Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
1

Tatuaż a słońce – czy można przebywać na słońcu, mając tatuaż?

Słuchaj artykułu

Tatuaże są popularną metodą zdobienia ciała. Współcześnie tatuowanie ma najczęściej podłoże kulturowe lub artystyczne (chęć wyrażenia siebie). Decydują się na nie zarówno osoby młode, jak i te starsze. Niezależnie od powodów wykonania tatuażu należy pamiętać, że jego posiadanie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chodzi o działanie promieni słonecznych. Czy posiadając tatuaż, należy ograniczyć przebywanie na słońcu?

Tatuaż a słońce – czy można przebywać na słońcu, mając tatuaż?

Wykonanie tatuażu polega na wielokrotnym nakłuwaniu skóry igłą. Pod skórę wprowadza się w ten sposób specjalny pigment. Czarne i kolorowe pigmenty stosowane do wykonania tatuażu mają różny skład i pochodzenie. Mogą zawierać metale ciężkie. Jest to trwała metoda barwienia skóry. Współcześnie tatuowanie ciała jest bardzo popularne.

W Stanach Zjednoczonych w 2006 roku 25% populacji w wieku 18-50 lat posiadało tatuaż [1]. 


Kremy z filtrem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Po jakim czasie od zrobienia tatuażu można przebywać na słońcu?

Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu na skórze mogą wystąpić stany zapalne. Pojawiają się one wskutek wstrzyknięcia pigmentu, który jest traktowany przez organizm jako ciało obce. Organizm broni się przed nim, stąd reakcja zapalna. Cząsteczki barwnika są stosunkowo duże, w związku z czym skóra nie jest w stanie się ich pozbyć, w efekcie czego zostają one trwale umiejscowione w cytoplazmie komórek skóry właściwej [3]. 

Gojenie się tatuażu to proces, który trwa około czterech tygodni.  

W tym czasie należy bezwzględnie unikać wystawiania skóry na słońce.  

Kolejnym czynnikiem, jakiego powinno się unikać po zrobieniu tatuażu, jest woda morska. Może ona działać drażniąco na skórę, która po tatuowaniu jest mocno wrażliwa.  

Należy pamiętać, że każda skóra reaguje inaczej na tatuaż. Cztery tygodnie to tylko orientacyjny czas gojenia, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie kondycji skóry i wstrzymanie się z ekspozycją na słońce do momentu, aż skóra całkowicie się wygoi [3]. W tym czasie warto zadbać o właściwą pielęgnację, stosując lekkie kremy przyspieszające gojenie, wzmacniające skórę i łagodzące ewentualne stany zapalne.  

Po zaobserwowaniu zaostrzenia stanu zapalnego i w przypadku jakichkolwiek problemów z gojeniem należy udać się na konsultację do dermatologa.

Jak chronić tatuaż przed wyblaknięciem wskutek ekspozycji na słońce?

Promieniowanie słoneczne odpowiada za blaknięcie tatuażu na skórze pokrytej barwnikiem. Mowa tu głównie o promieniowaniu UVA. Wnika ono do skóry właściwej, w której znajduje się barwnik.  

Trwała ekspozycja na promieniowanie UVA powoduje rozkładanie się tuszu, czyli blaknięcie tatuażu. 

Nawet jedna dłuższa ekspozycja na słońce może być ryzykowna i spowodować powstanie mało estetycznej plamy. Proces blaknięcia tatuażu jest długotrwały. Może trwać wiele lat i zostać zauważony, dopiero gdy znaczna część tuszu uległa zanikowi, a kolor zmienił swój odcień. 

Im świeższy tatuaż, tym ryzyko wyblaknięcia jest większe, ponieważ skóra w tym czasie jest bardziej wrażliwa na działanie promieni UV.

Jeśli chodzi o promieniowanie UVB, jest ono niebezpieczne przede wszystkim dla utrzymania dobrej kondycji skóry, ale także estetyki wykonanego tatuażu. Promienie te odpowiadają za oparzenia słoneczne, które mogą powodować nieprawidłowe gojenie się tatuażu i zniekształcać go. W niektórych przypadkach w wyniku oparzenia słonecznego może dojść do uszkodzenia skóry właściwej. Wskutek tego znajdujący się w niej barwnik może ulec rozpadowi [4]. 

Co więcej, promieniowanie UVB w szybszym tempie niż UVA może wpływać na utratę intensywności koloru i ostrości konturów tatuażu [4]. 

Jak zabezpieczyć się przed słońcem po zrobieniu tatuażu? 

Najlepszą ochroną dla wytatuowanej skóry jest unikanie ekspozycji na działanie promieni słonecznych przez pierwsze pół roku od wykonania tatuażu. Wówczas tatuaż utrzyma swój pierwotny kształt i kolor, a skóra pozostanie zdrowa.  

Podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne należy pamiętać o następujących zasadach: 

  • zasłanianie partii ciała, na których znajduje się tatuaż za pomocą przewiewnych ubrań; 
  • unikanie opalania; 
  • stosowanie kremów z odpowiednim filtrem, najlepiej SPF 50. Kremów z filtrem nie należy nakładać na świeży, niewygojony tatuaż. Substancje zawarte w kremie mogą doprowadzić do powstania podrażnień skóry [3, 4]; 
  • jeśli jest taka możliwość, unikanie przebywania na zewnątrz, gdy intensywność promieniowania jest największa; 
  • odpowiednia pielęgnacja skóry z tatuażem. Zadbana skóra jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, które mogą wykazywać działanie drażniące. 

Tatuaż to popularna forma ozdabiania skóry. Po jego wykonaniu należy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry. Unikanie słońca, a podczas konieczności ekspozycji na nie zakrywanie wytatuowanego miejsca i stosowanie kremów z wysokim filtrem to zasady, o których warto pamiętać. Pozwoli to utrzymać skórę w dobrej kondycji, a sam tatuaż w pierwotnej kolorystyce i kształcie.

Przeczytaj również:
Promieniowanie UV – co to jest? Rodzaje, szkodliwość i wpływ na skórę


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Dembska A., Rogala D., Spychała A., Hajok I., Piekut A., Zawartość metali ciężkich w tuszach do tatuażu – ryzyko dla zdrowia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 3, 210-214. 
  2. Zaręba A., Tatuaże – czym właściwie jest tusz pod naszą skórą?, Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii, Księga Abstraktów, Gdańsk 2021. 
  3. https://inknews.co/tatuaze-kontra-slonce/. 
  4. https://iphone-journal.com/pl/jak-słońce-niszczy-tatuaż/.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 30 marca 2024, 18:18
    AnN

    Na zewnątrz coraz cieplej, a przede mną za 2 tygodnie tatuaż; będę musiała uważać, żeby wszystko się super zagoiło! Dzięki za ten wpis!

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę