Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
9

Czy kosmetyki z filtrem SPF 100 zapewniają lepszą ochronę niż SPF 50+?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Wiktorii
Mam alergię na słońce, moja skóra w kilka chwil robi się zaczerwieniona. Jaki krem wybrać? Czy kosmetyki z filtrem SPF 100 są lepsze niż te z filtrem SPF 50+, które stosowałam dotychczas?

Jeśli ma Pani bardzo wrażliwą skórę, to rumień może pojawić się już po ok. 2 minutach po ekspozycji na słońce. Zastosowanie kremu z SPF 30 wydłuża ten czas 30-krotnie, a więc rumień pojawi się po ok. 60 minutach. Kosmetyk z ochroną SPF 50 wydłuża ten czas 50-krotnie, a z SPF 50+ aż 60-krotnie. Co ważne, czas działania kosmetyków przeciwsłonecznych jest taki sam, niezależnie od wysokości ochrony.

Zarówno kosmetyk z filtrem SPF 15, jak i z filtrem SPF 50+ przestaje działać po ok. 2 godzinach od zastosowania i wymaga ponownego nałożenia.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej, nawet jeśli laboratoryjne testy produktu wykażą, że przedłuża on możliwy czas ekspozycji ponad 50-krotnie, to maksymalne oznaczenie, jakiego może użyć producent kosmetyku, to SPF 50+. Pod określeniem SPF 50+ mogą się również kryć kosmetyki, które wydłużają czas ekspozycji na słońce aż 100-krotnie.

Decyzja o tym, by nie stosować określeń wyższych niż SPF 50+ była podyktowana dobrem konsumentów. Zabezpiecza ich przed złudnym poczuciem bezpieczeństwa, jakie daje wyższy faktor. W ostatnim czasie faktycznie pojawiły się w aptekach kremy przeciwsłoneczne ze wskaźnikiem SPF 100. Są one zarejestrowane jako wyroby medyczne, zatem nie obejmują ich powyższe regulacje. Producenci podkreślają, że są stworzone dla ochrony wyjątkowo wrażliwej skóry albo dla osób szczególnie zagrożonych wystąpieniem nieczerniakowych nowotworów skóry i rogowacenia słonecznego.

Czy zatem kremy z SPF 100 są lepsze od SPF 50+?

Produkty z SPF 30 blokują 97% promieniowania UVB, z SPF 50 – 98%, a z SPF 100 – 99%. Laboratoryjne testy mają tylko częściowe odzwierciedlenie w rzeczywistości. W praktyce przeciętny użytkownik stosuje produkt w zbyt małej ilości i zbyt rzadko, więc nie jest w stanie zagwarantować sobie pełnego efektu ochronnego.

Badania przeprowadzone w 2001 roku wykazały, że pacjenci aplikowali od 0,5 do 1,5 mg produktu na cm2 ciała, a przy takim stosowaniu skuteczność filtrów zmniejsza się nawet 4-krotnie.

Co jest istotne?

  • Regularna aplikacja: produkt należy zastosować 30 minut przed ekspozycją na słońce i reaplikować co 2 godziny, a także po każdym wyjściu z wody.
  • Odpowiednia ilość produktu: 2 mg/cm2 ciała, co oznacza minimum 30-35 ml na całe ciało; dla ułatwienia została wprowadzona zasada łyżeczek – 1 łyżeczka preparatu (ok. 5 ml) na twarz, kark i szyję, 1 łyżeczka na każde ramię i przedramię, 2 łyżeczki na tułów (przód i tył) i po 2 łyżeczki na każdą nogę;
  • Przyjemna postać i konsystencja produktu: lekkie, nietłuste i niebielące produkty są łatwiejsze w stosowaniu, co sprawia, że korzysta się z nich odpowiednio często.

Podsumowując, poprawne zastosowanie kosmetyku jest kluczowe dla uzyskania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Odpowiednio aplikowany krem z SPF 50+ powinien wykazać podobną efektywność jak krem z SPF 100.

Przeczytaj również:
Dlaczego warto stosować kosmetyki z filtrem?


Kremy ochronne z filtrem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę