Czy wodniaki jądra się leczy?
Powiększona moszna może wzbudzić niepokój matki, która po raz pierwszy widzi swojego syna chwilę po urodzeniu. Jednak nie warto nadmiernie się niepokoić, bowiem najczęściej za nienaturalnie dużą mosznę odpowiada wrodzony wodniak jądra, a ten zanika u większości chłopców przed 2 rokiem życia.
Co to jest wodniak jądra?
Mianem tym nazywa się obecność płynu otrzewnowego w wyrostku pochwowym, który po zstąpieniu do jądra podczas życia płodowego (bądź tuż po nim), powinien zarosnąć. Jeśli tak się nie stanie, przestrzeń wyrostka może dopełniać się płynem i dawać objawy. Wodniaki jądra możemy podzielić na:
- komunikujące (płyn przemieszcza się z otoczki otaczającej jądro do otrzewnej i z powrotem), gdzie wyrostek wciąż jest niezarośnięty,
- niekomunikujące (zarośnięte, a płyn obecny w wyrostku jest wytwarzany przez komórki wyściełające go od środka).
Wodniak jądra manifestuje się obecnością w mosznie galaretowatej w dotyku masy. Może on zmieniać swoją objętość w ciągu dnia bądź podczas płaczu czy kaszlu (wodniak komunikujący), bądź mieć stały rozmiar niezależnie od pory dnia i aktywności chłopca (wodniak niekomunikujący).
Większość wodniaków (ok. 90%) ustępuje samoistnie przed 2. rokiem życia. W pozostałych przypadkach konieczne będzie rozważenie postępowania chirurgicznego. Możliwe jest również operowanie wodniaka w ciągu pierwszych dwóch lat życia, jeśli powoduje on ból i dyskomfort u dziecka.
Wodniak jądra u dorosłych
Zdecydowana mniejszość wszystkich przypadków wodniaka jądra występuje u starszych dzieci i młodych dorosłych. Niestety przyczyna większości z nich nie jest znana, a część z nich może być spowodowana:
- skrętem jądra, szypuły,
- zapaleniem jądra,
- zapaleniem najądrza,
- urazem mechanicznym,
- chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Wodniak powstały w przebiegu stanu zapalnego wywołanego którąś z wymienionych powyżej patologii zwykle ustępuje po jej wyleczeniu.
Jeśli wodniak o nieznanej etiologii nie sprawia dyskomfortu pacjentowi, najczęściej (oczywiście za zgodą pacjenta) nie operuje się go.
Jeśli jednak wodniak osiąga duże rozmiary, powoduje ból bądź zwyczajnie jest przyczyną dyskomfortu psychicznego pacjenta, możliwe jest leczenie poprzez chirurgiczne usunięcie wodniaka z zachowaniem jądra.
Jeśli nie wodniak jądra, to co?
Opisywanie wyżej objawy niekoniecznie muszą świadczyć o wodniaku jądra. Mogą być one symptomem następujących chorób:
- przepuklina pachwinowa,
- rak jądra,
- zapalenie najądrzy,
- zapalenie jądra,
- torbiel najądrza,
- skręt jądra,
- wodniak najądrza.
Wodniak jądra to przypadłość, która u chłopców do 2 roku życia nie powinna wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak dziecko odczuwa dyskomfort lub schorzenie to nie ustępuję w późniejszym okresie życia, należy skonsultować się z lekarzem.
Źródła:
- https://www.uptodate.com/contents/hydrocele-the-basics?search=testicular%20hydrocele&source=search_result&selectedTitle=3~150&usage_type=default&display_rank=3,
- https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-nonacute-scrotal-conditions-in-adults?search=adult%20hydrocele&source=search_result&selectedTitle=1~30&usage_type=default&display_rank=1#H2795396049,
- https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/hydroceles-and-inguinal-hernia,
- https://online.epocrates.com/diseases/110435/Hydrocele/Differential-Diagnosis,
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hydrocele/symptoms-causes/syc-20363969.
Czy z wodniakiem małym można życz bez operacji czy wodniak prawego jądra jest groźny jest mały
Dzień dobry.
W tej kwestii najlepszą odpowiedź może Panu udzielić lekarz urolog, który na wizycie dokona badania palpacyjnego, ale także USG, aby określić Pana stan. W przypadku stwierdzenia wodniaka jąder wykonuje się leczenie operacyjne. Do lekarza należy zgłosić się jak najszybciej, ponieważ nieleczony wodniak jąder może prowadzić m.in. do niepłodności, ale także bólu i utrudnień w poruszaniu się. Do czasu konsultacji z lekarzem nie podejmowałabym się bardziej wzmożonego wysiłku fizycznego. Do czasu ewentualnego zabiegu chirurgicznego lekarz również przekaże Panu informacje na temat wykonywania codziennych czynności.
Dzień dobry mam wodniaka jądra prawego od 3 lat byłem u urologa i powiedział że nie ma po żeby operować mogę stym życz i mam tylko pytanie czy może mi się powiększyć czy mogę dźwigać proszę o odp
Dzień dobry, wodniaki jądra mogą zmieniać swoją wielkość, zwłaszcza w ciągu dnia, wieczorami zmiana może być większa niż rano. Myślę że powinien Pan obserwować swoją zmianę i ponownie skonsultować się z lekarzem urologiem. Wodniak w wieku dorosłym może być objawem poważniejszego stanu chorobowego.
Witam , Mój Syn wczesniak 32tc stwierdzono u niego wodniaka jaderek, aktualnie ma 9msc urodzinowo korygowane 7msc, cala ta przepuklina z jaderek przeniosla się tak jakby na pecherz ( do góry) czy to łapie się na jakikolwiek zabieg ? Pozdrawiam
Dzień dobry, powinna wybrać się Pani z synem do chirurga lub urologa dziecięcego. Lekarze ci decydują i kwalifikują do zabiegu w oparciu o badanie fizykalne oraz USG.
Dzień dobry. Syn 2 lata i 4 miesiące. W okresie niemowlęcym miał wodniaka jądra, do tej pory wszystko ucichło, nawet myślałam że ustąpił aż do dzisiaj. Syn ma widocznie powiększoną mosznę z jednej strony. Czy możliwe że to wodniak? Jesteśmy przed wizytą u urologa dziecięcego.
Prawidłową diagnozę może postawić wyłącznie lekarz.