Bliźnięta o różnych kolorach skóry – czy to możliwe?
Urodzenie bliźniąt o różnych kolorach skóry jest możliwe. Przyczyną są geny, które ograniczają wytwarzanie melaniny – barwnika odpowiadającego za uzyskanie ciemnego koloru skóry. Dziecko pozbawione melaniny może być albinosem, a brat lub siostra bliźniaczka – ciemnoskóra.
Pod koniec października w łódzkim szpitalu urodziły się bliźnięta. Wywołały niemałe poruszenie wśród personelu, gdy okazało się, że mają odmienny kolor skóry. Chłopczyk Jason ma ciemną karnację tak jak jego rodzice. Dziewczynka Joanna jest albinoską, ponieważ dostała od rodziców geny, które nie pozwalają jej skórze na wytwarzanie wystarczająco dużo melaniny. Przez to dzieci są tak bardzo do siebie niepodobne.
Pochodzący z Kamerunu rodzice nie byli zbytnio zaskoczeni, wręcz liczyli się z taką niespodzianką. Mama bliźniąt ma dwóch braci albinosów, a w dalszej rodzinie taty też zdarzały się takie przypadki. Jest to cecha przekazywana genetycznie, recesywnie, czyli uwidacznia się ona, dopiero gdy dziecko otrzyma takie geny od obojga rodziców.
Medycyna zna takie przypadki. Są bardzo rzadkie, ale nie niemożliwe, szczególnie że bliźnięta są dwujajowe. To, co dla laików może wydawać się niespotykane, dla specjalistów jest czymś zupełnie naturalnym.