Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
5

SLS i SLES. Czy te substancje są niebezpieczne?

Słuchaj artykułu

SLS i SLES to substancje dodawane do wielu kosmetyków i detergentów. Znajdziesz je na etykietach m.in. szamponów do włosów. Czy mają one wpływ na zdrowie?

SLS i SLES. Czy te substancje są niebezpieczne?

SLS i SLES – czym się różnią? 

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) to substancja syntetyczna. Jest ona pozyskiwana z naturalnego kwasu laurynowego, a następnie poddaje się ją dalszej obróbce chemicznej. Natomiast SLES (Sodium Laureth Sulfate) to pochodna SLS. Oba związki są od dawna stosowane w przemyśle. Służą do odtłuszczania oraz mycia urządzeń i pomieszczeń.  

SLS i SLES – właściwości i działanie 

SLS i SLES są związkami chemicznymi powodującymi lepsze pienienie się produktu, do którego są dodawane. Związki te bardzo dobrze rozpuszczają tłuszcz. Same w sobie nie mają właściwości myjących. Ich rolą jest usuwanie z powierzchni zanieczyszczeń liofilowych (nadmiar sebum) i hydrofilowych (soli mineralnych znajdujących się w pocie). Związki te ulegają biodegradacji, a więc nie zanieczyszczają środowiska. 

W jakich produktach znajdziemy SLS i SLES? 

Znajdują się one w większości szamponów, żeli pod prysznic czy płynów do kąpieli.

Producenci dodają te substancje również do: 

  • płynów do mycia naczyń,  
  • past do zębów,  
  • detergentów do prania,  
  • farb do włosów,  
  • środków wybielających,  
  • produktów usuwających z powierzchni oleje czy smary. 

Szkodliwość SLS i SLES  

SLS stosowany w nadmiernych ilościach przy długotrwałym kontakcie ze skórą (szczególnie wrażliwą) może powodować przesuszenie, a także zaburzać wydzielanie łoju i potu, podrażniając skórę oraz wywołując świąd i wypryski. Jednak substancje te zazwyczaj dodawane są do produktów, które mają krótkotrwały kontakt ze skórą człowieka, takich jak żele, szampony, odżywki itp. Szczególną ostrożność zachowaj przy kontakcie tych środków z delikatną skórą dzieci, niemowląt oraz skórą w okolicach narządów płciowych.  

Badania wykazały, że SLS po wniknięciu do organizmu kumuluje się w tkankach, jednak po krótkim czasie zostaje rozłożony przez wątrobę do rozpuszczalnych metabolitów.  

Kosmetyki z SLS trzymaj na skórze nie dłużej niż kilka minut, by uniknąć przesuszenia i uczucia ściągnięcia. Na tę substancję w szczególności powinny uważać osoby z alergią i atopowym zapaleniem skóry.  

SLES działa znacznie łagodniej na skórę niż SLS. Dla porównania stężenie SLES w kosmetyku może wynosić do 50%, natomiast SLS to zaledwie 1%. 

SLS i SLES nie zostały uznane za substancje rakotwórcze ani toksyczne. W kosmetykach z ich dodatkiem występuje jednocześnie związek łagodzący, np. pantenol, hydrolizat protein soi, jedwabiu czy owsa, co sprawia, że skład produktu jest zrównoważony. 

Pomimo uznania SLS i SLES za substancje stosunkowo bezpieczne, wiele osób stara się unikać tych związków. Producenci również starają się je zastąpić innymi substancjami, zaznaczając na etykiecie, że ich kosmetyki są pozbawione SLS i SLES. Powszechnymi zamiennikami tych substancji są Magnesium Lauret Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate lub Sodium Coco Sulfate, które wykazują podobne działanie do SLES i SLS.

Skutki stosowania opisywanych związków są uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu. Przy wyborze kosmetyków kierujmy się rozsądkiem i wybierajmy te, które zawierają mniejsze ilości SLS oraz SLES. W związku z tym warto sięgać np. po kosmetyki naturalne


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Szczygieł-Rogowska J., Tomalska J., Historia kosmetyki w zarysie, Białystok 2006. 
  • Cosmetic Ingredient Review (CIR) Final report on the safety assessment of sodium lauryl sulfate and ammonium lauryl sulfate. Int J Toxicol, 1983. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę