Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
4

Zespół Capgrasa – przyczyny, objawy, leczenie

Słuchaj artykułu

Większość z nas nie ma problemów z identyfikacją przedmiotów i ludzi w naszym otoczeniu. Istnieje jednak grupa osób, która może mieć problem z rozpoznaniem nawet swoich najbliższych. Człowiek zmagający się z zespołem Capgrasa, patrząc w twarz członka rodziny nie widzi ukochanej osoby, lecz oszusta, uzurpatora, który został „podstawiony” w miejsce bliskiego i tylko podaje się za nią/niego, aby go oszukać i skrzywdzić.

Zespół Capgrasa – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Capgrasa – co to jest? 

Zespół Capgrasa nie jest zaburzeniem często spotykanym. Został opisany po raz pierwszy przez francuskiego psychiatrę – Josepha Capgrasa w 1923 roku, gdy ten badał pacjentkę z przewlekłą psychozą. Była ona przekonana, że jej rodzina (mąż i syn) nie są prawdziwi. Kobieta sądziła, że zostali oni zastąpieni „klonami” w celu skrzywdzenia jej. 


Zdrowie i równowaga psychiczna
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zespół Capgrasa, który może być również nazywany złudzeniem Capgrasa, to zaburzenie psychiczne należące do grupy urojeniowych zespołów błędnej identyfikacji. Polega na nierozpoznawaniu twarzy bliskich osób i występowaniu przekonania, że bliskie jej osoby zostały zastąpione sobowtórami. Osoba cierpiąca na zespół Capgrasa uważa, że osoby w jej otoczeniu nie są prawdziwe, są to oszuści – przekonanie to ma charakter urojeniowy i może wystąpić w przebiegu np. schizofrenii, otępienia czy jako następstwo uszkodzenia mózgu w wyniku doznanego urazu głowy.  

Urojeniowy charakter tych przekonań oznacza, że osoba z zespołem Capgrasa swoje błędne sądy traktuje jako prawdziwe, nawet pomimo dostarczenia niepodważalnych dowodów, że są one w istocie błędne.  

Zespół Capgrasa – objawy 

Współczesna nauka wciąż wie niewiele na temat zespołu Capgrasa. Wynika to z faktu, że występuje on z niewielką częstotliwością i w związku z tym nie jest możliwe przeprowadzenie badań klinicznych na dużej grupie pacjentów i ujednolicenie obrazu klinicznego zaburzenia oraz stworzenie jasnych i uniwersalnych kryteriów diagnozy.  

Możemy jednak stworzyć listę objawów mogących sygnalizować, że być może mamy do czynienia z Zespołem Capgrasa: 

  1. Objawem koniecznym, bez którego niemożliwe jest stwierdzenie zespołu Capgrasa, jest występowanie u jednostki urojeń dotyczących niemożności rozpoznania osób bliskich i twierdzenie, że są oni sobowtórami udającymi członków rodziny. 
  2. Przekonanie to nie ulega zmianie, nawet gdy osoba z Zespołem Capgrasa posiada niepodważalne dowody, że osoby z jej otoczenia to w istocie jej bliscy a nie sobowtóry. Upiera się ona dalej przy wersji nieprawdziwej, gdyż wynika ona z obecności urojeń i niskiego poziomu wglądu. 
  3. Osoba, u której podejrzewamy Zespół Capgrasa może zmagać się dodatkowo z objawami charakterystycznymi dla innych zaburzeń, takich jak np. schizofrenia czy otępienie. Zespół Capgrasa może występować jako element obrazu klinicznego innych schorzeń i przez to obecność objawów schizofrenii (urojenia i omamy, zaburzenia poznawcze, zaburzenia afektywne) lub otępienia (zaburzenia poznawcze, zmiany osobowości) może wiązać się z ryzykiem wystąpienia zespołu Capgrasa. 
  4. Nierozpoznawanie twarzy nie jest wynikiem występowania u jednostki prozopagnozji. W przeciwieństwie do zespołu Capgrasa, w przypadku prozopagnozji nierozpoznawanie twarzy bliskich jest wynikiem zaburzonej percepcji wzrokowej twarzy z zachowaną prawidłową percepcją innych obiektów. Kiedy mamy do czynienia z Zespołem Capgrasa to percepcja wzrokowa twarzy pozostaje w normie. Osoba zmagająca się z Zespołem Capgrasa dostrzega twarze bliskich osób (cechy fizyczne) i może nawet zwracać uwagę na podobieństwo twarzy domniemanego sobowtóra do twarzy członka rodziny („ten sobowtór wygląda zupełnie jak mój mąż/żona/córka” itp.) jednak nadal jest ona przekonana, że jest to oszust (urojenia). 

Zespół Capgrasa – kiedy występuje i jakie są przyczyny? 

Zespół Capgrasa jest schorzeniem występującym stosunkowo rzadko w populacji. Szczegółowe dane odnośnie częstotliwości jego występowania w populacji i poszczególnych grupach (kobiety vs mężczyźni, grupy wiekowe) nie są dostępne.  

Część literatury skłania się ku stwierdzeniu, że występuje on częściej u osób z pewnymi schorzeniami psychiatrycznymi i somatycznymi w porównaniu z populacją zdrową. Do schorzeń tych zaliczamy np.:  

  • schizofrenię – zaburzenia psychotyczne; 
  • zespoły otępienne; 
  • zaburzenie schizoafektywne; 
  • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego – w wyniku urazu lub chorób takich jak np. guz przysadki, AIDS, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zakażenie wirusem kiły (późne stadium);  
  • zatrucie niektórymi środkami chemicznymi np. disulfiramem. 

Pojawienie się u jednostki zespołu Capgrasa może być więc uzależnione od stanu jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Część chorób (np. schizofrenia) ma podłoże genetyczne. Inne wiążą się z uszkodzeniem mózgu, które może nastąpić np. w wyniku wypadku, choroby czy operacji mózgu. 

Zespół Capgrasa – jak wygląda badanie i leczenie? 

Diagnoza i leczenie zespołu Capgrasa może być znacznie utrudnione ze względu na rzadkość występowania zaburzenia i związanego z tym braku ujednoliconych kryteriów diagnozy i metod terapii. Skuteczną formą pomocy osobom z zespołem Capgrasa może być przyjęcie modelu leczenia używanego w przypadku zaburzeń psychotycznych. Farmakoterapia lekami przeciwpsychotycznymi oraz psychoterapia z elementami psychoedukacji ma szansę przynieść pozytywny efekt i poprawić stan zdrowia osób zmagających się z zespołem Capgrasa. Najważniejsze jest przyjęcie indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, obserwacja postępów leczenia i modyfikowanie planu pomocy zgodnie z potrzebami jednostki. 

Przeczytaj również:
Schizofrenia u dzieci i młodzieży – na co zwrócić uwagę?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Feinberg T E., Roane D M. (2005). Delusional Misidentification, Psychiatric Clinics of North America, 28 (3), s. 665-683. 
  2. Klein C A., Hirachan S. (2014). The Masks of Identities: Who’s Who? Delusional Misidentification Syndromes. Journal of the American Academy of Psychiatry and the Law, 42 (3), s. 369-378. 
  3. Atta K., Forlenza N., Gujski M., Hashmi S., Isaac G. (2006). Delusional Misidentification Syndromes. Separate Disorders or Unusual Presentations of Existing DSM-IV Categories? Psychiatry (Edgmont), 3 (9), s. 56-61. 
  4. Barbeau E J., Joubert, S. (2010). Disorders of Face Processing. Encyclopedia of Behavioral Neuroscience, s. 405-410. 
  5. Rybakowski J., Pużyński S., Wciórka J. (2010). Psychiatria tom 1 – podstawy psychiatrii. Wrocław. Wydawnictwo: Edra Urban & Partner. 
  6. Grzywa A., Makara-Studzińska M., Grzywa-Celińska A. (2011). Zaburzenia psychiczne a choroby somatyczne. Current Problems of Psychiatry, 12 (1), s. 67-72. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę