, ale także swędzenie i wysięk z uszu [3, 4, 5, 6, 7]. 

Promieniowanie UV 

Promieniowanie, które emitują lampy stosowane do utwardzania produktów, ma zdolność przenikania do skóry właściwej. Promieniowanie, jak wiadomo, odpowiada za procesy fotostarzenia i może powodować powstawanie zmian nowotworowych. Stąd liczne obawy o bezpieczeństwo tej metody stylizacji paznokci.  

Badania dowodzą, że czas ekspozycji skóry dłoni na promieniowanie emitowane z lamp jest zbyt krótki, aby mógł być naprawdę niebezpieczny.  

Podczas jednej stylizacji lampa naświetla dłonie maksymalnie do 10 minut. Przez ten czas osiągnięcie szkodliwej dawki promieniowania jest niemożliwe. Wyniki badania jasno wskazują, że prawidłowo stosowane lampy nie zwiększają znacząco ryzyka zachorowania na nowotwór skóry. Naukowcy podkreślają jednak, że badania te muszą być kontynuowane. 

Skóra naszych dłoni jest też bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych niż skóra pozostałych części ciała. Dla większego bezpieczeństwa można jednak zastosować dodatkowe środki w postaci kremów z wysokim filtrem UV SPF 50 [8, 9, 10]. 

Onycholiza 

Onycholiza jest schorzeniem, które może pojawić się w trakcie noszenia hybryd. Polega na częściowym oddzieleniu się płytki paznokcia od łożyska. Jej przyczyną są zazwyczaj uszkodzenia paznokcia podczas stylizacji, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Onycholiza może być także konsekwencją zakażenia grzybicznego. Na początku obserwuje się zmianę barwy paznokcia na lekko zielonkawą, żółtą lub fioletową. Onycholizę należy leczyć pod okiem dermatologa, co może potrwać nawet do kilku miesięcy. Leczenie obejmuje usuwanie odstającej części płytki aż do prawidłowego odrośnięcia paznokcia. Zdiagnozowanie onycholizy oznacza konieczność całkowitej rezygnacji z manicure hybrydowego [3, 4, 5]. 

Paznokcie hybrydowe – czy mogą zaszkodzić ciąży? 

Obecnie nie ma żadnych dowodów na to, aby hybrydy działały negatywnie na dziecko i mogły stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla ciąży.

Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, obowiązują tu wszystkie typowe zasady. Należy przede wszystkim unikać lakierów hybrydowych zawierających toluen, formaldehyd i ftalan.  

Ściąganie hybryd w ciąży również nie stanowi żadnego zagrożenia, nawet jeśli usuwane są acetonem.

Aby zachować bezpieczeństwo, wszystkie etapy należy wykonywać dokładnie i w odpowiedniej kolejności. Trzeba też zadbać o zasady higieny i używać narzędzi, które są wysterylizowane. Jeżeli stylizacja wykonywana jest w domu, istotne, aby nie pożyczać narzędzi nikomu innemu [5]. 

Jak zdjąć lakier hybrydowy z paznokci? 

Paznokcie hybrydowe usuwa się przede wszystkim dwoma metodami.  

Pierwsza metoda wykorzystuje aceton jako rozpuszczalnik. Polega na spiłowaniu wierzchniej warstwy manicure, przyłożeniu do paznokcia wacika obficie nasączonego acetonem i zawinięciu palca folią lub ściśnięciu specjalnym klipsem. Po kilku minutach lakier hybrydowy można usunąć z paznokcia przy pomocy kopytka lub drewnianego patyczka. Ta metoda ma jednak swoje wady. Aceton może silnie wysuszać skórę palców, powodować podrażnienia, a nawet pęknięcia skóry, dlatego nie sprawdzi się u każdego. 

Alternatywą może być ściąganie hybryd frezarką. Najłatwiej i najbezpieczniej wykonać ten zabieg w gabinecie kosmetycznym. Frezarka w rękach osoby, która nie jest odpowiednio przeszkolona, może być niebezpieczna dla płytki paznokcia. W tej metodzie konieczna jest precyzja. Należy spiłować jedynie lakier, nie uszkadzając przy tym płytki paznokcia [1, 7]. 

Jak dbać o paznokcie po zdjęciu hybrydy? 

Jeżeli stylizacja i usuwanie paznokci hybrydowych były wykonane poprawnie, paznokcie powinny być w dobrym stanie. Czasem jednak trudno uniknąć mikrouszkodzeń.  

Niezależnie od kondycji płytki paznokcia do pielęgnacji dłoni warto włączyć odpowiednie odżywki na bazie witamin, głównie A i E. Alternatywą dla odżywek mogą być olejki, które wciera się nie tylko w płytkę paznokcia, ale również skórki. Warto postawić na olej rycynowy, arganowy, z awokado lub jojoba

Jeżeli paznokcie wymagają znacznego wzmocnienia, można wesprzeć się suplementami diety, np. ze skrzypem polnym [1, 6]. 

Przeczytaj również:
Uczulenie na hybrydę – jak się objawia i jak je leczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Ptaszek-Rohde U., Lakiery hybrydowe, Świat Przemysłu Kosmetycznego 1 (2019). 
  2. American Academy of Dermatology Associtation, Gel Manicures: tips for healthy nails, https://www.aad.org/nail-care-secrets/gel-manicures. 
  3. Kieć-Świerczyńska M. I wsp., Manikiurzystki i pedikiurzystki jako grupa zawodowa o istotnym ryzyku dermatoz związanych z pracą, Medycyna Pracy, 64.4 (2013): 579-591. 
  4. Gregoriou S. i wsp., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, Forum Medycyny Rodzinnej, Vol. 3. No. 2. 2009. 
  5. Opalińska S. i wsp., Contact eczema induced by hybrid manicure. The role of acrylates as a causative factor, Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii, 38.1 (2021). 
  6. Nanda S., Sonal B., Nail care and nail cosmetics, Nail Disorders, CRC Press, 2019. 487-496. 
  7. Ptaszek-Rohde U., Bezpieczeństwo i skuteczność działania preparatów do stylizacji i pielęgnacji paznokci, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 1 (2020). 
  8. Łęcki A., Sąpór A., Wpływ promieniowania UV stosowanego podczas stylizacji paznokci na skórę dłoni, (2019). 
  9. Shihab N, Lim H., Potential cutaneous carcinogenic risk of exposure to UV nail lamp: A review, Photodermatol Photoimmunol Photomed, 2018;34(6):362-365. 
  10. The Skin Cancer Foundation’s Official Position on UV Light and Manicure Safety – SkinCancer.org. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę