Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
2

Wosk pszczeli w kosmetykach – jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Domowe kosmetyki w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością, a jednym ze składników takich kosmetyków jest wosk pszczeli. W jakim celu dodaje się go do kosmetyków? 

Wosk pszczeli w kosmetykach – jakie ma właściwości?

Właściwości wosku pszczelego 

Wosk pszczeli jest naturalnym produktem wytwarzanym przez pszczoły, tworzącym ścianki (tzw. plastry), które wypełniane są miodem. Zbudowany jest z estrów kwasów tłuszczowych, alkoholi, minerałów, węglowodorów. Wyróżniamy wosk pszczeli żółty – surowy produkt i wosk pszczeli biały – uzyskujący dany kolor w wyniku tzw. procesu bielenia. Wosk pszczeli w temperaturze pokojowej jest ciałem stałym. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i alkoholi wykazuje przede wszystkim właściwości nawilżające, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe.  


Kosmetyki z woskiem pszczelim
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zastosowanie wosku pszczelego w kosmetyce 

Dzięki swoim właściwościom wosk pszczeli znalazł zastosowanie między innymi w przemyśle kosmetycznym. Możemy go znaleźć w produktach służących do makijażu, peelingach, produktach do depilacji, balsamach, kremach czy produktach dla dzieci. Z powodzeniem może być stosowany w leczeniu zmian skórnych łącznie z oparzeniami, egzemą, łuszczycą i innymi stanami zapalnymi skóry. Dodatkowo wosk pszczeli chroni skórę przed utratą wody, doskonale odżywia, wspomaga jej odbudowę i jędrność. Jako składnik odżywek i masek pozwala utrzymać włosy w odpowiedniej kondycji, a po zmieszaniu z innymi olejami może być wykorzystany do zabiegu olejowania. Znajduje również zastosowanie w produkcji pomadek i błyszczyków, ponieważ stabilizuje połysk, konsystencję i kolor.    

Przepisy na domowe kosmetyki z dodatkiem wosku pszczelego 

Krem do ciała nawilżająco-łagodzący 

Składniki: 

  • 12 g wody różanej, 
  • 8 g wosku pszczelego, 
  • 26 g oliwy, 
  • 14 g oleju np. z pestek moreli, 
  • 2 krople ulubionego olejku eterycznego. 

Przygotowanie: 

W osobnych mniejszych naczyniach podgrzej jednocześnie w kąpieli wodnej wosk pszczeli, olej i oliwę. W drugim naczyniu – wodę różaną. Po rozpuszczeniu się wosku dodaj wodę różaną do mieszanki olejów. Roztwór wymieszaj szpatułką i pozostaw do ostygnięcia. Następnie dodaj olejek eteryczny i dokładnie wymieszaj miksturę. Krem przełóż do pojemnika i odstaw w ciemne, chłodne miejsce. 

Balsam do ust kojąco-nawilżający 

Składniki: 

  • 5 g wosku pszczelego, 
  • 10 g oleju jojoba, 
  • 10 g oleju rycynowego, 
  • szczypta cynamonu, 
  • 6 kropli ulubionych olejków eterycznych. 

Przygotowanie: 

W kąpieli wodnej podgrzej wosk i oleje. Po rozpuszczeniu składników zdejmij roztwór z kąpieli i dodaj cynamon. Mieszaj aż do uzyskania gładkiej masy i temperatury około 40 stopni C. Następnie dodaj ulubiony olejek eteryczny. Przygotowaną mieszankę przechowuj w pojemniczku. 

Balsam do rąk nawilżający 

Składniki: 

  • po 15 g masła shea i wosku pszczelego, 
  • po 35 g oleju migdałowego i makadamia, 
  • 1 g oleju rokitnikowego, 
  • 2 krople olejku rumiankowego. 

Przygotowanie: 

W gorącej kąpieli wodnej podgrzej wosk, masło shea, olej migdałowy i makadamia. Po rozpuszczeniu składników, roztwór odstaw do ostudzenia. Następnie do balsamu dodaj olejek rumiankowy. Mieszankę przełóż do pojemnika. 

Środki ostrożności 

Wosk pszczeli jest najmniej alergizującym produktem pszczelim, jednak przed pierwszym zastosowaniem wosku pszczelego należy wykonać test skórny. Jeśli po upływie 24-48 godzin nie zaobserwujesz niepokojących objawów (obrzęk skóry, zaczerwienienie, wysypka, swędzenie lub pieczenie), z powodzeniem możesz używać wosku pszczelego.

Ważne również jest to, aby po zastosowaniu wosku pszczelego zadbać o jego odpowiednie zmycie. W związku z tym, że wosk pszczeli nie rozpuszcza się w wodzie do zmycia należy użyć produktów na bazie olejów.

Przeczytaj również:
Olej kokosowy – zastosowanie w kosmetykach


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Lena Sokolovska, Jovita Vysniauskiene, Migle Tylaite, Kosmetyki Naturalne DIY, Vivante, Białystok 2016. 
  2. Urszula Goik, Tomasz Goik, Izabela Załęska „Właściwości wosku pszczelego i jego zastosowanie w kosmetyce i kosmetologii”, Kosmetologia Estetyczna,6/2016/vol.5. 
  3. „Produkty pszczele w pielęgnacji skóry”, Med Rodz 2018; 21(1): 48-52 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę