Problemy z dostępnością popularnych leków – dlaczego brakuje leków?
Problem braku dostępności popularnych leków to codzienność. Na rynku farmaceutycznym stale brakuje wielu niezbędnych preparatów. Medycy starają się walczyć z tym problemem, proponując pacjentowi terapię o podobnych efektach.
Na czym polegają problemy z dostępnością popularnych leków?
Farmaceuci w swojej codziennej pracy spotykają się bardzo często z sytuacją nagłego braku dostępności leków. Jest to bardzo problematyczna kwestia – pacjenci przyzwyczajeni od lat do stosowania konkretnych preparatów są bardzo zdziwieni nagłym problemem z wykupieniem niezbędnych leków. Niestety kłopoty z dostępnością często pojawiają się z dnia na dzień – farmaceuta w takiej sytuacji nie jest w stanie odpowiednio wcześniej zareagować i zamówić odpowiedniej ilości leku do swojej apteki.
W sytuacjach braku dostępności farmaceuci proponują preparaty – zamienniki o tym samym działaniu, jednak nie wszyscy pacjenci chętnie zamieniają swoje leki.
Dlaczego występuje problem z dostępnością leków?
Głównym powodem problemu z dostępnością leków jest kłopotliwy import substancji czynnych, które pochodzą w większości z Chin. Lokalne problemy firm zajmujących się syntezą związków czynnych przekładają się na ogólnoświatowe problemy z dostępnością leku. Chińska gospodarka napotyka liczne problemy z kontrolą jakości surowców – dochodzi do masowych wycofań produktów leczniczych, których powodem jest zła jakość surowca.
Kolejnym problemem są bardzo restrykcyjne wymogi dotyczące produkcji leków. Organy kontrolujące, a także Unia Europejska, wymagają bardzo dobrej jakości produktów i bardzo dobrze zorganizowanych fabryk. Wielu wytwórców niestety nie podołało stale zwiększającym się restrykcjom, decydując się na zakończenie działalności.
Dostępność specjalistycznych leków może być także ograniczona przez ich nielegalny wywóz. Mowa tutaj m.in. o lekach onkologicznych. Nielegalny łańcuch dystrybucji tymi środkami wciąż istnieje, a straty szacowane są nawet na 2 miliardy złotych.
Jak poradzić sobie z problemem braku dostępności leków?
W sytuacji braku dostępności niezbędnego leku, poproś farmaceutę o próbę jego zamówienia. Jeżeli zamówienie jest niemożliwe, zapytaj farmaceutę o lek z tą samą substancją czynną.
Efekt terapeutyczny leków generycznych jest z reguły identyczny, dlatego też warto przekonać się do kontynuacji terapii innym preparatem.
Tymczasowa zamiana jest zdecydowanie korzystniejsza niż zaprzestanie terapii z powodu braku leku. W sytuacji braku preparatów o tym samym składzie, konieczna będzie wizyta u lekarza. Poinformowany o zaistniałej sytuacji lekarz może podjąć decyzję o zaordynowaniu nowego leku, z inną (lecz podobnie działającą) substancją czynną, o dobrej dostępności.
Pamiętaj, by zawsze dbać o leki stosowane przewlekle. Nigdy czekaj z wykupieniem niezbędnych leków do ostatniej tabletki. Warto zawsze zaopatrzyć się w dodatkowe opakowania. Odpowiedzialnym zachowaniem będzie wykupienie leku na okres 2-3 miesięcy kuracji. Nie wykupuj bardzo dużej ilości leku, aby nie pogłębiać problemu dostępności dla innych chorych pacjentów.
Za brak dostępności leków nie obarczaj winą lekarzy i farmaceutów. Z reguły braki takie występują w wielu państwach Unii Europejskiej jednocześnie, a prowodyrem problemu są braki w dostępie do surowców, które najczęściej pochodzą z Chin. W takiej sytuacji medycy nie mają wpływu na wznowienie produkcji, zawsze jednak służą dobrą radą, aby terapia mogła być kontynuowana, a pacjent uzyskał lek innego producenta lub o zmodyfikowanym składzie, pozwalającym na kontynuację leczenia.
Przeczytaj również:
Na czym polegają interakcje międzylekowe?
Źródła:
- https://ktomalek.pl/blog/nowa-lista-lekow-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-styczen-2021-r/w-1879
- https://ktomalek.pl/leki-trudno-dostepne/1
- https://ktomalek.pl/blog/nowy-wykaz-lekow-zagrozonych-wywozem-marzec-2021-r/w-1977