Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
5

Przewijanie malucha – jak stworzyć z niego przyjemny rytuał?

Słuchaj artykułu

Przewijanie niemowlaka bywa dla rodziców nie lada wyzwaniem. Aby uatrakcyjnić tę czynność, możemy zastosować różnorakie zabawy, np. „Gdzie jest bobas?”, „Lustereczko” czy „Rowerek”, które pomogą nam zamienić przewijanie w przyjemny rytuał.

Przewijanie malucha – jak stworzyć z niego przyjemny rytuał?

Po przyjściu na świat dziecka w życiu rodziców pojawiają się obowiązki, które początkowo są trudne do opanowania. Chcąc zapewnić maluszkowi prawidłowy rozwój, opiekunowie czerpią wiedzę z wielu źródeł i z czasem zrozumienie potrzeb nowego członka rodziny staje się łatwiejsze.

Kiedy podstawowe sposoby pielęgnacji niemowlęcia zostaną opanowane przez rodziców, warto wzbogacić je o pewne czynności, które zmienią pielęgnację w bardziej przyjemny i zabawny rytuał. Przewijanie to jeden z wielu procesów, który wymaga kilkukrotnego powtarzania w ciągu dnia. Gdy maluch jest starszy, rodzice mogą zauważyć, że skupienie jego uwagi w trakcie zmiany pieluszki jest trudne. Zobacz, jak poprzez zabawę sprawić, aby codzienna toaleta przynosiła obu stronom wiele radości.


Pielęgnacja niemowlaka
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Gdzie jest bobas?

Niemal każdy zna tę zabawę. W większości przypadków działa ona rozweselająco – dlaczego więc nie wypróbować jej w trakcie przewijania? Wykonaj ją w dowolnym momencie. Po zdjęciu pieluszki i oczyszczeniu skóry malucha subtelnie zakryj czystą pieluszką jego oczy i zapytaj „Gdzie jest bobas/imię dziecka?”, po chwili odsłoń ją, mówiąc radośnie „Tutaj jest!”. Jeżeli dzidziuś będzie rozbawiony, powtarzaj czynność za każdym razem, aby automatycznie skojarzył przewijanie z czymś wesołym i pozytywnym. Zabawa, znana też jako klasyczne „akuku”, niesie za sobą wiele korzyści w zakresie rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka.

Wielkie show

W tej zabawie ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Możesz prowadzić monolog albo wejść w interakcję z maluchem. Gwarantujemy, że niezależnie od przedmiotów, które wybierzesz do udziału w przedstawieniu – to rozrywka zapewniająca wiele radości. Możesz wykorzystać produkty stosowane w trakcie przewijania i wdrażać różnorakie scenariusze, w których każdy z produktów jest superbohaterem, ratującym malucha od nudy.

Lustereczko

W rozwoju kognitywnym dziecka świetnie sprawdzi się zadawanie wszelkiego rodzaju pytań dostosowanych do jego wieku. W przypadku kilkumiesięcznego dziecka radość i rozluźnienie może przynieść prośba o wskazanie paluszkiem konkretnej części ciała, ulubionej zabawki lub naśladowanie dźwięków zwierzątek. Rozproszy to nieco jego uwagę i pozwoli skupić jego nieokiełznaną energię na konkretnym zadaniu.

Pomocnik

Starsze dzieci często lubią samodzielnie próbować nowych rzeczy. Ponieważ ciężko zatrzymać je w miejscu, zmiana pieluszki zwykle odbywa się dynamicznie. Warto więc w trakcie przewijania pokazać starszakowi, że jego pomoc jest nieoceniona. Sprawdzi się tutaj np. podawanie produktów wykorzystywanych kolejno w procesie zmiany pieluchy. Przy okazji możesz ćwiczyć zapamiętywanie kolorów i kształtów: chusteczki oczyszczające – zielony prostokąt, krem do przewijania – fioletowy trójkąt.

Rowerek

W trakcie przewijania niemowlę wykonuje charakterystyczny ruch w postaci rytmicznego przebierania nóżkami. Spróbuj wykorzystać go do zabawy w „rowerek”, chwytając rękoma stopy malucha i naśladując ruch pedałowania. Jest to nie tylko sposób na wywołanie uśmiechu dzidziusia, ale również łatwe ćwiczenie fizyczne oraz relaksujące.

Kącik przewijania

Jeśli nie poprzez zabawę, to przez doskonałą organizację proces zmiany pieluszki może przebiegać sprawnie i „na wesoło”. Sprawdzoną metodą będzie stworzenie odpowiedniego miejsca do codziennej toalety maleństwa. Może to być sklepowy gadżet w postaci przewijaka albo po prostu zabezpieczone odpowiednio łóżko – ważne, aby wokół znajdowało się wszystko, co będzie Wam niezbędne:

Zadbaj również o odpowiednią atmosferę i jakość pielęgnacji – jeśli wszystko idzie sprawnie i maluch widzi nad sobą uśmiechniętą, bliską mu osobę, z większą chęcią podda się zabiegom higienicznym.

  1. 30 grudnia 2019, 11:26
    duna

    Zdecydowanie u nas przydał się katarek

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę