Gliceryna – jakie ma właściwości?
Gliceryna jest substancją wchodzącą w skład wielu kosmetyków oraz leków. Obecność gliceryny w preparatach farmaceutycznych może korzystnie wpłynąć na ich konsystencję i działanie. Należy być jednak ostrożnym, gdyż nieprawidłowe obchodzenie się z tą substancją może przyczynić się do wystąpienia nieprzyjemnych działań niepożądanych.
Czym jest gliceryna?
Gliceryna, inaczej glicerol, pod względem chemicznym jest wodnym roztworem propan-1,2,3-triolu. Jest to ciecz przypominająca w swojej konsystencji syrop. Jest nieprzejrzysta, mętna, nie ma żadnej barwy oraz zapachu. W smaku gliceryny dominuje lekka słodycz. Jest to substancja często wykorzystywana do produkcji leków – zarówno tych do stosowania zewnętrznego, jak i w mniejszym stopniu do stosowania wewnętrznie. Jej właściwości mieszania się z wodą oraz z etanolem są bardzo przydane przy wykonywaniu leków recepturowych przygotowywanych w aptece indywidualnie dla pacjenta.
Jakie działanie wykazuje gliceryna?
Często wykorzystywanym działaniem glicerolu jest jego pozytywny wpływ na skórę. Miejscowe stosowanie preparatów z gliceryną na skórę poprawia jej nawilżenie i działa łagodząco na podrażnienia.
Innym przydatnym działaniem, które znalazło zastosowanie w lecznictwie, jest efekt przeczyszczający. Preparaty pod postacią czopków z zawartością glicerolu (czopki glicerynowe) podawane doodbytniczo wykazują dużą zdolność do gromadzenia wody w świetle jelit, co w konsekwencji ułatwia wypróżnianie.
Gliceryna – zastosowanie
Gliceryna jest wykorzystywana do produkcji leków. Dzięki swoim właściwościom pozwala na złagodzenie nieprzyjemnego smaku gotowego specyfiku. Ponadto dodanie do leku glicerolu pozwala na zwiększenie jego lepkości. Gliceryna jest rozpuszczalnikiem dla leków do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego. W recepturze aptecznej jest ona obecna od dawna. Stanowi ważny składnik wielu leków stosowanych w leczeniu na przykład schorzeń skóry czy gardła.
Gliceryna w kosmetykach
Poza wykorzystaniem gliceryny w celach leczniczych substancja ta cieczy się popularnością jako składnik kosmetyków. Znajduje się ona w wielu rodzajach kremów. Używa się jej w celu nawilżenia i regeneracji naskórka skóry dojrzałej. Razem z innymi składnikami występuje w preparatach wykazujących działanie przeciwzmarszczkowe. Występuje w kremach do rąk i stóp zmniejszających podrażnienia i zmiękczających skórę. Gliceryna jest obecna również w odżywkach do włosów, których zadaniem jest wzmocnienie i wygładzanie struktury włosów. Obecność gliceryny w kremach ochronnych dedykowanych do stosowania w okresie zimowym chroni skórę przed niekorzystnym wpływem zimna i wiatru.
Jakie działania niepożądane może spowodować stosowanie gliceryny?
Stosowanie gliceryny nie jest obojętne dla organizmu. Jak prawie każda substancja, nieumiejętnie stosowana, może wywołać szereg działań niepożądanych, do których należą:
- biegunka,
- wzmożone pragnienie,
- zaburzenia elektrolitowe,
- podrażnienie wynikające z niewłaściwej aplikacji czopka.
Gliceryna jest substancją, która znalazła zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce. Jest składnikiem wielu preparatów farmaceutycznych dostępnych w aptekach. Zawartość gliceryny w kosmetykach może poprawić ich właściwości i wpłynąć na efektywność działania.
Źródła:
- Wojciech Kostowski Piotr Kbikowski, Farmakologia Podstawy farmakoterapii i farmakologii klinicznej, Wydanie 3 uzupełnione i rozszerzone, Warszawa, Państwowe Zakłady Wydawnictw Lekarskich, 1991, ISBN 83-200-1557-X.
- Stanisław Janicki, Farmacja Stosowana Podręcznik dla Studentów Farmacji, Wydanie IV, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, ISBN 978-83-200-4546-8.
- Leszek Krówczyński Irena Jachowicz, Ćwiczenia z Receptury, Wydanie VII, Kraków, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2000, ISBN 978-83-233-1138-6.