Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Urodziny Gemini
X - Tydzień zdrowej jamy ustnej
X - Aurovitas Rablis
X - Unimil Skyn
X - Laq
6

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (CPPS) – czy można je wyleczyć?

Słuchaj artykułu

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego to częste schorzenie diagnozowane najczęściej u mężczyzn w wieku 35-50 lat. Stwierdza się je, gdy objawy zapalenia stercza utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. Poznaj objawy, sposoby diagnostyki i leczenia tej dolegliwości!

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (CPPS) – czy można je wyleczyć?

Co to jest przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego? 

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (CP – chronic prostatitis/ CPPS – chronic pelvic pain syndrome) to najczęstszy z typów zapalenia gruczołu krokowego, czyli prostaty. Co 10. chory zgłaszający się do urologa ma problem ze stanami zapalnymi prostaty. Prostata jest męskim gruczołem. Znajduje się zaraz pod pęcherzem moczowym z przebiegającą przez niego cewką moczową. Prostata produkuje płyn, który jest składnikiem nasienia. Prawidłowo gruczoł krokowy ma wielkość orzecha włoskiego.


Preparaty wspomagające prawidłową pracę prostaty
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego – objawy 

Niektórzy mężczyźni z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego chorują bezobjawowo. Czasami objawy mogą występować okresowo.  

Zaliczamy do nich:  

  • bóle w podbrzuszu (zlokalizowane nad spojeniem łonowym); 
  • bóle krocza (często nasilające się po długim siedzeniu); 
  • ból jąder, który promieniuje do pachwin lub do uda, uczucie pieczenia w cewce moczowej (niezwiązane z oddawaniem moczu); 
  • ból przy ejakulacji; 
  • hematospermia (krew w nasieniu) i zmiany zabarwienia nasienia; 
  • zaburzenia oddawania moczu (częstomocz); 
  • dolegliwości w okolicy lędzwiowo-krzyżowej. 

Mężczyźni zgłaszający się do lekarza często skarżą się również na zaburzenia snu, depresję czy dolegliwości bólowe innych okolic ciała. 

Jak rozpoznać zapalenie prostaty? 

Rozpoznanie polega na zebraniu szczegółowego wywiadu, który obejmuje rodzaj dolegliwości, możliwą drogę zakażenia (liczbę partnerów seksualnych – w przypadku podłoża bakteryjnego), a także współistniejące choroby. Lekarz powinien wykonać badanie fizykalne razem z badaniem per rectum, a także zlecić diagnostykę mikrobiologiczną. Do badania na obecność bakterii wysyła się próbkę nasienia, moczu oraz wydzieliny gruczołu krokowego po uprzednim masażu. Dodatkowo może być wykonane badanie USG, które może wykryć torbiele lub ropnie. Ich nakłucie często powoduje ustąpienie dolegliwości. U mężczyzn po 45. roku życia oznacza się we krwi PSA, czyli swoisty antygen sterczowy. Należy również wykluczyć inne choroby, które objawiają się podobnie. 

Czy można wyleczyć przewlekłe zapalenie prostaty? 

Całkowite wyleczenie w niebakteryjnym przewlekłym zapaleniu prostaty zdarza się rzadziej niż w zapaleniu bakteryjnym. Zdarza się jednak, że dolegliwości ustępują samoistnie i trwale. Z powodu braku znajomości przyczyny przewlekłego zapalenia stercza nie istnieje zawsze efektywna metoda leczenia tej choroby. Choć rzadko znajduje się patogen chorobotwórczy u badanych chorych, to u wielu z nich można zaobserwować poprawę po antybiotykoterapii. Dodatkowo stosuje się leki wspomagające:  

W niektórych przypadkach zapalenia prostaty może być konieczna operacja (resekcja stercza). 

Przewlekłe zapalenia gruczołu krokowego to najczęstsza przyczyna wizyty u urologa wśród mężczyzn do 50. roku życia. Objawia się zwykle bólem podbrzusza i okolicy krocza, czasami promieniującym do pachwin i uda. Rozpoznanie opiera się na zebraniu przez lekarza dokładnego wywiadu, wykonaniu badania ultrasonograficznego, badania fizykalnego oraz posiewu mikrobiologicznego. Leczenie nie zawsze kończy się sukcesem. W większości przypadków stosuje się antybiotykoterapię. 

Przeczytaj również:
Prostata – jak zadbać o jej zdrowie?
Zapalenie prostaty – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Drewa T, Juszczak K. Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018. 
  2. Szkarłat K, Prostatitis – Zapalenie gruczołu krokowego. Przegląd Urologiczny 2007/5 (45). 
  3. Zhang J, Liang C, Shang X, Li H. Chronic Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome: A Disease or Symptom? Current Perspectives on Diagnosis, Treatment, and Prognosis. Am J Mens Health. 2020;14(1). 
  4. https://www.mp.pl/dermatologia/wytyczne/15565,wytyczne-postepowania-w-zapaleniu-gruczolu-krokowego,1. 
  5. https://www.issm.info/sexual-health-qa/what-is-chronic-prostatitis-chronic-pelvic-pain-syndrome-cp-cpps/. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę