15
03 grudnia 2019

Alergia na kurz i roztocza – jak z nią walczyć?

Aby zredukować ilość kurzu i roztoczy, należy jak najczęściej odkurzać i wietrzyć mieszkanie, pozbyć się dywanów czy zasłon i co najmniej raz w tygodniu zmieniać pościel i koce. Pomocne okażą się także hipoalergiczne środki do prania o właściwościach dezynfekujących.

Ocenia się, że już ponad 6 milionów Polaków cierpi na alergię na kurz i roztocza, co plasuje ten alergen na pierwszym miejscu listy najczęściej uczulających substancji naturalnych (według badania Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce – ECAP). Choć często bagatelizowane, schorzenie to może naprawdę utrudnić normalne funkcjonowanie, a nawet doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Sprawdź, po czym je rozpoznać i jak walczyć z roztoczami w domu!

Czym są roztocza kurzu domowego?

Roztocza to nic innego jak mikroskopijnej wielkości pajęczaki, których środowiskiem życia jest kurz domowy. Żywiące się przede wszystkim złuszczonym naskórkiem ludzkim, zamieszkują miejsca, w których się znajduje, czyli przede wszystkim w pościeli, materacach, dywanach oraz pluszowych zabawkach. Rozwojowi roztoczy kurzu domowego sprzyja nie tylko dostęp do pożywienia, ale również określone warunki otoczenia, a dokładnie temperatura pomiędzy 20-25°C i względna wilgotność powietrza na poziomie 60-80%.

Wyróżnia się aż 45 tysięcy gatunków roztoczy, ale alergię wywołują jedynie te żyjące w kurzu domowym. Za najbardziej alergenne uznawane są gatunki Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae.

Choć roztocza kurzu domowego produkują aż 30 białek, które mogą uczulać, to nie one stanowią największe zagrożenie dla alergików. Są nim odchody zawierające dwa bardzo silne alergeny – Der p 1 i Der f 1. Biorąc pod uwagę fakt, że łączna masa odchodów produkowanych przez jednego pajęczaka 200-krotnie przekracza masę jego ciała – jest to dość poważny problem.

Po czym rozpoznać alergię na roztocza?

Stuprocentową pewność co do tego, czy cierpisz na alergię na kurz i roztocza, możesz uzyskać jedynie po wykonaniu testów alergicznych. Twoją czujność powinny jednak wzbudzić następujące objawy:

 • zatkany nos i spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina – zazwyczaj od razu po przebudzeniu,
 • pogorszenie węchu,
 • długotrwale utrzymujący się wodnisty katar,
 • częste kichanie,
 • zaczerwienione i łzawiące oczy,
 • świąd skóry i pokrzywka.

Zignorowana i nieleczona alergia na roztocza może doprowadzić do poważnej choroby zwanej astmą oskrzelową. Jej pierwszymi objawami są ostre napady duszności oraz ciężki, świszczący oddech.

Alergia na kurz i żyjące w nim roztocza może się nasilać przede wszystkim podczas sprzątania, gdy skóra ma bezpośredni kontakt z alergenem, a także po wejściu do długo niewietrzonych i wilgotnych pomieszczeń. Właśnie z tego powodu objawy są najbardziej dotkliwe jesienią i zimą – w sezonie grzewczym rzadziej wietrzy się mieszkania, w wyniku czego stężenie alergenów w powietrzu jest wyższe niż przez pozostałą część roku.

Zmienianie pościeli

 

Jak walczyć z roztoczami w domu?

Całkowite wytępienie tych niewielkich pajęczaków nie należy do łatwych zadań, gdyż wymaga:

 • zupełnego usunięcia kurzu, w którym żyją,
 • obniżenia wilgotności powietrza do ok. 40-45%
 • pozbycia się ich za pomocą niskiej (ok. -20°C) lub wysokiej (ok. 60°C) temperatury.

Możesz jednak walczyć z roztoczami w domu na bieżąco. Oto kilka sposobów, które warto wykorzystać w domu alergika:

 • Odkurzaj dom tak często, jak tylko możesz. Pamiętaj, by na czas sprzątania otworzyć okna i założyć na twarz maseczkę chroniącą przed wdychaniem alergenów. Używaj odkurzacza nie tylko na podłodze, ale też na materacach i tapicerowanych meblach.
 • Kurz najłatwiej ścierać wtedy, gdy jest mokry. Zanim się za to zabierzesz, spryskaj powierzchnię środkiem antystatycznym lub wodą.
 • Pozbądź się zbędnych tekstylnych dekoracji (np. dywany czy zasłony), w których mogą namnażać się roztocza.
 • Regularnie wietrz dom, szczególnie w sezonie grzewczym. 
 • Pamiętaj o częstym, najlepiej cotygodniowym praniu i dezynfekcji pościeli.

Pościel dla alergika – jak ją prać, by pozbyć się roztoczy?

Roztocza bytują wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz i ludzki naskórek. Miejscem, które szczególnie sprzyja ich namnażaniu, jest jednak łóżko – dlatego to właśnie kwestia prania pościeli powinna być priorytetem dla osób cierpiących na alergię na roztocza. Do niedawna za skuteczny sposób uważano pranie w wysokiej temperaturze – 60 i więcej stopni Celsjusza. Jednak od kiedy na rynku są dostępne środki piorące z formułą dezynfekcji, temperaturę prania można obniżyć do 40 stopni.

Biorąc pod uwagę wyjątkową wytrzymałość tych niewielkich pajęczaków, warto zwrócić uwagę na to, aby:

 • Prać pościel, tkaniny i ubrania przy użyciu hipoalergicznych środków do prania o właściwościach dezynfekujących, stosując się do instrukcji producenta widocznej na opakowaniu. Tego typu środki (proszki, płyny do prania) usuwają uczulające odchody roztoczy, ale też skutecznie zwalczają całe ich kolonie.
 • Zmieniać pościel i koce co 1 lub maksymalnie 2 tygodnie.
 • Wymrażać to, czego nie możesz wyprać. Wystarczy 48 godzin w zamrażalniku w temperaturze w okolicach -20°C, a roztocza nie będą miały szans na przeżycie.

Jeśli objawy alergii na roztocza są wyjątkowo dokuczliwe, możesz zdecydować się na immunoterapię alergenową, czyli tzw. odczulanie u lekarza. W przypadku tego konkretnego alergenu skuteczność tej metody wynosi nawet do 80%, a chorzy zazwyczaj uwalniają się od nieprzyjemnych dolegliwości na ok. 5-10 lat.

Pomocna może się okazać również zmiana pościeli na taką, która nie będzie sprzyjać rozwojowi roztoczy. Wystarczy wymienić puchowe kołdry i poduszki na wykonane z syntetycznych materiałów, które w mniejszym stopniu zatrzymują kurz. Przez osoby szczególnie wrażliwe doceniana jest również tzw. barierowa pościel dla alergika, wyposażona w dodatkową, syntetyczną warstwę zapobiegającą przedostawaniu się kurzu do jej wnętrza.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Szczepienia przeciw grypie w aptekach – o czym warto wiedzieć?

Pod koniec listopada 2021 roku Minister Zdrowia ogłosił, że szczepienia przeciwko grypie będą bezpłatne dla wszystkich osób pełnoletnich, nie tylko…

Zobacz więcej

Czwarty czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19

Polscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg COVID-19. Dokonali tego badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) pod kierownictwem…

Zobacz więcej

Przeziębienie czy COVID-19?

Pamiętaj, by przede wszystkim nie lekceważyć objawów chorobowych. Nawet gdy nie wydają się niezbyt nasilone – mogą zwiastować początek infekcji…

Zobacz więcej

Ważność UCC po szczepieniu preparatem Johnson&Johnson

Obecnie trwa akcja szczepień tzw. dawką przypominającą. Dawka ta wydłuża ważność certyfikatu covidowego o kolejny rok. Szczepienie przypominające jest przeznaczone…

Zobacz więcej

Certyfikat covidowy – co się zmieniło?

Od 1 lutego 2022 roku UCC (Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) służące do celów podróży po krajach należących do Unii Europejskiej…

Zobacz więcej

Jak przechowywać pokarm kobiecy?

Mleko matki to najlepszy pokarm dla noworodka i niemowlęcia, który zaspokaja w pełni jego potrzeby żywieniowe przez pierwsze 6 miesięcy…

Zobacz więcej

Czy należy unikać owoców podczas odchudzania?

Świeże owoce są ważnym składnikiem zdrowej i urozmaiconej diety. Są niskokaloryczne, sycące, jak również bogate w wodę, witaminy, składniki mineralne,…

Zobacz więcej

Ile kilokalorii mają mandarynki?

Mandarynki składają się przede wszystkim z wody (aż 85%), a także węglowodanów (13,3 g w 100 g; zwłaszcza sacharozy, glukozy…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Aneta pisze:

  Ja zainwestowałam w roombę i oczyszczacz powietrza jak tylko dowiedziałam się o alergii na kurz. Była to zdecydowanie najlepsza decyzja 😀

Czytaj także
27 marca 2018 mgr inż. Monika Byrska
27 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
04 listopada 2021 Magdalena Bernisz
29 marca 2019 mgr farm. Monika Cichocka
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)