Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
16

Wysypka na nogach – przyczyny i leczenie

Słuchaj artykułu

Wysypka na nogach najczęściej powstaje w wyniku kontaktu z czynnikiem alergizującym, jednak może mieć też inne podłoże, dlatego nie należy jej lekceważyć. Co może wywołać uczulenie na nogach? Jak można mu zapobiec?

Wysypka na nogach – przyczyny i leczenie

Wysypka na nogach – jak wygląda i jakie są jej przyczyny? 

Wysypka na nogach najczęściej powstaje w wyniku kontaktu skóry z silnym alergenem. Przyjmuje one postać licznych krostek, grudek, pokrzywki, a nawet w skrajnych przypadkach bąbli nasączonych płynem. Inną przyczyną pojawienia się wysypki może być zapalenie mieszków włosowych na skutek depilacji, wówczas zmiany skórne pojawiają się w miejscu wyrastania włosów, a dodatkowo towarzyszy im silne zaczerwienienie i świąd.


Na świąd
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

U pielgrzymów czy biegaczy wysypka na nogach nazywana jest potocznie asfaltówką lub chorobą pielgrzyma. Powstaje ona na skutek kontaktu skóry łydek i podudzi z unoszącymi się ciepłymi oparami asfaltu, które zawierają w swoim składzie wiele szkodliwych dla kondycji skóry substancji. W rezultacie na skórze nóg powstają gładkie, czerwone wykwity lub rumień, które są bardzo bolesne i w skrajnych przypadkach uniemożliwiają poruszanie się. Czasem pojawienie się wysypki na nogach ma związek z zetknięciem się skóry z ubiorem, z którego niedokładnie spłukano proszek

Uczulenie na nogach pojawia się w wyniku kontaktu skóry z różnymi czynnikami alergizującymi.

Zaliczamy do nich: 

 • kosmetyki, mydła i żele myjące, które zostały niedostatecznie spłukane z powierzchni naskórka; 
 • niedokładnie wypłukane środki piorące czy inne detergenty, znajdujące się na ubraniach; 
 • nadmierny kontakt wrażliwej skóry nóg z niektórymi tkaninami, jeśli zbyt blisko niej przylegają; 
 • silne promienie słoneczne; 
 • opary rozgrzanego asfaltu. 

Ponadto wysypka na nogach może być jednym z pierwszych objawów alergii pokarmowej, a więc kontaktu z alergenami zawartymi w spożywanym pożywieniu. Może też być efektem ubocznym stosowania niektórych leków np. antybiotyków.   

Uczulenie na nogach u dziecka

Pojawienie się wysypki na nogach u dzieci stanowi często problem diagnostyczny, ponieważ krostki mogą być oznaką zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub pasożytniczego, ale najczęściej są jednak wynikiem uczulenia na liczne alergeny zawarte w podanych pokarmach, lekach czy kosmetykach.   

Uczulenie może najczęściej objawiać się pojawieniem się na nogach dziecka krostek, plamek, grudek czy pęcherzyków po kontakcie z alergenem. Dlatego niezwykle istotna jest dokładna obserwacja dziecka i jak najszybsze ograniczenie kontaktu z substancją lub przyczyną powodującą u niego reakcje alergiczną. U niemowląt i małych dzieci najczęściej spotykana jest pokrzywka alergiczna, która bardzo szybko występuję po kontakcie z alergenem, ale też po kilku godzinach sama ustępuje. Jeśli krostki nie znikną, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do specjalisty w celu postawienia dokładnej diagnozy oraz rozpoczęcia leczenia. 

Jak walczyć z wysypką na nogach? 

Zazwyczaj wysypki na nogach mają charakter kontaktowy, dlatego najczęściej ich objawy samoistnie ustępują po całkowitym ograniczeniu kontaktu z czynnikami alergizującymi. Leczenie polega na stosowaniu kremów i maści zawierających w swoim składzie glikokortykosteroidy, które hamują rozwój reakcji alergicznej i zmniejszają świąd. Ponadto należy zaopatrzyć się w doustne leki antyhistaminowe, które złagodzą objawy wysypki i pomogą zapobiec jej ponownym nawrotom.


Na alergię

Dodatkowo na długie piesze wędrówki warto zabrać dostępne w aptekach emolienty i kremy nawilżające, które pozwolą przyśpieszyć regenerację skóry. 

Jeśli wysypce na nogach towarzyszą dodatkowo inne zmiany skórne lub nie ustępuje ona po zastosowaniu podstawowych leków, konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Przeczytaj również:
Uczulenie na wodę – czy to możliwe?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Mailler-Savage E.A., Adams B.B., Skin manifestations of running,  J Am Acad Dermatol., 2006, s. 290-301. 
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/321113 
 • https://medycynapracyportal.pl/wp-content/uploads/wydawnictwa/podstawowe_informcje_o_alergii_i_alergenach.pdf
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 4 lutego 2024, 18:37
  Frank

  Super dzieki

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę