Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas FlexiStav
X - Nutricia Danacol
X - Nutricia Bebilon + Bobovita
X - MAMY wszystko dla MAMY
X - Tydzień z kolagenem
X - Niezbędnik wakacyjny
54

Czym jest resweratrol?

Słuchaj artykułu

Choć niepozorny związek chemiczny ukryty w roślinach może brzmieć jak temat wyłącznie dla naukowców, jego obecność w codziennej diecie i potencjalny wpływ na zdrowie sprawiają, że zyskuje coraz większe zainteresowanie. Czym dokładnie jest resweratrol i dlaczego stał się obiektem tak wielu badań?

Czym jest resweratrol?

Resweratrol – co to jest, gdzie się znajduje?

Resweratrol to naturalny związek chemiczny należący do grupy polifenoli, który rośliny wytwarzają w odpowiedzi na stres, infekcje lub uszkodzenia. Najczęściej występuje w skórkach czerwonych winogron, dlatego jego obecność kojarzy się przede wszystkim z czerwonym winem. 

Dużą ilość tego związku można również znaleźć w:

  • morwie,
  • żurawinie,
  • jagodach,
  • borówkach,
  • porzeczkach,
  • orzeszkach ziemnych,
  • orzechach,
  • kakao.

Bardzo duża ilość resweratrolu znajduje się w korzeniu rdestowca japońskiego (Raynoutria japonica). Roślina ta występuje głównie w Japonii, Korei, północnych Chinach oraz na Tajwanie. Rdestowiec można spotkać także w Europie. W Polsce porasta wzgórza, rowy i pobocza, ale w naszym klimacie nie wytwarza nasion. Zawarty w korzeniu resweratrol korzystnie wpływa na organizm. W suplementach diety składnik ten jest pozyskiwany głównie z korzenia rdestu.

Rdestowiec ostokończysty

Resweratrol – właściwości

Resweratrol działa:

  • przeciwutleniająco – resweratrol skutecznie neutralizuje wolne rodniki, które powstają w wyniku stresu oksydacyjnego. Nadmiar wolnych rodników może prowadzić do uszkodzenia komórek, przyspieszenia procesów starzenia oraz rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym nowotworów. Resweratrol nie tylko hamuje ich powstawanie, ale również wspiera mechanizmy naprawcze organizmu;
  • przeciwzapalnie – resweratrol wykazuje zdolność do hamowania aktywności enzymów takich jak cyklooksygenaza (COX) i lipooksygenaza (LOX), które biorą udział w produkcji mediatorów stanu zapalnego. W efekcie może łagodzić przewlekłe stany zapalne towarzyszące m.in. chorobom reumatycznym, sercowo-naczyniowym czy neurodegeneracyjnym.
  • przeciwmiażdżycowo – związek ten wspiera zdrowie układu sercowo-naczyniowego na wielu poziomach. Zwiększa poziom „dobrego” cholesterolu HDL, ogranicza odkładanie się złogów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, a także zapobiega agregacji płytek krwi i czerwonych krwinek. Dodatkowo działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, co może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi i poprawy przepływu krwi.

Ponadto substancja ta zwiększa wrażliwość na insulinę, przeciwdziałając powstawaniu cukrzycy. Dzięki niej wzrasta także siła mięśni, co działa korzystnie na kondycję fizyczną.


Darmowa dostawa Gemini

Resweratrol – dawkowanie i skutki uboczne

Zwykle stosowane dawki to 500-1000 mg na dzień.

Stosowanie większej ilości może powodować działania niepożądane, do których należą:

  • zwiększenie stężenia niektórych składników krwi, m.in. kreatyniny, bilirubiny, fosfatazy alkalicznej i albumin, 
  • zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu, erytrocytów i leukocytów,
  • utrata apetytu i spadek masy ciała.

Resweratrol jest prozdrowotną substancją, która wspiera organizm dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, przeciwmiażdżycowym i przeciwzapalnym.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Mikuła-Pietrasik J., Kuczmarska A., Książek K., Biologiczna wielofunkcyjność resweratrolu i jego pochodnych, 2015.
  • Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska E., Prozdrowotne właściwości resweratrolu, Żywność, nauka, technologia, jakość, 2011.
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548465/
  1. 27 czerwca 2021, 09:12
    pepe

    Rdest japoński rośnie już wszędzie i jest to bardzo trudny do wytępienia chwast, jego korzenie sięgają nawet kilku metrów w głąb ziemi. Sam z nim walczę to wiem. Chemia też go nie bierze wcześniej czy później odrośnie.

    1. 12 czerwca 2023, 00:31
      Gigol

      Czy rezweratrol ginie w wysokiej temperaturze??np podczas gotowania??

    2. 13 czerwca 2023, 15:10
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Resweratrol ginie w temperaturze powyżej 40 stopni.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę