Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
6

Pielęgnacja skóry niemowląt. Czym są emolienty?

Słuchaj artykułu

Skóra niemowląt jest znacznie cieńsza i wrażliwsza niż skóra osób dorosłych, dlatego wymaga nieco innej pielęgnacji. Ważne, aby ją odpowiednio oczyścić, nawilżyć i odżywić, a także zadbać o jej barierę ochronną. Wśród polecanych przez specjalistów kosmetyków dla niemowląt są emolienty, czyli produkty nawilżające i natłuszczające. Jakie są ich główne zalety i jak wybrać odpowiednie emolienty dla dzieci? 

Pielęgnacja skóry niemowląt. Czym są emolienty?

Skóra niemowląt – co ją charakteryzuje? 

Jednym z najważniejszych zadań, jakie pełni skóra, jest ochrona narządów wewnętrznych przed urazami. Odpowiedzialna jest także m.in. za termoregulację i ochronę organizmu przed negatywnym wpływem środowiska. Chociaż skład i funkcje skóry niemowląt i dorosłych są takie same, to można zauważyć różnice w jej budowie. 

Skóra niemowląt jest nawet 10 razy cieńsza niż skóra dorosłych i ma mniej włókien elastynowych i kolagenowych.

Dziecięca skóra łatwiej ulega urazom, jest podatna na reakcje alergiczne i skłonna do nadmiernej utraty wody. Cechuje ją również większa wrażliwość na różnice temperatur, dlatego maluszek łatwiej się przegrzewa lub wyziębia. Warstwa rogowa skóry ma luźny układ komórek, przez co naskórek nie przylega ściśle do skóry właściwej. Duże przestrzenie międzykomórkowe zaburzają jej funkcjonowanie, sprawiając, że jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne. 

Pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt 

Wrażliwa i delikatna skóra niemowląt potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji.

Jej działanie powinno skupiać się na: 

  • nawilżaniu, 
  • usuwaniu zanieczyszczeń, 
  • wzmacnianiu bariery ochronnej naskórka, 
  • natłuszczaniu (w razie potrzeby). 

Kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci od 1. dnia życia opierają się na bezpiecznych i hipoalergicznych formułach. Ich pH jest zbliżone do neutralnego, by nie zaburzały równowagi mikrobiomu.

Dopasuj produkty do wymagań skóry Twojego dziecka, by zmniejszyć skłonność do przesuszania i ograniczyć ryzyko alergii. Pielęgnacja niemowląt to nie tylko kąpiel i oczyszczanie okolic okołopieluszkowych, lecz także nawilżanie.

Maluszek reaguje na bliskość i dotyk, dlatego stosowanie emulsji i kremów ma też dla niego działanie relaksacyjne. Delikatny masaż ciała nie tylko poprawi kondycję skóry, lecz także wzmocni więź między Tobą a dzieckiem. 

Emolienty – jakie są ich zalety? 

Emolienty to cenione od dawna składniki nawilżające i natłuszczające, których zadaniem jest wygładzenie i zmiękczenie skóry. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa emolliere, czyli „zmiękczać”.   

Obecnie emolientami określane są też gotowe preparaty, które bazują na właściwościach tych składników. Kosmetyki te mogą mieć formę emulsji do kąpieli, kremów, żeli, olejków lub emulsji do ciała. Głównym zadaniem tych wszystkich preparatów jest nawilżenie skóry i wzmocnienie jej bariery ochronnej. 

Dzięki swym właściwościom emolienty skutecznie redukują suchość, szorstkość i łuszczenie się skóry. Znacznie zmniejszają też uczucie napięcia i świądu, dbając jednocześnie o odpowiedni poziom nawilżenia. Po ich zastosowaniu skóra staje się miękka, gładka i mniej skłonna do uszkodzeń i otarć. 


Pielęgnacja skóry dziecka
Zakupy z doradcą Gemini

Emolienty idealnie sprawdzają się także w pielęgnacji skóry atopowej u dzieci, która wymaga szczególnej ochrony. Wyniki badań potwierdzają, że stosowanie emolientów jest szczególnie wskazane w przypadku występowania atopowej skóry u dzieci. Emolienty znacznie poprawiają stan skóry, ograniczają szorstkość i zapobiegają pogłębianiu się problemu suchości. Intensywnie regenerują barierę naskórkową, zmniejszają utratę wody oraz przywracają równowagę mikrobiomu skóry, obniżając jej pH. 

Jak wybrać emolienty dla dzieci? 

Wybierając produkty, zwróć uwagę nie tylko na ich formę, lecz także na skład. Emolienty bazują na lipidach (głównie olejach roślinnych i pochodnych parafiny), które znacznie ograniczają przeznaskórkową utratę wody. Tworzą na powierzchni skóry specjalny, zabezpieczający film ochronny, zwany barierą okluzyjną. Dodatkowym składnikiem wykorzystywanym w emolientach są humektanty – składniki wiążące wodę w naskórku (najczęściej kwas hialuronowy lub mocznik). Formuły wzbogaca się także o alantoinę i pantenol, które wykazują działanie łagodzące. 

Wybierając emolienty, weź pod uwagę potrzeby skóry niemowlęcia. Jeśli produkt ma być wykorzystywany do codziennej pielęgnacji, a maluszek nie ma większych problemów, wybierz mniej tłusty emolient. Świetnie sprawdzi się tu preparat o przeważających właściwościach nawilżających. W przypadku skóry bardzo suchej, swędzącej i nadmiernie łuszczącej, sięgnij po produkt natłuszczający.

Przeczytaj również:
Wyprawka kosmetyczna dla noworodka


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://mavipuro.pl/jourarch/PN2018017.pdf.
  • https://medph.pl/2018/07/25/pielegnacja-skory-noworodka-i-niemowlecia/  
  • https://media.proquest.com/media/hms/PFT/1/xElXC?_s=UrZPNanAAdwchsxWGLCnSlkmhOI%3D 
  • https://medwiekurozwoj.pl/articles/2018-4-16.pdf 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę