Co wywołuje kamicę nerkową?
Ostry ból w dolnej część pleców? To może być kolka nerkowa. Poznaj przyczyny kamicy nerkowej i sposoby na jej leczenie.
Co to jest kamica nerkowa?
Kamica nerkowa to choroba, w której w drogach moczowych odkładają się złogi substancji chemicznych. Złogi te powstają z substancji rozpuszczonych w moczu. Kamica nerkowa dotyka zazwyczaj osób w wieku 30-40 lat, przeważnie mężczyzn. Kamienie mogą tworzyć się w różnych odcinkach dróg moczowych i dalej przemieszczają do moczowodu lub pęcherza moczowego.
Aby kryształy przekształciły się w złogi, muszą zaistnieć dodatkowe czynniki, np. zbyt niskie lub zbyt wysokie pH moczu czy zakażenia układu moczowego.
Kamica nerkowa – przyczyny
Bardziej podatne na rozwój kamicy nerkowe są osoby:
- u których w rodzinie występowała kamica nerkowa,
- z chorobami układu kostno-stawowego, np. dną moczanową, osteoporozą,
- z chorobami przewodu pokarmowego, np. chorobą Leśniowskiego-Crohna, po zabiegach bariatrycznych,
- z nawracającymi zakażeniami układu moczowego,
- z wrodzonymi i nabytymi chorobami nerek czy dróg moczowych,
- pijące zbyt mało wody,
- na diecie obfitującej w białko, sód, puryny,
- otyłe,
- cierpiące na cukrzycę typu 2,
- z zespołem metabolicznym.
Także stosowane leki mogą przyczyniać się do rozwoju kamicy nerkowej. Są to np. suplementy wapnia, witamina C i D w bardzo dużych dawkach, środki przeczyszczające.
Kamica nerkowa – objawy, gdzie boli
Najbardziej typowym objawem kamicy jest kolka nerkowa. Powstaje na skutek przemieszczania się złogu do moczowodu. Kamień o dużej średnicy z trudnością przeciska się przez moczowód, co wywołuje bardzo silny ból (zazwyczaj w okolicy lędźwiowej, promieniujący do spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych, wewnętrznej powierzchni ud).
Kolce nerkowej mogą towarzyszyć:
- nudności, wymioty,
- pocenie się, bladość skóry,
- niepokój,
- parcie na mocz i oddawanie moczu w małych ilościach,
- rzadziej krwiomocz,
- przy bardzo silnym bólu spadek ciśnienia tętniczego i omdlenia,
- dreszcze i gorączka, gdy kolce towarzyszy zapalenie układu moczowego.
Diagnostyka kamicy nerkowej
W przypadku wystąpienia opisanych objawów pilnie skonsultuj się z lekarzem. Zleci on wykonanie badań, które pozwolą wykluczyć inne poważne schorzenia jamy brzusznej wymagające natychmiastowej interwencji oraz pomogą w zlokalizowaniu kamienia w drogach moczowych.
Najczęściej wykonywanym badaniem jest USG jamy brzusznej. Jest ono łatwo dostępne i nieinwazyjne. Obecność złogu w tym badaniu udaje się jednak potwierdzić stosunkowo rzadko – jedynie w 24-57% przypadków. Wówczas pośrednim dowodem na obecność kamienia może być poszerzenie dróg moczowych powyżej złogu, czyli tzw. zastój moczu (wodonercze).
Innymi badaniami obrazowymi stosowanymi w diagnostyce kamicy nerkowej są:
- badanie rentgenowskie jamy brzusznej,
- tomografia komputerowa,
- urografia.
Z uwagi na wyższe dawki promieniowania i mniejszą dostępność są one wykonywane głównie w trudnych diagnostycznie przypadkach.
Ponadto wykonuje się badania laboratoryjne z pobranych próbek krwi oraz moczu. Pozwala to ustalić przyczyny dolegliwości.
Dzięki nim specjalista może:
- stwierdzić obecność krwinek czerwonych w moczu,
- ocenić funkcje nerek,
- określić ilość wapnia we krwi,
- zdiagnozować ewentualną infekcję dróg moczowych.
Kamica nerkowa – leczenie zachowawcze
Ma na celu uśmierzenie bólu oraz usunięcie złogu zalegającego w moczowodzie. Złogi, które mogą zostać samoistnie usunięte, mają zazwyczaj mniej niż 10 mm średnicy.
W przypadku bólu jako leki pierwszego wyboru stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ):
- ibuprofen,
- ketoprofen.
- diklofenak,
- naproksen.
W przypadku słabszego bólu zastosowanie znajdują również leki z paracetamolem. Dodatkowo można zastosować łącznie z NLPZ leki rozkurczające mięśnie gładkie.
Ból powinien ustąpić w ciągu kilku lub kilkunastu dni, gdy złogi przesuną się z moczowodów do pęcherza moczowego. Jeśli objawy nie ustąpią oraz towarzyszy im gorączka, skąpomocz lub bezmocz, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Kamica nerkowa – leczenie inwazyjne
Polega na usuwaniu złogów z dróg moczowych. Jeśli nie można wydalić kamienia ze względu na jego wymiary lub umiejscowienie, z pomocą przychodzą metody inwazyjne:
- litotrypsja (rozkruszanie kamienia przy pomocy fal uderzeniowych) – zabieg przeprowadzany jest w krótkim znieczuleniu ogólnym; metoda ta nie może być stosowana u kobiet w ciąży i osób przyjmujących leki przeciwkrzepliwe lub przeciwpłytkowe;
- metody endoskopowe – polegają na usunięciu złogu za pomocą endoskopu wprowadzonego do dróg moczowych przez cewkę moczową lub przez skórę; złogi mogą być usunięte w całości lub po rozkruszeniu;
- klasyczne metody operacyjne – chirurgiczne usunięcie złogu z nerki lub moczowodu; obecnie ta metoda jest rzadko stosowana.
Kamica nerkowa – dieta
Prawdopodobieństwo kolejnego ataku kolki nerkowej wynosi aż 50%. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie zmian w diecie.
- Pij odpowiednią ilość płynów, aby dobowa objętość moczu wynosiła 2-2,5 l. Unikaj słodzonych napojów.
- Ogranicz białko pochodzenia zwierzęcego innego niż nabiał.
- Jedz więcej warzyw i owoców, z wyłączeniem tych o wysokiej zawartości szczawianów. Wyeliminuj z diety rabarbar, boćwinę, szpinak, szczaw, soję, kakao, mocną kawę i herbatę.
- Ogranicz spożycie soli kuchennej.
Naturalne sposoby na kamicę nerkową
Profilaktycznie możesz stosować ziołowe preparaty wspierające prawidłową pracę nerek. Wybieraj rośliny o działaniu przeciwzapalnym, moczopędnym, które przyczynią się do usuwania mniejszych złogów i piasku z dróg moczowych.
Są to np.
- skrzyp polny,
- kozieradka,
- nawłoć,
- lubczyk,
- rdest ptasi,
- cebula,
- liście brzozy,
- perz.
artykuł zrozumiały dużo się dowiedziałam. dziękuję
Dziękujemy 🙂