Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Syndrom DDA – czym jest?

Słuchaj artykułu

Dorastanie w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym jest trudne i bolesne. Dzieci osób zmagających się z nałogiem bardzo często doświadczają wielu nieprawidłowości, przykrości i krzywd zadawanych im przez najbliższych. Walcząc o przetrwanie, nabierają cech, które umożliwiają przystosowanie się do panujących w domu warunków. W dzieciństwie cechy te pomagają przeżyć. W dorosłości stają się źródłem trudności w prawidłowym funkcjonowaniu i budowaniu relacji.

Syndrom DDA – czym jest?

Definicja DDA 

DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to dorosłe osoby, które jako dzieci wzrastały w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym. Syndrom DDA to zespół wypracowanych w dzieciństwie, utrwalonych i mających destrukcyjny wpływ w życiu dorosłym sposobów funkcjonowania psychospołecznego. Osoby dotknięte syndromem DDA w utrudniony sposób przeżywają i interpretują rzeczywistość, odbierając ją przez pryzmat traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa.


Zdrowie i równowaga psychiczna
Zakupy z doradcą Gemini

Doświadczenia DDA 

Nadużywanie alkoholu przez przynajmniej jednego z rodziców prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania rodziny. W wielu przypadkach cała energia domowników skupiona jest na bezskutecznych próbach ratowania osoby uzależnionej oraz ochrony przed konsekwencjami jej zachowań, a także zatajaniu problemu przed światem zewnętrznym. Osoba nadużywająca alkoholu nie jest w stanie w prawidłowy sposób pełnić swojej roli w rodzinie, dopuszczając się w ten sposób rażących zaniedbań w obszarach, za które jest odpowiedzialna. Często w domach tych dochodzi także do przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i emocjonalnej.  

Sposób, w jaki funkcjonuje rodzina dotknięta problemem alkoholowym przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie młodego, wzrastającego w niej człowieka. Dziecko alkoholika i jego potrzeby stają się wręcz niewidzialne. Częściej niż rówieśnicy odczuwa ono lęk, wstyd i poczucie winy. Chaos, brak zasad, niestabilność i przemoc sprawiają, że nie doświadcza w domu rodzinnym poczucia bezpieczeństwa, a zaniedbania uzależnionego rodzica niejednokrotnie prowadzą do przejęcia przez dziecko jego roli i obowiązków. 

Cechy osób z syndromem DDA 

Konsekwencje dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym zależą od indywidualnej historii danej osoby. Doświadczenia, przemoc i skala zaniedbań, których dopuścili się rodzice, są jak osobisty, spersonalizowany bagaż, z którym dziecko wchodzi w życie dorosłe. I chociaż każda historia jest inna, to istnieje wiele podobieństw w funkcjonowaniu domów dotkniętych problemem alkoholowym. Badania wykazały również, że osoby wychowujące się w takich domach wykazują szereg wspólnych cech. Są to między innymi: 

  • poczucie niskiej wartości, 
  • negatywny stosunek do własnej osoby, 
  • potrzeba kontroli, 
  • perfekcjonizm, 
  • poczucie samotności, 
  • stałe szukanie aprobaty innych, 
  • poczucie konieczności bycia silnym, 
  • strach przed okazywaniem słabości, 
  • częste poczucie winy, 
  • trudność w odczuwaniu radości, 
  • obawa przed odrzuceniem, 
  • strach przed okazywaniem prawdziwych uczuć, 
  • nadmierne poczucie lojalności, 
  • zadaniowe podejście do życia, 
  • trudność w budowaniu relacji, 
  • tendencja do uzależnień, 
  • błędne przekonania na temat złości. 

Jak sobie pomóc? 

Pierwszym, niezwykle ważnym krokiem jest uświadomienie sobie problemu. Negując fakt dorastania w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym oraz wpływu tych doświadczeń na funkcjonowanie w życiu dorosłym, znacznie ciężej będzie sięgnąć po pomoc. Na szczęście świadomość na temat problemów z jakimi zmagają się osoby, których bliscy dotknięci są nałogami stale rośnie, a wraz z nią rośnie również dostępność różnych form pomocy. Większość ośrodków terapii uzależnień ma w swojej ofercie nie tylko terapię dla samych uzależnionych, ale również dla osób współuzależnionych i dotkniętych DDA. W wielu miejscowościach funkcjonują także samopomocowe grupy wsparcia. Stale poprawia się również dostęp do literatury dotyczącej tego tematu oraz poradników dla osób dotkniętych tym syndromem.

Przeczytaj również:
Czym jest syndrom sztokholmski?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Sobolewska-Mellibruda Z., Odebrane dzieciństwo. Psychologiczne problemy Dorosłych Dzieci Alkoholików, Instytut Psychologii Zdrowia, Warszawa 2000.  
  2. Hebenstreit-Maruszewska A., Wpływ doświadczeń DDA na tworzenie rodziny i związków w dorosłym życiu. Świat problemów 2014.  
  3. Bokuniewicz S., Funkcjonowanie społeczne osób z Syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika. Choroby XXI wieku – najnowsze doniesienia. Tom 1 (187-196), WN TYGIEL 2019. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę