Masaż dla kobiet w ciąży
Masaż kobiet w ciąży stosuje się w celu zmniejszenia napięć mięśniowych wynikających ze zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety ciężarnej (pogłębienie lordozy lędźwiowej, zwiększenie masy ciała, zmiana środka ciężkości) oraz dla poprawy samopoczucia i zrelaksowania przyszłej mamy. Poprzez dotyk, efekt rozluźnienia całego ciała ma wpływ nie tylko na mamę, ale również na dziecko, które reaguje na bodźce, co można zauważyć w trakcie wykonywania masażu (uspokaja się i nie kopie).
Masaż wykonywany jest głównie na mięśniach nóg, rąk, jamy brzusznej oraz grzbietu. Ma to na celu przygotowanie ciała do przyjęcia dodatkowego wysiłku i obciążenia, gdyż to właśnie silne nogi będą w stanie utrzymać z każdym miesiącem większą wagę ciała, wzmocnione plecy i brzuch ułatwią noszenie ciąży i poród, a mocne ręce przez długi czas nie będą męczyły się w czasie czynności pielęgnacyjnych niemowlęcia.
Jakie wymogi musi spełniać masaż i gdzie najlepiej go wykonywać?
Masaż, jak każdy zabieg medyczny, a zwłaszcza stosowany u kobiet ciężarnych, musi spełniać wymogi, które zapewnią kobiecie i dziecku bezpieczeństwo – zabieg wymaga umiejętności manualnych, a także podejścia do przyszłej mamy, czyli cierpliwości, a przede wszystkim wyrozumiałości. Ponadto, bezpieczeństwo odnosi się również do gabinetu, w którym przyjmowana jest pacjentka. Istotne jest, aby stół do masażu był szeroki, stabilny, regulowany i wygodny dla pacjentki. Ważne jest, aby posiadać środki jednorazowego użytku, takie jak szlafrok, klapki, majtki, jednorazowe ręczniki, środki dezynfekcyjne, dobrej jakości oleje do masażu oraz aparaty mierzące ciśnienie i tętno pacjentki.
Bezpieczeństwo to również prowadzenie dokumentacji medycznej z wizyt pacjentki. Składa się na nią:
- zgoda lekarza ginekologa o braku przeciwwskazań do masażu,
- zapis daty, tygodnia ciąży oraz rodzaju masażu i okolicy ciała, której dotyczył,
- pomiar tętna i ciśnienia przed i po zabiegu,
- określenie stanu samopoczucia kobiety przed wykonaniem masażu, w trakcie oraz po,
- czas trwania masażu całego ciała to około 60 minut, masaż jednej partii to czas 15-20 minut.
Miejsce zabiegu powinno być miejscem cichym i nieco zacienionym, aby nic nie przeszkadzało w relaksie i wyciszeniu pacjentki. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 20 stopni C. Można wykorzystać muzykę relaksacyjną. Należy pamiętać, aby stosowane oliwki do ciała były bardzo dobrej jakości, nie powodując zmian skórnych u pacjentki oraz najlepiej, gdy są bezzapachowe.
Zalety masażu
Masaż ma pozytywny wpływ na skórę, poprawiając jej jędrność i elastyczność. Ponadto, polepsza ukrwienie tkanek i odżywia skórę. Oddziaływając na tkankę mięśniową, niweluje bóle mięśniowe, zwiększa zdolność mięśni do pracy i poprawia elastyczność. Zapobiega obrzękom, co jest częste u kobiet w ciąży (zwłaszcza obrzęki nóg), ułatwiając odpływ krwi żylnej, rozszerzając naczynia krwionośne. Globalnie wprowadza w relaks, zmniejsza poziom stresu i uspokaja.
Wskazania do masażu
Wskazaniem do podjęcia masażu przez kobietę w ciąży są:
- nadmierny stres
- rozstępy
- zła kondycja skóry
- wzmożone napięcie mięśniowe
- ból mięśni
- zmęczenie psychofizyczne
- spadek nastroju, samopoczucia
Przeciwwskazania do masażu
Z kolei przeciwwskazania obejmują:
- pierwszy i drugi trymestr,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- cukrzycę,
- choroby narządów układu moczowego, głównie nerek,
- gestozy, czyli zespół objawów pod postacią nadciśnienia tętniczego, białkomoczu i obrzęków,
- rzucawkę, czyli napady drgawek, bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności,
- ból brzucha,
- 9 miesiąc ciąży.
Masaż w ciąży – czy warto?
Masaż działa równocześnie na sferę psychiczną i fizyczną pacjentki oraz wprowadza ją w stan relaksu dzięki delikatnemu dotykowi. Efektem jego wpływu ma być wewnętrzne uspokojenie przyszłej mamy, poprawa jakości snu i samopoczucia, poprawa krążenia krwi i limfy dzięki temu można zapobiec obrzękowi np. nóg, co często towarzyszy kobietom w ciąży). Jeśli zatem lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do wykonania masażu, warto uwzględnić go w tym niezwykłym dla kobiety czasie.