Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
4

Osteopata. Kiedy się do niego wybrać?

Słuchaj artykułu

Osteopata zajmuje się terapią manualną różnych schorzeń. Łagodzi objawy zaburzeń układu ruchu, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych i symptomy zaburzeń struktur czaszkowych. Co powinno skłonić Cię do wizyty u tego specjalisty? Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania osoby wykwalifikowanej w tej dziedzinie?

Osteopata. Kiedy się do niego wybrać?

Osteopatia – co to jest?

Czym zajmuje się osteopatia? Jest to nauka, która obejmuje diagnozę, leczenie i profilaktykę chorób układu ruchu. Jej historia sięga XIX wieku, gdy amerykański chirurg Andrew Taylor Still zaczął pracować nad alternatywną metodą uzdrawiania. Szukał skutecznej metody łagodzenia męczącego go bólu głowy, z którym nie zawsze radziły sobie stosowane mikstury. W 1917 roku powstała pierwsza szkoła osteopatii w Europie założona przez jednego z uczniów Stilla.

Ta terapia manualna jest zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej. Jej podstawą jest założenie, że procesy zachodzące w naszym ciele są ze sobą ściśle powiązane, struktury i funkcje są wzajemnie sprzężone, a organizm ma zdolność do samoregeneracji. Możemy zatem uznać, że osteopatia opiera się na holistycznym podejściu do pacjenta. 

Osteopata – kto to taki?

Osteopata to specjalista, który zajmuje się diagnozą, leczeniem i profilaktyką różnych schorzeń. Aby uzyskać tytuł dyplomowanego osteopaty, lekarz medycyny lub magister fizjoterapii musi odbyć szkolenie, które trwa od czterech do pięciu lat. 

Pod koniec XX wieku powstała Europejska Federacja Osteopatyczna (EFO), która dzięki ujednoliceniu programu kształcenia doprowadziła do zarejestrowania osteopaty jako samodzielnego zawodu medycznego w Unii Europejskiej. Także w Polsce od 20 lat kształcą się osteopaci, uczęszczając na kilkuletnie kursy.  

Jeśli chcesz trafić do dobrego specjalisty, upewnij się, że odbył on szkolenie w jednostce zatwierdzonej i akceptowanej przez EFO lub inną uznaną organizację.  

Od 2020 roku osteopata figuruje w Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności.  

Osteopata – czym się zajmuje?

Osteopata korzysta ze swojej szerokiej wiedzy anatomiczno-fizjologicznej. Stymuluje procesy naprawcze organizmu, wykorzystując jego zdolności do samoregeneracji. W ten sposób usuwa skumulowane w naszym ciele napięcia, co prowadzi do poprawy zdrowia. Osteopata potrafi także ocenić wpływ czynników fizycznych i psychicznych na powstanie problemu zdrowotnego.  

Osteopata pracuje z wykorzystaniem dwóch technik:  

  • strukturalnej – skupia się na narządach wewnętrznych i bezpośredniej pracy na tkankach; ta technika ma na celu zmniejszenie napięcia, poprawę ruchomości oraz stymulację drenażu żylnego i limfatycznego;  
  • funkcjonalnej – polega na subtelnej pracy z tkankami; eliminuje dolegliwości takie jak przykurcze, zaburzenia czynnościowe narządów oraz ucisk na naczynia i nerwy.  

Osteopata to osoba wyspecjalizowana, a praca jego rąk wpływa nie tylko na układ ruchu, ale także na układ nerwowy, krwionośny, limfatyczny czy oddechowy. Manualne oddziaływanie na tkanki ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków do pobudzenia procesów naprawczych czy adaptacyjnych. 

W zależności od celu i obszaru terapii wyróżniamy trzy podstawowe techniki stosowane w osteopatii: 

  • parietalną – skupia się na działaniu i funkcjach układu ruchu;  
  • wisceralną – ma na celu oddziaływanie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych;  
  • czaszkowo-krzyżową – koncentruje się na poprawie kondycji struktur wewnątrz czaszki. 

Jakie schorzenia leczy osteopata?

Pacjenci najczęściej decydują się na konsultację z osteopatą, gdy odczuwają ból utrudniający codzienne funkcjonowanie.  

Do wskazań do wizyty u tego specjalisty zaliczamy:  

  • rwę kulszową,  
  • bóle kręgosłupa, 
  • zespół bolesnego barku,  
  • łokieć tenisisty/golfisty,  
  • zespół mięśnia gruszkowatego,  
  • dyskopatię,  
  • kręgozmyk,  
  • wady postawy,  
  • zmiany zwyrodnieniowe, 
  • kontuzje, 
  • urazy, w tym okołoporodowe, 
  • migrenę, 
  • napięciowe bóle głowy, 
  • zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Preparaty łagodzące ból
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak przebiega wizyta u osteopaty?

Aby skonsultować się z osteopatą, nie potrzebujesz skierowania lekarskiego. Wizyta zwykle trwa do 60 minut. Na początku lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad. Następnie wykona badania, które mają pomóc w diagnozie źródła bólu. Na podstawie zebranych danych osteopata omówi z Tobą przyczynę problemu i zaproponuje schemat postępowania, w tym ilość i częstotliwość wizyt potrzebnych do poprawy stanu zdrowia. Jeśli uzna, że dolegliwość nie kwalifikuje się do tego typu terapii, skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. 

Osteopata a fizjoterapeuta – różnice

Podstawową różnicą między tymi zawodami jest metodyka pracy. Fizjoterapeuta pomaga głównie pacjentom po urazach lub ze zdiagnozowanym schorzeniem i wspiera ich w powrocie do zdrowia. Osteopata natomiast podchodzi holistycznie do ciała człowieka oraz pobudza je do samoregeneracji i autoregulacji.

Leczenie manualne, w przeciwieństwie do farmakoterapii, wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, a zabiegi są uznawane za bezpieczne. Dużą zaletą osteopatii jest także indywidualne dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta. Musisz mieć jednak świadomość, że nie każdą jednostkę chorobową można leczyć w ten sposób. 


Akcesoria, które pomogą Ci złagodzić ból

Przeczytaj również:
Ćwiczenia na bóle dolnego odcinka kręgosłupa


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://osteopathic.org/
  • https://osteo.com.pl/osteopatia-co-to-jest-i-na-czym-polega-czym-zajmuje-sie-osteopata/.  
  • https://carolina.pl/rehabilitacja/osteopatia/
  • https://izba-lekarska.pl/numer/numer-200511/osteopatia-siostra-medycyny/. 
  • https://www.ptchnm.org.pl/aktualnosci/osteopatia-jako-terapia-uzupelniajaca-w-sma-wywiad/.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 10 września 2023, 02:49
    Janusz

    Zaitrygowała mnie tresc artykułu, obecnie jestem całkowicie zrezygnowany, co do pomocy mojej osobie. Chciałbym sprubowac tej metody pomocy.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę