Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Skin cycling
X - Kosmetyki dla całej rodziny
X - Dzień niespodziewanego całusa
X - Adamed Recigar
X - Aurovitas Apo-Uro
X - Sale do -50%
X - Nowości 2024
4

Pielęgnacja tatuażu krok po kroku

Słuchaj artykułu

Tatuaże stają się coraz popularniejszą ozdobą ciała. Nie kojarzą się już z określonymi grupami społecznymi każdy może wyrazić siebie poprzez napis czy rysunek na ciele. Aby cieszyć się jednak wyraźną ozdobą wiele lat, należy zadbać o jego prawidłową pielęgnację od momentu wyjścia ze studia tatuażu do zagojenia się rany, a następnie pielęgnację zagojonego już tatuażu.

Pielęgnacja tatuażu krok po kroku

Wybór salonu 

Decydując się na tatuaż, warto rozejrzeć się za dobrym salonem. Sprawdźmy opinie w internecie, obejrzyjmy dotychczasowe prace tatuatora. Jeśli dany salon istnieje od lat, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Przestrzeganie zasad higieny powinno być oczywiste czyste i schludne otoczenie, jednorazowe narzędzia, właściwa sterylizacja. Można umówić się na wstępną wizytę rozejrzeć się i porozmawiać z tatuatorem.


Masło shea
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Jak się przygotować? 

Zadbajmy, aby skóra przez zabiegiem była odpowiednio zadbana i wypielęgnowana. Unikaj opalania miejsca, które będzie tatuowane, a na około 2 tygodnie przed wizytą zacznij używać kremu lub balsamu, aby skóra była miękka i sprężysta. Kilka dni przed wykonaniem tatuażu nie należy pić alkoholu, aby uniknąć efektu rozrzedzonej krwi i większej możliwości wysięku. Wyśpij się, zjedz lekki posiłek i spróbuj się odprężyć.

Jak pielęgnować nowy tatuaż? 

Świeży tatuaż jest dezynfekowany przez tatuatora i zabezpieczany ochronną folią. Od tego momentu dalsza prawidłowa pielęgnacja zależy od nas – a jest ona bardzo ważna, gdyż ma duży wpływ na to, jak tatuaż będzie wyglądał w przyszłości. Należy przede wszystkim pamiętać, że świeży tatuaż to rana, którą należy pielęgnować.

Folię zabezpieczającą ściągamy po upływie 3 godzin – myjemy skórę wodą z delikatnym środkiem myjącym, osuszamy jednorazowym ręcznikiem papierowym, dotykając miejsce przy miejscu – świeżo zrobionego tatuażu nie wolno pocierać. Aby przyspieszyć proces gojenia, tatuaż smarujemy odpowiednim specyfikiem – mogą to być łagodzące maści dla dzieci, środki zawierające dodatek substancji antybakteryjnej czy też specjalne kremy przeznaczone do tatuażu.

Przez pierwsze dwie doby po zrobieniu tatuażu co 2-3 godziny należy zmieniać opatrunek, aby usunąć zbierające się osocze i pozbyć się nadmiaru kremu przed nałożeniem kolejnej warstwy. W kwestii nakładania folii są dwie szkoły – jedna mówi, żeby przez pierwszych kilka dni przykrywać świeży tatuaż folią, druga, że lepiej, gdy skóra ma dostęp do powietrza i folię należy nakładać tylko w momencie możliwości otarć lub podrażnień, dlatego o szczegóły warto spytać swojego tatuatora.

Pielęgnacja tatuażu – pierwszy miesiąc z tatuażem 

Pierwszy miesiąc z tatuażem to czas gojenia się rany, powinien być więc również czasem intensywnej pielęgnacji. Lepszym wyjściem niż długa kąpiel będzie szybki prysznic. Rany nie można zbyt długo moczyć, dlatego przez ten czas należy unikać basenu. Nie powinniśmy się nadmiernie pocić, więc pierwszy miesiąc po zrobieniu tatuażu to nie najlepszy czas na wyjścia na saunę i siłownię. Należy zrezygnować na ten czas również z solarium i unikać promieni słonecznych. W pierwszych tygodniach będą pojawiać się strupki, których bezwzględnie nie należy zdrapywać. Aby ulżyć w świądzie skóry, smarujmy świeży tatuaż specjalnymi preparatami. Możemy również spróbować przykładać kostki lodu.

Pielęgnacja zagojonego tatuażu 

Należy pamiętać, że promienie słoneczne powodują blaknięcie tatuażu – przed ekspozycją na słońce bezwględnie wskazana jest ochrona SPF. Najlepszy będzie filtr SPF 50, który należy reaplikować co 2-3 godziny. Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić nawilżanie tatuażu, aby skóra była miękka i sprężysta. Sprawdzić się mogą naturalne masła (shea, migdałowe czy morelowe), pantenol oraz oleje (kokosowy, z orzechów makadamia, jojoba).

Decyzja o zrobieniu tatuażu musi być przemyślana. Taka ozdoba nie tylko zostanie z nami do końca życia (chyba, że zdecydujemy się na usunięcie laserem, co jest kosztowne, bolesne i nie zawsze w 100% skuteczne), ale również wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Zawsze już trzeba będzie pamiętać, aby szczególnie dbać o skórę w tym miejscu, ale dzięki temu będzie można cieszyć się piękną i wyraźną ozdobą wiele lat. 

Przeczytaj również:
Masło shea – jakie ma właściwości?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

 1. https://blackcatstattoo.pl/jak-przygotowac-sie-do-tatuazu/. 
 2. https://blackcatstattoo.pl/jak-dbac-o-swiezo-wykonany-tatuaz/. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 18 kwietnia 2023, 20:39
  Kamil

  Bardzo ważny i przydatny wpis! Ja po wizycie w studiu tatuażu otrzymałem wszystkie niezbędne wskazówki odnośnie pielęgnacji i dbania o swój nowy tatuaż.

  1. 19 kwietnia 2023, 10:40
   Weronika Zielińska
   Poradnik Gemini

   Dziękujemy 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę