Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
7

Czy po rzuceniu palenia się tyje?

Słuchaj artykułu

W Polsce papierosy pali około 30% mężczyzn oraz 19% kobiet, a liczba palaczy z roku na rok rośnie. Statystyki te nie napawają optymizmem, tym bardziej że co roku prawie 70 tysięcy osób umiera na choroby związane z tym nałogiem. Z tego właśnie powodu lekarze zachęcają do zaprzestania palenia. Co więcej, szacuje się, że ponad połowa palaczy zastanawia się nad rzuceniem palenia. Niestety nie jest to łatwy proces i budzi obawy związane m.in. ze zwiększeniem wagi po rzuceniu nałogu. 

Czy po rzuceniu palenia się tyje?

Czy po rzuceniu papierosów się tyje? 

Szacuje się, że około 80-90% palaczy przytyje po rzuceniu nałogu. Nie u wszystkich jednak waga zmieni się znacząco.  

  • Około 25% dawnych palaczy przytyje mniej niż kilogram. 
  • 50% osób, które porzucą nałóg, zwiększy swoją masę ciała od 1 kg do 8 kg. 
  • Około 25% ekspalaczy przytyje więcej niż 8 kg.  

Jednakże warto pamiętać, że rzucenie palenia w wieku 40 lat przedłuża życie średnio o 9 lat, co jest zdecydowanie pozytywnym efektem zaprzestania palenia. 


Produkty na rzucenie palenia
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Skąd biorą się dodatkowe kilogramy po rzuceniu papierosów? 

Wyróżnia się kilka mechanizmów, które powodują przyrost masy ciała po rzuceniu papierosów. Po pierwsze dym nikotynowy osłabia kubki smakowe, przez co palacze odczuwają mniejszą przyjemność ze spożywania jedzenia. Wraz z zaprzestaniem palenia kubki smakowe się wyostrzają i to, co spożywamy, zaczyna smakować dużo lepiej, przez co chętniej sięgamy po przekąski. 

Dodatkowo udowodniono, że nikotyna aktywuje grupę neuronów POMC, które biorą udział w ekspresji substancji hamujących łaknienie. Dlatego właśnie palacze rzadziej odczuwają głód w porównaniu do osób, które nie palą tytoniu.  

Naukowcy sugerują również, że palenie tytoniu może chwilowo przyspieszać metabolizm. Wypalenie jednego papierosa zwiększa całkowite zapotrzebowanie energetyczne o około 3%, ale tylko przez okres 30 minut.  

Przeczytaj również:
Czy palenie papierosów może być korzystne dla zdrowia? Obalamy mity!
Jak nikotyna i dym papierosowy wpływają na nasz organizm?
Czy palenie papierosów zabija?

Jak zapobiec tyciu po rzuceniu papierosów? 

Powyższe mechanizmy mogą sprzyjać przyrostowi masy ciała, ale to od nas zależy, czy tak się stanie. Należy pamiętać, że tyć będziemy wówczas, gdy regularnie będziemy dostarczać więcej kalorii, niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Jak do tego nie dopuścić?  

  • Oblicz swoją całkowitą przemianę materii (CPM). Możesz do tego użyć ogólnodostępnych kalkulatorów internetowych. Następnie sprawdź, ile kalorii codziennie spożywasz i porównaj ten wynik z wartością swojego CPM. Jeżeli na co dzień spożywasz więcej kalorii, niż powinieneś, postaraj się zredukować tę ilość. 
  • Zadbaj o to, żeby posiłki były pełnowartościowe. Powinny być także spożywane regularnie. Postaraj się jeść 4-5 posiłków dziennie w odstępach około 3-4 godziny.  
  • Do posiłków wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG). Pozwolą Ci one zachować sytość na dłużej i ograniczą ochotę na słodycze. Do takich produktów zaliczamy między innymi:
    • kasze,  
    • wyroby z mąki pełnoziarnistej,  
    • chleb razowy,  
    • płatki owsiane, 
    • surowe warzywa.  

Unikaj natomiast produktów o wysokim indeksie glikemicznym, ponieważ są to najczęściej produkty wysokokaloryczne i niedające długotrwałego uczucia sytości. Należą do nich m.in. produkty z białej mąki, cukier oraz wszelkie słodzone produkty i napoje, miód, a także niektóre owoce.  

  • Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. Zalecana ilość to 150 minut tygodniowo. Pozwoli to zwiększyć Twoją przemianę materii oraz spalić nadprogramowe kalorie. Dodatkowo regularna aktywność obniża ciśnienie oraz poziom cholesterolu we krwi, które mogą być zwiększone przez regularne palenie tytoniu.  
  • Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Zalecana ilość wypijanych płynów dziennie to 30-35 ml na każdy kilogram masy ciała. 

Stosując te wskazówki, na pewno uda Ci się utrzymać wagę po rzuceniu nałogu. W razie wątpliwości lub w przypadku wystąpienia niepokojących objawów związanych z zaprzestaniem palenia wyrobów tytoniowych skonsultuj się z lekarzem. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Aubin HJ, Farley A, Lycett D, Lahmek P, Aveyard P. Weight gain in smokers after quitting cigarettes: meta-analysis. BMJ 2012; 345: e4439. 
  2. GIS. Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu. Październik, 2017r  
  3. Lycett D., Munafo M.R., Johnstone E., et al.: Associations between weight change over 8 years and baseline body mass index in a cohort of continuing and quitting smokers. Addiction, 2011; 106: 188–196  
  4. Korek E, Krauss H, Piątek J, Chęcińska Z. Regulacja hormonalna łaknienia. Med Og Nauk Zdr. 2013; 19(2): 211–217.  
  5. Heydari G, Heidari F, Yousefifard M, Hosseini M. Smoking and diet in healthy adults: a cross-sectional study in tehran, iran, 2010. Iran J Public Health. 2014;43(4):485-491. 
  6. Larkin FA, Basiotis PP, Riddick HA, Sykes KE, Pao EM. Dietary patterns of women smokers and non-smokers. J Am Diet Assoc. 1990 Feb;90(2):230-7. PMID: 2154514. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 8 lipca 2022, 20:32
    aga

    ja przytyłam chyba z 10 kg – nie palę od 4 miesięcy. Mam wrażenie , że tyję od powietrza… też tak macie?? mimo wszystko nie żałuję

    1. 18 stycznia 2023, 06:27
      Anna

      Tak… ćwiczę 4-5 razy w tygodniu, nie jem więcej niż jadłam, nawet myślę, wręcz jem mniej… po 4 miesiącach 8 kg więcej. Najgorsze jest to, że lekarze lekceważą ten problem. Prosiłam o poradę rodzinnego i odesłał mnie z kwitkiem, bo waga jednak ciagle w normie…

  2. 21 stycznia 2023, 08:46
    Ja

    U mnie 6 kg w trochę więcej niż miesiąc… w końcu waga stanęła a nawet 0,5 kg mniej… ale odrzuciłam mieszanie z węglowodanami w objadach, rzuciłam prawie gluten, jeszcze trochę podjadam słodycze ale też mocno ograniczyłam… jem sporo kiszonek i piję codziennie kefir – gdzieś czytałam że palacze mogą mieć problem z florą w jelitach i to też rozwala metabolizm…troszeczkę ćwiczę… nie żałuję bo czuję się 100 razy zdrowsza i silniejsza wagę też pokonam….

  3. 20 września 2023, 17:18
    Katarzyna

    U mnie 8kg do przodu po trzech miesiącach. Mam bardzo aktywny tryb życia, również w pracy. Cóż… ogólnie żałuję, że podjęłam decyzję o zaprzestaniu palenia. W ogóle nie czuje się lepiej. Myślałam że po 20 latach palenia zauważę co kolwiek np. poprawę kondycji, ale nic nie widzę.
    Za to zdecydowanie bardziej jestem impulsywna i nerwowa.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę