Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Ekspert kosmetyczny 14.09 światowy dzień azs
X - Aurovitas Flexistav
X - Unia Unituss
X - Odporność w szkole i przedszkolu
2

Zastosowanie kreatyny w rehabilitacji medycznej

Słuchaj artykułu

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia szacuje się, że około 2,5 miliarda ludzi na świecie mogłoby uzyskać poprawę wyników zdrowotnych wskutek wdrożenia rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja fizyczna jest korzystna dla wszystkich w tym dzieci, dorosłych i osób starszych. Często pozwala znacznie poprawić stan zdrowia i ogólną jakość życia pacjentów.

Zastosowanie kreatyny w rehabilitacji medycznej

Rehabilitacja medyczna dlaczego jest istotna? 

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego czy nerwowego mogą powodować upośledzenie możliwości wysiłkowych, a nawet – w wyniku braku aktywności ruchowej stopniowy zanik mięśni szkieletowych. 

Wiele ostrych i przewlekłych schorzeń przebiegających z długotrwałym unieruchomieniem (np. różnorodne urazy ortopedyczne) zazwyczaj skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia.

Długotrwałe unieruchomienie sprzyja nie tylko utracie masy i siły mięśniowej, lecz również może nasilać prawdopodobieństwo wystąpienia miopatii (uszkodzeń mięśni) oraz chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych. 

Znaczna utrata masy i funkcji mięśni jest związana ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności w populacji osób starszych, dlatego wszelkie interwencje ukierunkowane na odzyskanie utraconych mięśni są niezwykle ważne. 

Zanik mięśni związany jest ze zmianami metabolicznymi i fizjologicznymi, w tym zmniejszoną sprawnością sensomotoryczną oraz kurczliwością włókien mięśniowych, zwiększoną degradacją białek i wyczerpywaniem się zapasów energii. Może się to przyczyniać do nadmiernego zmęczenia, a także wyraźnego obniżenia wydolności funkcjonalnej i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.


Produkty z monohydratem kreatyny
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Monohydrat kreatyny jako suplement wspomagający rehabilitację 

Kreatyna to niebiałkowy związek azotowy, który naturalnie występuje w czerwonym mięsie (np. wołowina, wieprzowina) i rybach (np. śledź, tuńczyk). W około 95% jest magazynowana w tkance mięśniowej, a w pozostałych ilościach w mózgu i jądrach. Zyskała popularność jako suplement diety ze względu na rolę, jaką odgrywa w utrzymaniu zdrowia i sprawności fizycznej człowieka. Suplementacja kreatyną w połączeniu z ćwiczeniami pozytywnie wpływa na wzrost masy mięśniowej i zwiększenie siły.

Suplementacja monohydratem kreatyny może być wsparciem procesu rehabilitacji w przypadku: 

  • wymagających ćwiczeń fizycznych (aby poprawić regenerację powysiłkową), 
  • urazów sportowych, 
  • długotrwałego unieruchomienia (np. w wyniku kontuzji lub operacji), 
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, 
  • niewydolności serca, 
  • chorób mitochondrialnych, 
  • chorób neurodegeneracyjnych, 
  • choroby Charcota-Mariego-Tootha, 
  • urazu rdzenia kręgowego, 
  • chorób zapalnych stawów
  • dystrofii mięśniowej. 

Suplementacja kreatyną – korzyści zdrowotne 

Do wymiernych korzyści długotrwałej suplementacji monohydratem kreatyny zalicza się: 

  • wspomaganie regeneracji po treningu, 
  • regulację metabolizmu glukozy w okresie unieruchomienia, 
  • przyspieszenie powrotu do zdrowia po uszkodzeniu nerwu lub odnerwieniu, 
  • poprawę siły mięśniowej u pacjentów z przewlekłymi chorobami stawów, 
  • zwiększenie beztłuszczowej masy ciała u osób po uszkodzeniu rdzenia kręgowego, 
  • poprawę siły mięśniowej i gęstości kości u pacjentów z dystrofią mięśniową (postępującym zanikiem mięśni), 
  • poprawę stanu zdrowia u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, 
  • obniżenie stężenia markerów stanu zapalnego i mediatorów dysfunkcji śródbłonka naczyń krwionośnych u pacjentów z niewydolnością serca, 
  • poprawę wytrzymałości mięśni u osób z niektórymi chorobami mitochondrialnymi (np. zespołem MELAS), 
  • wzrost siły mięśniowej u pacjentów z chorobą Charcota-Mariego-Tootha. 

Monohydrat kreatyny – jak suplementować? 

Najczęściej zaleca się suplementację 20 g monohydratu kreatyny dziennie w czterech równo podzielonych dawkach (po 5 g) przez 5 dni, a następnie 3-5 g na dobę tak aby utrzymać odpowiednio wysokie stężenie kreatyny w mięśniach szkieletowych. Suplement dostępny jest na rynku najczęściej w postaci proszku lub kapsułek

Suplementacja diety monohydratem kreatyny wspomaga proces rehabilitacji w okresie po unieruchomieniu lub urazie oraz w przypadku różnych chorób przewlekłych. Długoterminowe stosowanie monohydratu kreatyny sprzyja zachowaniu masy mięśniowej i zwiększeniu siły u pacjentów po urazach i u osób z chorobami przewlekłymi przebiegającymi z unieruchomieniem. 

Przeczytaj również:
Rehabilitacja w skręceniach stawu kolanowego


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Harmon K. K., Stout J. R., Fukuda D. H. i wsp., The Application of Creatine Supplementation in Medical Rehabilitation. Nutrients. 2021 May 27;13(6):1825. 
  2. Kreider R. B., Kalman D. S., Antonio J. i wsp., International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport, and medicine. J Int Soc Sports Nutr. 2017 Jun 13;14:18. 
  3. Jagim A. R., Kerksick C. M., Creatine Supplementation in Children and Adolescents. Nutrients. 2021 Feb 18;13(2):664.
  1. 1 września 2023, 10:58
    Kerq

    20g dziennie? Xd

    1. 1 września 2023, 14:12
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dawka jest zaczerpnięta ze źródła: The quickest method of increasing muscle creatine stores may be to consume ~0.3 g/kg/day of creatine monohydrate for 5–7-days followed by 3–5 g/day thereafter to maintain elevated stores.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę