Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
6

Uczulenie na truskawki. Jak objawia się alergia na truskawki?

Słuchaj artykułu

Truskawki to bardzo popularne owoce zawierające dużą ilość cennych minerałów i witamin. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na ich jedzenie. Dowiedz się więcej na temat uczulenia na truskawki.

Uczulenie na truskawki. Jak objawia się alergia na truskawki?

Uczulenie na truskawki – przyczyny 

Pomimo pozytywnego wpływu truskawek na zdrowie, nie wszyscy mogą je jeść ze względu na alergię. Jej przyczyną są najczęściej białka obecne w truskawkach. W wyniku kontaktu z alergenem może dojść do niepożądanej i nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Powstają wtedy przeciwciała, które pobudzają organizm do uwalniania histaminy odpowiedzialnej za objawy uczulenia.

Uczulenie na truskawki – objawy 

Najczęstsze objawy alergii na truskawki to:

 • obrzęk, 
 • swędzenie i/lub zaczerwienienie skóry, 
 • duszność, 
 • wysypka skórna. 

Na objawy alergii

Objawy mogą przybierać różne formy i stopnie nasilenia – od łagodnych po cięższe, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Występują zwykle u dzieci. Nieco rzadziej mamy do czynienia z alergią na truskawki wśród osób dorosłych. Zmiany skórne takie jak wysypka mogą być bardzo uciążliwe ze względu na silny świąd. Dodatkowo może wystąpić pokrzywka, która wyglądem nieco przypomina poparzenie pokrzywą. Zmiany takie jak plamy na skórze zwykle ustępują samoistnie w niedługim czasie. Alergia na truskawki bardzo często ma tendencję do stopniowego ustępowania wraz z wiekiem. 

Poza objawami miejscowymi, na skutek uczulenia możemy mieć także do czynienia z objawami dotyczącymi układu pokarmowego.

Najczęściej występują: 


Na biegunkę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Może także dojść do obrzęku języka, warg czy policzków. Groźne objawy alergiczne to te związane z układem oddechowym.

Zaliczamy tutaj: 

 • obrzęki utrudniające oddychanie, 
 • uczucie duszności, 
 • skurcz oskrzeli, 
 • chrypkę, 
 • trudności w połykaniu, 
 • trudności w mówieniu. 

Najbardziej zagrażającym życiu objawem alergii na truskawki jest reakcja anafilaktyczna. Jest to bardzo gwałtowna i silna reakcja powstała wskutek kontaktu z alergenem. Powoduje nagły spadek ciśnienia i wzrost pulsu. Dochodzą do tego objawy takie jak zawroty głowy, duszność, obrzęk czy utrata przytomności. Taki stan kwalifikuje się jako stan zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji. 

Uczulenie na truskawki a ciąża 

Kobiety uczulone na truskawki muszą zachować szczególną ostrożność w czasie ciąży. Istnieje duże ryzyko przekazania do organizmu dziecka białek wywołujących alergię. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej u potomka. Jeśli jesteś w ciąży i cierpisz na uczulenie na truskawki, bezwzględnie unikaj tych owoców oraz produktów, które je zawierają. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u siebie, a w przyszłości także u dziecka. 

Leczenie uczulenia na truskawki – jak wygląda? 

Prostym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem radzenia sobie z alergią jest wyeliminowanie czynnika wywołującego objawy. W tym przypadku mówimy o usunięciu z jadłospisu truskawek. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadkach, gdy obserwujesz silną i intensywną odpowiedź organizmu po zjedzeniu tych owoców. Lepiej zrezygnować także z produktów, które zawierają nawet śladowe ilości truskawek, np. dżemów, soków, lodów itp.

W przypadku uczulenia na truskawki istnieje ryzyko występowania alergii krzyżowej m.in. z pyłkami brzozy i traw. Po kontakcie z tymi alergenami, u osób uczulonych na truskawki może pojawić się reakcja alergiczna. W przypadku wystąpienia objawów zastosuj leki przeciwalergiczne, które blokują działanie histaminy. Preparaty z tymi substancjami dostępne są również bez recepty. W przypadku uciążliwych i silnych objawów udaj się do lekarza. 


Testy domowe

Przeczytaj również:
Uczulenie na alkohol. Objawy i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/122096,truskawki 
 • Owczarczyk A., Uczulenie na truskawki – jak wyglądają objawy i leczenie alergii na truskawki? https://wylecz.to/alergie/uczulenie-na-truskawki-jak-wygladaja-objawy-i-leczenie-alergii-na-truskawki/ Dostęp 16.06.2022 
 • Hassan A., Venkatesh Y., An overview of fruit allergy and the causative allergens. Eur Ann Allergy Clin Immunol Vol 47 (2015) s. 180-187. 
 • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57988,lista-lekow-stosowanych-w-chorobach-alergicznych 
 • Filipiak-Florkiewicz A., Ponikwia M., Topolska K., Florkiewicz A., Cieślik E., Częstotliwość występowania chorób alergicznych wśród studentów. Bromat. Chem. Toksykol. XLVI (2013), 4, s. 462-473.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę