Termin porodu

Sortuj wg

Kalkulator porodu – sprawdź swój termin porodu! 

Jednym z pierwszych pytań, jakie pojawiają się w głowie kobiety, która dowiedziała się o byciu w ciąży, jest to o termin porodu. Przyszli rodzice chcą poznać prognozowaną datę narodzin swojego dziecka, żeby móc odpowiednio zaplanować przygotowania do powitania nowego członka rodziny. Sprawdź zatem, czym jest kalkulator terminu porodu, w jaki sposób działa i jak obliczyć termin porodu. Czytaj więcej...
Masz pytanie, szukasz porady?
Zapytaj Farmaceutę
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
W czym mogę pomóc?
Zapytaj Farmaceutę

Jak korzystać z kalkulatora terminu porodu?  

Aby móc skorzystać z kalkulatora terminu porodu, musisz znać termin swojej ostatniej miesiączki oraz średnią długość swojego cyklu. Wpisując te dane w odpowiednie pola kalkulatora porodu, otrzymasz przybliżony termin porodu. Niektóre kalkulatory oferują także możliwość wyliczenia terminu narodzin dziecka dzięki podaniu dokładnej daty zapłodnienia. Jest to możliwe, jeżeli kobieta skrupulatnie obserwuje swój cykl i potrafi rozpoznać moment owulacji. 

W jaki sposób działa kalkulator porodu?  

Kalkulator terminu porodu podaje przybliżoną datę przyjścia na świat Twojego maluszka na podstawie daty ostatniej miesiączki lub momentu zapłodnienia. Termin porodu jest oczywiście obliczany jedynie w przybliżeniu. Niewiele dzieci bowiem rodzi się dokładnie w przewidzianym terminie. Zarówno maluch urodzony w 38. tygodniu, jak i ten, który przyszedł na świat dopiero w 42. tygodniu ciąży, są uznane za dzieci donoszone. Podczas obowiązkowych badań USG lekarz skoryguje termin porodu na podstawie odpowiednich pomiarów. Należy pamiętać, że każda ciąża jest inna i na długość jej trwania wpływa wiele czynników. 

Jak obliczyć termin porodu? 

Kalkulator porodu jest oparty o metodę Neagelego. Przewidywany termin porodu można obliczyć na dwa sposoby: podając moment owulacji lub pierwszy dzień rozpoczęcia cyklu. Sprawdź zatem, kiedy u Ciebie przypada termin porodu

Termin porodu liczony od pierwszego dnia cyklu 

Reguła ta jest najlepsza dla kobiet, które mają regularne cykle, trwające średnio 28 dni. Metoda zakłada, że ciąża trwa 40 tygodni (czyli 280 dni), a do zapłodnienia dochodzi 2 tygodnie po rozpoczęciu cyklu. Liczenie tygodni ciąży rozpoczyna się zatem w pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Jest to spowodowane tym, że ciężko dokładnie określić moment owulacji i zapłodnienia. Dla ułatwienia przyjmuje się zatem, że pierwszym dniem ciąży jest pierwszy dzień ostatniego cyklu. Zgodnie z tą metodą do daty ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni, a następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok.  

Termin porodu liczony od daty zapłodnienia 

U kobiet z nieregularnym cyklem termin porodu można wyznaczyć na podstawie daty zapłodnienia. Przyszła mama musi jednak wiedzieć, kiedy wystąpiła owulacja. W związku z tym warto obserwować swój organizm i sygnały świadczące o jajeczkowaniu. Zgodnie z tą metodą ciąża trwa 38 tygodni, czyli 266 dni. Aby wyznaczyć termin porodu, do daty zapłodnienia należy dodać 266 dni.  

Nie jest to niestety niezawodna metoda. Posiada ona pewne ograniczenia, zwłaszcza w przypadku kobiet mających nieregularne cykle. Warto również pamiętać o tym, że owulacja, nawet u kobiet miewających regularne cykle, może się przesunąć. Taka zmiana może być spowodowana stresem lub chorobą. Przewidywaną datę porodu może potwierdzić lekarz podczas badania USG. W dalszym ciągu należy jednak pamiętać o tym, że na długość ciąży wpływa wiele różnych czynników. 

Termin porodu to data, które odmieni życie Waszej rodziny, ponieważ dołączy do niej nowy członek. Każda kobieta będąca w ciąży pragnie więc wiedzieć, kiedy planowane jest rozwiązanie. Kalkulator terminu porodu pomoże Ci odpowiednio zaplanować przygotowania do tego dnia i wyznaczy prognozowany termin przyjścia na świat maluszka. Jeżeli jesteś dopiero na etapie planowania ciąży, pamiętaj o obserwacjach swojego cyklu, aby móc wyznaczyć dzień owulacji lub podać datę ostatniej miesiączki, na podstawie których kalkulator obliczy planowany termin porodu. 

Źródła: 

  • https://www.pampers.pl/ciaza/kalkulator-terminu-porodu [dostęp: 19.03.2021 r.]. 
  • https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kalkulator-daty-porodu [dostęp: 19.03.2021 r.].
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)