Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
45

Pielęgnacja pępka noworodka

Słuchaj artykułu

Zaraz po urodzeniu noworodka należy zadbać o odpowiednią pielęgnację pępka. Czym przemywać pępek? Jak o niego dbać? Czym jest i po ilu dobach odpada kikut pępowiny?

Pielęgnacja pępka noworodka

Pępowina a pępek noworodka

Pępek noworodka to pozostałość po pępowinie, przez którą w okresie płodowym dziecko otrzymywało od matki tlen i substancje odżywcze oraz wydalane były produkty przemiany materii. Kiedy maluszek przychodzi na świat, pępowina zostaje odcięta około 2 – 3 centymetry nad brzuszkiem i na 2 dni zostaje nałożona na to miejsce plastikowa klamra. Po wyjściu ze szpitala rodzice muszą samodzielnie zadbać o pępek noworodka, dlatego tak ważne jest, aby zachować wszelkie środki ostrożności. Jeśli jesteś rodzicem niemowlaka, zapewne zastanawiasz się, jak pielęgnować pępek noworodka. Nie jest to trudne, jednak wielu rodziców przeraża zajmowanie się świeżą raną malucha w obawie przed powikłaniami. Jedno jest pewne, trzeba pilnować, aby pępek był suchy i czysty, pozbawiony zanieczyszczeń oraz miał dostęp do świeżego powietrza.


Stosowane w higienie pępka noworodka
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kikut pępowinowy

Kikut pępowinowy nie wygląda dobrze, dlatego każdy rodzic czeka, aby jak najszybciej odpadł, a miejsce po pępowinie zostało dobrze zagojone. Nie przejmuj się, gdy kikut pępowinowy przybierze biało-niebieską barwę. Stopniowo będzie zmieniał zabarwienie na szary, natomiast pod koniec procesu gojenia stanie się czarnobrązowy, suchy i twardy. Nie bój się, że miejsce, w którym jest jeszcze ranka, boli. Nic bardziej mylnego, gdyż kikut pępowinowy nie jest unerwiony. Zachowaj jedynie ostrożność, aby za mocno nie pocierać ani nie zahaczyć niczym pępka noworodka, gdyż strupek może się oderwać za wcześnie. W tym okresie lepiej układać maluszka na plecach i bacznie obserwować kikut pępowinowy, aby nie wdało się w niego zakażenie

Przeczytaj również:
Wyprawka dla noworodka do domu – zorganizuj ją perfekcyjnie!

Kiedy odpada kikut pępowinowy?

Prawidłowo gojący się kikut pępowinowy odpada po ok. dwóch tygodniach od porodu. Zdarza się, że okres ten wydłuża się do około 30 dni, choć są to bardzo rzadkie sytuacje. Jeśli kikut pępowinowy nie odpadnie nawet po tak długim czasie, należy zgłosić się do lekarza w celu uzyskania wskazówek dotyczących pielęgnacji lub w ostateczności leczenia szpitalnego malucha. Po pomoc medyczną należy zgłosić się niezwłocznie również wtedy, gdy zauważysz, że wokół pępka skóra stała się zaczerwieniona i ciepła, pojawił się obrzęk, ropna wydzielina o przykrym zapachu lub z rany sączy się krew. Zapewne konieczne będzie podanie miejscowo antybiotyku oraz zmiana pielęgnacji kikuta pępowinowego, a w niektórych przypadkach leczenie szpitalne. Zdarza się też tak, że kiedy kikut odpada, rana nie goi się prawidłowo i powstaje na jego miejscu ziarnina pępka (przerastająca, zakażona, niegojąca się tkanka), czyli czerwony sączący się guzek ulokowany na dnie pępka. Wtedy również należy udać się niezwłocznie do lekarza. Takie sytuacje na szczęście nie zdarzają się często, ale warto o nich pamiętać.

Pielęgnacja pępka noworodka

Kikut pępowinowy nie może być smarowany kremami i maściami, gdyż rana będzie się trudniej goiła. Nie wolno również przykrywać go pieluszką, zaklejać plastrami czy robić opatrunków, gdyż w ten sposób zostanie zablokowany dostęp świeżego powietrza do skóry. Zmoczenie kikuta podczas kąpieli niczym nie grozi. Powinno się przemywać go raz na dobę wodą z mydłem, delikatnie wytrzeć i pozostawić nieosłonięty aż do całkowitego wysuszenia.

Do jego pielęgnacji nie należy stosować alkoholu etylowego, fioletu gencjanowego i jodyny. Możesz sięgnąć po środek antyseptyczny, np. Octenisept, gdy w pomieszczeniu panuje duża wilgoć lub występują inne nieodpowiednie warunki.

Pamiętaj, aby zawsze przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych (przemywania i osuszania pępka) dokładnie umyć ręce. Najlepiej oczyszczać go raz na dobę za pomocą jałowych gazików oraz wody z mydłem. To w zupełności wystarczy, aby rana była dobrze zabezpieczona przed zabrudzeniem. Nie można przesadzać z oczyszczaniem pępka noworodka, gdyż nadmierna antyseptyka niszczy niechorobotwórczą florę bakteryjną znajdującą się na skórze przy pępku. Kikut pępowinowy odpadnie po jakimś czasie sam, dlatego nigdy go nie odrywaj, nawet gdy jest już mocno zaschnięty i naderwany.

Przeczytaj również:
Jak wykąpać noworodka?
10 akcesoriów do kąpieli noworodka – niezbędnik młodych rodziców

  1. 31 maja 2021, 12:27
    Sylwia

    Do pielęgnacji pępka noworodka używałam preparat z zawartością kwasu podchlorawego. Sprawdził się bardzo dobrze 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę