Peeling kwasem TCA. Czy jest bezpieczny?
Obecnie kosmetologia oferuje szeroki zakres zabiegów kosmetycznych. Popularne stało się wykonywanie peelingów kosmetycznych przy użyciu kwasów. Co to jest kwas TCA i czy jest bezpieczny?
Zastosowanie kwasu TCA
TCA jest zaliczany do kwasów o silnej mocy.
Dzięki swoim właściwościom TCA jest wykorzystywany w leczeniu:
- trądziku,
- blizn potrądzikowych,
- matowej skóry,
- zmarszczek,
- zwiotczałej skóry,
- przebarwień (również słonecznych),
- rozszerzonych porów.
Produkty TCA są stosowane od lat w leczeniu poważnych uszkodzeń posłonecznych i zapobieganiu rozwojowi raka skóry, szczególnie u osób ciemnoskórych. Peeling kwasem TCA można stosować nie tylko na twarz, ale także na szyję, klatkę piersiową, plecy, ramiona, dłonie itp. Stężenie TCA waha się od 3% do 50%. Wartość stężenia warunkuje głębokość złuszczania naskórka – do 30% peeling powierzchowny, 30-50% peeling średnio głęboki, powyżej 50% peeling głęboki.
Peelingi TCA są rutynowo stosowane przez dermatologów i chirurgów plastycznych w gabinecie, jako zalecane leczenie wszystkich stadiów trądziku, w tym trądziku pospolitego.
Działanie TCA
Peeling TCA nałożony na skórę do pewnego stopnia (w zależności od siły) powoduje oparzenie. To z kolei prowadzi do złuszczenia lub usunięcia zewnętrznych warstw naskórka, umożliwiając wzrost nowej skóry.
TCA jest skuteczniejszy i trwalszy niż inne kwasy, ponieważ wnika głębiej w skórę właściwą. Dlatego może leczyć więcej dolegliwości i problemów skóry. Po wygojeniu, które zazwyczaj trwa do kilku tygodni, skóra staje się bardziej napięta. Ponadto może wydawać się pełniejsza, gładsza, z mniejszymi porami oraz mniejszą linią zmarszczek. Po peelingu chemicznym skóra będzie wyglądać na odmłodzoną i młodszą.
Przebieg zabiegu kwasem TCA
Peeling powierzchowny kwasem TCA wykonuje się podobnie jak w przypadku innych rodzajów kwasów. Najlepiej wykonaj go u kosmetologa lub lekarza dermatologa. Przed peelingiem przygotuj skórę, stosując kosmetyki z kwasami AHA.
Pierwszy krok zabiegu kwasem TCA obejmuje oczyszczenie skóry i peeling wstępny. Proces ten rozluźnia naskórek i umożliwia wnikanie kwasu oraz jego równomierne działanie. Następnym krokiem jest aplikacja kwasu na powierzchnię skóry. Po około 2 minutach produkt zmywa się z naskórka dużą ilością wody oraz nakłada neutralny preparat nawilżający.
Różnicą w tego typu zabiegach jest wcześniejsze wykonanie peelingu kwasem glikolowym, aż do momentu wystąpienia rumienia, a następnie aplikacja kwasu TCA. Ważne są szybkie i równomierne pociągnięcia aplikatora, ponieważ w innym przypadku może dojść do nierównej aplikacji preparatu na skórę. Kwas TCA nakłada się w 2-3 warstwach. Im wyższe stężenie, tym mocniejszy efekt.
Kwas TCA neutralizuje się sam. Proces złuszczania komórek trwa około 2 tygodnie.
Środki ochrony po peelingu
W przypadku peelingów kwasami, a w szczególności kwasem TCA, używaj maksymalnej ochrony przeciwsłonecznej. Uchroni to skórę przed szkodliwymi promieniami UV, które mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry, w tym czerniaka. W trakcie gojenia skóry zalecane jest również stosowanie w trakcie codziennej pielęgnacji delikatnego kremu nawilżającego.
Przeczytaj również:
Peeling kwasowy – czy każdy może go stosować?
- Walkowicz G., Peelingi chemiczne – nowe protokoły zabiegowe i możliwe powikłania, Kosmetologia Estetyczna, 5/2019.
- Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Nowa Medycyna, 2005.
- Kosmetologia i farmakologia skóry, Wyd. Lekarskie PZWL, 2008.