Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
8

Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami posłonecznymi?

Słuchaj artykułu

Przebarwienia słoneczne na skórze powstają na skutek działania promieniowania UV. Zbyt długie, intensywne opalanie może powodować ich wystąpienie. Na szczęście istnieją metody ich usunięcia.

Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami posłonecznymi?

Przebarwienia po opalaniu to grupa zróżnicowanych zmian, które bardzo często niepokoją i budzą obawę przed nowotworami skóry. Stanowią też problem wizualny i skłaniają do ich wybielenia. 

Przebarwienia skóry po opalaniu – dlaczego powstają? 

Promienie ultrafioletowe generowane przez słońce potrafią przenikać przez naskórek. Stymulują w skórze melanocyty – komórki pigmentacyjne odpowiadające za barwę. Na skutek opalania melanocyty mogą ulec trwałym zaburzeniom i rozpocząć produkcję nadmiernej ilości melaniny. Nagromadzenie tej substancji (hiperpigmentacja) powoduje powstawanie plam i przebarwień. Z reguły są to przebarwienia miejscowe o małej średnicy i okrągłym kształcie.  

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje przebarwień skóry: 

 • Piegi – niewielkie plamki będące efektem nadmiernej produkcji barwnika melaniny. Ilość piegów zazwyczaj zwiększa się w miarę wzrostu ekspozycji na słońce.
 • Ostuda (melasma) – pojawia się najczęściej na czole oraz w okolicach ust. Powodem jej wystąpienia są zmiany hormonalne (w trakcie trwania ciąży czy też podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej) lub nadmierna ekspozycja na słońce. 
 • Plamy soczewicowate – pojawiają się najczęściej na twarzy. Są nieco większe niż piegi. Powstają na skutek ekspozycji słonecznej, lecz mogą także powstawać w miejscach nienarażonych na ekspozycję.

W procesie starzenia się komórek skóry wzrasta ryzyko hiperpigmentacji. Zmiany obejmują miejsca ciała najbardziej i najczęściej narażone na promieniowanie słoneczne. Brązowe plamy pojawiają się zazwyczaj na twarzy, dekolcie, szyi i rękach. Na zmiany tego typu narażone są szczególnie kobiety, u których występują duże zmiany hormonalne – w ciąży, w trakcie menopauzy, podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jasna karnacja skóry także sprzyja powstawaniu tego typu zmian. 

Jak wybielić przebarwienia posłoneczne? 

W aptece dostępne są preparaty wybielajace np. przebarwienia po oparzeniu słonecznym. Jeżeli jednak preparaty te nie przynoszą pożądanego efektu, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. 

Obecnie dysponujemy wieloma metodami, które sprawnie pozwalają pozbyć się problemu przebarwień.

Najczęściej stosowane metody to: 

 • Peeling chemiczny – z użyciem preparatów na bazie kwasów o silnie złuszczającym działaniu. Preparat pozostaje przez pewien czas na skórze, wnikając w głębsze jej warstwy. Efektem jest złuszczanie warstw uszkodzonego naskórka. Skóra nasila produkcję nowych komórek, a zatem przyspieszone zostają procesy odbudowy i regeneracji. W efekcie cera staje się bardziej elastyczna, gładka, a przebarwienia znikają. Metoda peelingu chemicznego pozwala także usunąć zmiany potrądzikowe oraz drobne zmarszczki. 
 • Laser frakcyjny – metoda ta polega na emisji energii, która kierowana jest w precyzyjnie określone miejsca na skórze. Energia lasera frakcyjnego powoduje w tym miejscu mikrouszkodzenia naskórka, co pobudza naturalne procesy regeneracyjne. Przyspieszona zostaje produkcja kolagenu i namnażanie zdrowych komórek. Procesy naprawcze skóry zostają nasilone, co skutkuje usunięciem przebarwień. Metoda jest skuteczna także w celu odmłodzenia skóry czy też redukcji blizn. 
 • Mezoterapia igłowa – metoda służąca do usunięcia ostudy (melasmy). Substancje rozjaśniające wstrzykiwane pod skórę przyczyniają się do odbudowy uszkodzonych fragmentów. Zabieg wpływa zarówno na ilość melanocytów, jak i na produkcję melaniny w skórze. 

Peelingi kwasowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czy przebarwienia posłoneczne można całkowicie usunąć? 

Obecny postęp medycyny estetycznej pozwala na usunięcie większości zmian. Efekty terapii zależne są jednak od rodzaju zmiany oraz jej nasilenia. Niektóre zmiany mają charakter nawracający i w tym przypadku trudniej jest pozbyć się problemu. Przykładem takich zmian jest ostuda pociążowa, która nawraca po zabiegach u większości kobiet. Stały efekt jest trudny w osiągnięciu nawet po zastosowaniu nowoczesnych technik, takich jak laseroterapia czy peelingi chemiczne.  

Duży wpływ na sukces ma odpowiednia higiena skóry po zabiegach. Nawet w przypadku, gdy przebarwienia nie dają się usunąć całkowicie, zabiegi pozwalają na znaczną ich redukcję, dzięki czemu zmiany są mniej widoczne. Pomimo znacznego postępu technik usuwania takich zmian skórnych, wciąż najlepszą metodą jest zapobieganie. Odpowiednia profilaktyka, obejmująca zasady opalania oraz stosowanie odpowiednich kremów, wydaje się być tańsza i bardziej skuteczna niż leczenie przebarwień. 

Jakie kosmetyki stosować na przebarwienia skóry po opalaniu? 

Skóra dotknięta przebarwieniami słonecznymi wymaga dokładnej pielęgnacji i higieny. Zastosuj odpowiedni kosmetyk, który pozwoli rozjaśnić plamy i piegi. Dobre efekty przynoszą kremy na przebarwienia.


Produkt powinien zawierać takie substancje, jak np.: 

 • kwas mlekowy, 
 • retinol, 
 • kwas α-liponowy, 
 • kwas askorbinowy, 
 • kwas azelainowy, 
 • witamina C
 • arbutyna. 

Skuteczny krem powinien zawierać również filtr chroniący przed nadmierną ekspozycją słoneczną, charakteryzujący się wysokim SPF. Dobrej mocy filtr jest idealną profilaktyką przeciw powstawaniu przebarwień i zmarszczek. Zwróć także uwagę na parametry. Dobry krem musi mieć zarówno filtr UVA, jak i UVB.  


Ochrona przed słońcem

Przeczytaj również:
Krem z filtrem 50. Ranking kremów do twarzy okiem eksperta


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74392,zaburzenia-barwnikowe 
 • http://www.czytelniamedyczna.pl/1365,zaburzenia-barwnikowe-hiperpigmentacyjne-jako-problem-kosmetyczny.html 
 • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.2-3.pdf 
 • Kanavy H.E., Gerstenblith M.R., Ultraviolet Radiation and Melanoma, 2011. 
 • Gloster H.M. Jr, Brodland D.G., The epidemiology of skin cancer.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę