Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kalendarz adwentowy
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Nutricia Bebilon + Mustela
X - Humavit Colostrum
X - Aurovitas ApoD3
X - Pomysł na prezent 3
X - Baby Week 9
X - Inhalatory
X - Unia Unituss
7

Pielęgnacja skóry przed i po goleniu – jak uniknąć podrażnień?

Słuchaj artykułu

Nieprawidłowo wykonany zabieg depilacji może doprowadzić do powstawania podrażnień, strupków czy zapalenia mieszków włosowych. Jak więc odpowiednio przygotować skórę do depilacji w domowych warunkach? I jak pielęgnować ją po goleniu?

Pielęgnacja skóry przed i po goleniu – jak uniknąć podrażnień?

Najczęściej popełniane błędy podczas golenia

Pośpiech

Wiele kobiet dokonuje zabiegów kosmetycznych w pośpiechu. Napięty harmonogram dnia nie pozwala na zatrzymanie się i poświęcenie paru chwil dla siebie. Niestety w ten sposób możemy sobie bardzo zaszkodzić. Życie w stresie i ciągłym biegu wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale również stan zdrowia, a nawet stan naszej skóry. Niedokładna pielęgnacja i nieostrożne zabiegi kosmetyczne (takie jak golenie) podrażniają skórę, tworząc mikrozranienia, a nawet głębsze zacięcia, które mogą zostać zakażone przez bakterie. Często dochodzi również do zapalenia mieszków włosowych i wrastania włosków pod skórę. 


Produkty do depilacji
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Golenie na sucho 

To jeden z poważniejszych błędów. Nie dość, że skóra nie zostanie ogolona dokładnie, to dodatkowo narażamy ją na skaleczenia. Skóra niepoddana wcześniejszemu zmiękczeniu wygląda pod mikroskopem jak papier ścierny. Stosując na niej maszynkę, doprowadzamy do zrywania kawałków naskórka, co w konsekwencji kończy się podrażnieniem

Skóra powinna być każdorazowo przygotowana do zabiegu. Pamiętajmy, aby nie używać samej wody czy wody z mydłem. Aby nadać skórze poślizgu, warto zastosować specjalną piankę do golenia. Jeśli akurat nie mamy jej pod ręką, możemy sięgnąć po odżywkę do włosów

Golenie pod włos 

Golenie skóry pod włos skutkuje podrażnieniami i zacięciami, szczególnie u osób posiadających skórę wrażliwą. Zawsze powinnyśmy zabieg rozpoczynać od golenia z włosem, aby później, w miarę potrzeby wykonać golenie ponownie – tym razem pod włos. Warto wiedzieć, że nie wszystkie włoski rosną w tym samym kierunku. 

Jednorazowe maszynki stosowane wielokrotnie

Dopuszczalne jest używanie jednorazowej maszynki do golenia kilka razy – o ile jest ona ostra i odpowiednio przechowywana. Maszynkę po użyciu trzeba odpowiednio osuszyć (np. przy użyciu jednorazowego ręcznika) i przechowywać w suchym miejscu (nie na brzegu wanny czy na półce prysznicowej). Przed ponownym użyciem maszynkę można dodatkowo zdezynfekować środkiem odkażającym (np. sprayem Tribactic, Dettol czy Octedin).

Tępe ostrza nie ogolą skóry dokładnie, przez co konieczne może być ponowienie zabiegu. Rdza i bakterie mogą zainfekować mieszki włosowe i spowodować mikrourazy i zacięcia, przez które skóra będzie pokryta nieestetycznymi bąblami z płynem surowiczym. 

Aby zminimalizować ryzyko podrażnień, możemy wybrać maszynkę do golenia o kilku ostrzach z dodatkowymi osłonkami silikonowymi nasączonymi specjalnymi balsamami.

Poranna depilacja

Zdarza Ci się golić bezpośrednio przed jakimś wydarzeniem? Rano i w pośpiechu? To najgorsza mieszanka wybuchowa, jaką możemy sprezentować naszej skórze.

Najlepszym momentem na depilację jest wieczór.

Rano nasza skóra jest mocno napięta, a cebulki włosowe schowane głęboko w jej strukturach. Wieczorami dochodzi do lekkiego obrzmienia skóry, a włoski wypychane są na jej powierzchnię.  

Dobrze jest też przeprowadzić depilację w trakcie prysznica lub kąpieli – nie na samym początku, tylko po jakimś czasie, kiedy nasza skóra mocno nasączy się wodą, a naskórek podda się rozmiękczeniu. Dodatkowo na noc możemy nałożyć na skórę tłusty i silnie regenerujący balsam lub masło. Dzięki temu uzyskamy gładszą i nawilżoną skórę o poranku. 

Codzienne golenie… 

…to kiepski pomysł. Codzienna inwazja w struktury naskórka doprowadza do jego pogrubienia i keratynizacji, czyli tworzenia się płytek zbudowanych z białka (keratyny). W ten sposób powstaje zrogowaciały, nieestetyczny naskórek, który jest nieprzepuszczalny dla wody i poddaje się okresowym złuszczeniom. 

Niemniej jednak wiele kobiet żali się, że golić musi się codziennie ze względu na nadmierne owłosienie oraz odcień włosa. Często brunetki oraz szatynki skarżą się na powstawanie czarnych kropeczek na drugi dzień po ogoleniu. W takiej sytuacji dermatolodzy zalecają inne sposoby usuwania owłosienia. Zamiast golić nogi codziennie, co naraża naszą skórę na podrażnienia, proponują stosować depilację woskiem czy laserem. Najlepiej jednak tego typu zabiegi skonsultować wcześniej z lekarzem lub kosmetologiem i ostatecznie udać się do wyspecjalizowanego gabinetu kosmetycznego. 

Pielęgnacja skóry po goleniu 

Po wykonanym zabiegu pamiętajmy, aby podrażnioną maszynką skórę zregenerować i nawilżyć. Zaraz po goleniu powinnyśmy opłukać nogi chłodną wodą i dokładnie umyć, najlepiej żelami pod prysznic o właściwościach przeciwzapalnych i nawilżających, np. z dodatkiem aloesu. Następnie skórę należy delikatnie osuszyć świeżo wypranym ręcznikiem. Jeśli posiadasz skórę skłonną do podrażnień lub powstawania nadkażeń po goleniu, zaopatrz się w niewielki ręcznik, który po każdym użyciu możesz szybko uprać.

Ostatnim etapem pielęgnacji jest nałożenie odpowiednich kremów, balsamów czy masełek do ciała. W tym celu najlepiej posłużą nam preparaty na bazie aloesu działającego zarówno zmiękczająco, jak i regenerująco i przeciwzapalnie. Można również stosować preparaty na bazie pantenolu oraz alantoiny.

Pantenol to substancja, która występuje w ludzkiej skórze oraz paznokciach czy włosach i jest niezbędna dla ich prawidłowego funkcjonowania i wzrostu. Przekształca się w głębszych warstwach skóry do kwasu pantotenowego, czyli witaminy B5, która wiąże wodę, dzięki czemu skóra pozostaje na dłużej nawilżona.  

Alantoina wykazuje właściwości przeciwpodrażnieniowe, nawilżające, keratolityczne. Może być stosowana wraz z innymi kremami ze względu na swoją nietoksyczność i kompatybilność z innymi składnikami kosmetyków. 

Przeczytaj również: 
Pantenol – kiedy warto go stosować?
 

Krostki i swędząca skóra po goleniu 

Jeżeli mimo przeprowadzonego poprawnie zabiegu golenia nóg oraz pielęgnacji skóry po goleniu, na naszej skórze pojawią się nieestetyczne, swędzące i piekące czerwone kropki, bąble czy krosty, warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki, które zwalczają podrażnienia, świąd i pieczenie. 

Kiedy skóra jest mocno podrażniona i znajdujemy na niej widoczne gołym okiem ranki i krosty z płynem surowiczym, warto zastosować preparaty kosmetyczne z linii aptecznych, które wykazują działanie antybakteryjne i silnie regenerujące. Skórę można również spryskać wodą termalną (także dostępną w aptekach), która ze względu na swój bogaty skład mineralno-odżywczy działa regenerująco, przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. 

Pamiętajmy, aby do zabiegu golenia skóry podchodzić kompleksowo. Powinnyśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania skóry najlepiej wieczorem, w spokoju i bez pośpiechu. Po zabiegu należy nawilżyć i zregenerować skórę poprzez nałożenie odpowiednich balsamów. Jeśli nasza skóra jest wrażliwa, podatna na zaczerwienienia i wysypki, unikajmy częstego golenia nóg maszynką, a zamiast tego spróbujmy depilacji woskiem czy laserem. Przed jakimkolwiek zabiegiem depilacyjnym warto skonsultować się z dermatologiem lub wyspecjalizowanym kosmetologiem.

Data aktualizacji: 03.08.2022 r.

Przeczytaj również:
Wrastające włoski – jak się ich pozbyć?
Peelingi do ciała – dlaczego warto je stosować?
Depilacja w ciąży – które metody są bezpieczne?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Arct J., Depta P., Alantoina – działanie i wykorzystanie kosmetyczne, Pol J Cosmetol 2016; 19(1): 12-17.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę