Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Walentynki 2023
X - Aurovitas Tributron
x - Aurovitas ApoD3
X - Dermaprofi Cutis
X - Aura Herbals ADEK
X - Porządek w domu
X - Witaminy i minerały
87

Benzodiazepiny. Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Benzodiazepiny to grupa leków o właściwościach m.in. przeciwlękowych, uspokajających i nasennych. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania benzodiazepin? Czy można się od nich uzależnić?

Benzodiazepiny. Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Właściwości benzodiazepin

Benzodiazepiny należą do grupy leków psychotropowych. Są dostępne w formie doustnej, doodbytniczej, dożylnej i domięśniowej, zależnie od konkretnego wskazania terapeutycznego. Dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Należą do substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, co zapewnia im szybkie przenikanie do struktur ośrodkowego układu nerwowego (OUN), a więc błyskawiczne działanie. 

Benzodiazepiny wykazują działanie:

 • nasenne,
 • uspokajające,
 • przeciwdrgawkowe,
 • przeciwlękowe, 
 • miorelaksacyjne (redukujące napięcie mięśni).

Na uspokojenie i wyciszenie

Benzodiazepiny dzielą się ze względu na długość działania:

 • krótko działające (5-8 godzin): britizolam, loprazolam, triazolam;
 • średnio długo działające (5-30 godzin): alprazolam, bromazepam, nitrazepam, oksazepam, temazepam;
 • długo działające (do 60 godzin): diazepam, ketazolam, klobazam, oksazolam.

Zastosowanie benzodiazepin

Benzodiazepiny stosowane są w leczeniu zaburzeń lękowych i bezsenności, zwłaszcza związanej ze stanami lękowymi. Ich szybkie działanie sprawia, że nadają się do przerywania napadów lęku panicznego. Benzodiazepiny są również jednymi z podstawowych leków stosowanych w napadach drgawkowych. Podaje się je w leczeniu alkoholowego zespołu odstawiennego i jego zaawansowanej postaci (delirium tremens). W anestezjologii służą do premedykacji, czyli przygotowania pacjenta do znieczulenia ogólnego. 

Czy można uzależnić się od benzodiazepin?

Przyjmowanie benzodiazepin wiąże się z ryzykiem rozwoju uzależnienia.

Szczególnie narażone są osoby z historią uzależnienia od alkoholu oraz stosujące wysokie dawki benzodiazepin.

Na rozwój uzależnienia może wpływać tolerancja, która polega na konieczności stopniowego zwiększania dawki substancji w celu osiągnięcia tego samego efektu terapeutycznego. Jeśli stosujesz benzodiazepiny, przestrzegaj schematu dawkowania ustalonego przez lekarza i bądź pod jego stałą kontrolą.

Benzodiazepiny – skutki uboczne

W czasie stosowania benzodiazepin może wystąpić czasowa utrata pamięci. Jest to korzystne w kontekście zastosowania w anestezjologii. Jeśli chcesz uniknąć tej konsekwencji, po przyjęciu dawki preparatu zapewnij sobie około 7-8 godzin nieprzerwanego snu. Kolejny działaniem niepożądanym związanym raczej z gwałtownym odstawieniem leku po długim okresie stosowania jest zespół odstawienny. Przebiega on z pobudzeniem, lękiem i bezsennością.

U osób w podeszłym wieku i u dzieci po podaniu benzodiazepin wystąpić może paradoksalna reakcja, polegająca na pobudzeniu, nerwowości i nadmiernej aktywności.

Benzodiazepiny – przeciwwskazania

Benzodiazepin nie łącz z innymi lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, o ile lekarz nie zalecił inaczej. Wzajemnie mogą one wzmagać swoje działanie. Leków tych nie można łączyć z alkoholem. 

Benzodiazepiny to cenne leki o szerokim zastosowaniu. Jednak ich przyjmowanie wymaga ostrożności i zawsze musi wynikać z bezpośredniego zalecenia lekarza. Symptomy choroby mogą mieć różne podłoże, dlatego mogą wymagać odmiennego leczenia.

Przeczytaj również:
Leki nootropowe (nootropy) – jak wpływają na pracę mózgu?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 8 sierpnia 2021, 08:58
  Łukasz

  Cenne informacje

 2. 4 sierpnia 2022, 17:51
  Michał Karol

  podobne działanie mają ponoć korzenie Kava Kava (wiązanie GABA, spokój, rozluźnienie mięśni, wyciszenie, satysfakcja), a jednocześnie nie ma niebezpieczeństw ubocznych/odstawiennych. Działa tu „odwrotna tolerancja” – że nie trzeba większych porcji (kavę się akurat pije jak wyciąg), tylko coraz mniejsze? Kava jest dopuszczalna od 2018 w Polsce

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę