33
06 listopada 2020

Jak e-papierosy wpływają na nasz organizm?

W Polsce problem uzależnienia od nikotyny dotyczy wielu osób. Według statystyk wśród nałogowych palaczy przeważają mężczyźni. Od kilku lat część intensywnych palaczy sięga po e-papierosy. Elektroniczny papieros nie wydziela dymu, ale czy mimo wszystko jest bezpieczny? 

Co to jest e-papieros? 

 Elektroniczny papieros jest nowoczesnym urządzeniem, które zastępuje wśród palaczy tradycyjne papierosy. Wyróżniamy e-papierosy zawierające nikotynę, jak również takie bez jej dodatku.  

 E-papierosy zawierają oczyszczoną nikotynę w różnych stężeniach. Dawniej składały się z dawki 24 mg/ml, jednak z powodu wielu zatruć obecnie dozwolona jest dawka18 mg/ml.  

 Zawartość oczyszczonej nikotyny sprawia, że producenci często zachwalają e-papierosy jako lepszą i zdrowszą alternatywę dla zwykłego papierosa, który zawiera duże ilości substancji smolistych.  

 Uwaga! Nikotyna ma działanie silnie trujące i uzależniające. 

 Poza oczyszczoną nikotyną w skład e-papierosa wchodzą również: 

 • glikol propylenowy, 
 • glicerol, 
 • substancje zapachowe.  

Budowa e-papierosa  

Nowoczesne e-papierosy składają się z dwóch części – baterii oraz clearomizera. Clearomizer to pojemnik, w którym umieszcza się płyn, tzw. liquid, natomiast akumulator zasila e-papierosa. Najważniejszą częścią clearomizera jest grzałka umożliwiająca palenie. 

Szkodliwość e-papierosów  

Glikol propylenowy i gliceryna to substancje należące do grupy alkoholi. Są bezpieczne dla zdrowia i wykorzystuje się je do produkcji leków oraz kosmetyków. W związku z tym, że wszystkie substancje zawarte w płynie do e-papierosa są podgrzewane przez grzałkę, przebadano właściwości gliceryny i glikolu po podgrzaniu.  

 Według badań wyższa temperatura zwiększa toksyczność tych związków.  

 Jak wspomniano już wcześniej, e-papierosy w swoim składzie mają również nikotynę, która silnie uzależnia.  

 E-papierosy składają się także z substancji aromatyzujących (znanych jest ponad 7000 smaków).  

Udowodniono, że im więcej substancji zawierają e-papierosy, tym bardziej są one szkodliwe. Najwyższą szkodliwość wykazują dwa związki: wanilina i aldehyd cynamonowy.  

Najnowsze badania American Heart Association (AHA) wskazują, że palenie e-papierosów zwiększa występowanie ataków serca nawet o 60%, a także udarów i zawałów serca o 71%. 

Skutki uboczne palenia e-papierosów 

Palenie e-papierosów prowadzi do: 

 • zwężenia dróg oddechowych; zgodnie z przeprowadzonymi badaniami zwężenie to występuje w takim samym stopniu jak po zapaleniu zwykłego papierosa, 
 • wzrostu ciśnienia krwi,  
 • przyspieszenia bicia serca, 
 • zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych.  

Pamiętaj! Czynniki te zwiększają ryzyko udaru i zawału serca!  

Zawarta w papierosach nikotyna wpływa na zwiększenie aktywności współczulnej układu nerwowego odpowiedzialnej za mobilizację organizmu. Jego pobudzenie powoduje wzrost ryzyka chorób serca, ponieważ zaciąganie się nikotyną zwiększa poziom adrenaliny w tym narządzie. 

Ponadto osoby palące e-papierosy sięgają po nie bardzo często, przez co mogą wprowadzać do organizmu większą ilość nikotyny niż po spaleniu kilku zwykłych papierosów. W związku z tym nie potwierdza się teza zwolenników e-papierosów, która mówi o tym, że e-papieros pomaga rzucić nałóg. Dowiedziono również, że osoby, które spróbowały e-papierosa, sięgają po niego częściej niż po inne wyroby tytoniowe. 

„Pozytywnym” aspektem palenia e-papierosów w porównaniu do ich tradycyjnych odpowiedników jest fakt, że nie powodują one żółknięcia zębów, po ich zastosowaniu nie występuje nieświeży oddech oraz nie wpływają negatywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci. U mężczyzn nie zanotowano również zmniejszonej sprawności seksualnej oraz obniżonej płodności. 

Podsumowując, elektroniczne papierosy są traktowane jako zdrowsza alternatywa dla zwykłych papierosów, jednak należy pamiętać, że one również wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Z pozoru bezpieczne dla zdrowia substancje, takie jak glikol propylenowy czy gilcerol, po podgrzaniu stają się szkodliwe. Ponadto e-papierosy zawierają nikotynę, która również jest niebezpieczna i uzależniająca. Sięgając po e-papierosy, warto mieć świadomość, że im więcej składników zawierają, tym stanowią poważniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia. 

Źródła: 

 • Zielonka T., „Czy możemy polecać e-papierosy naszym pacjentom?”, Advances in Respiratory Medicine (Pneumonologia i Alergologia Polska),  
 • Towards a smokefree generation – a tobacco control plan for England”, Department of Health, 2017, 
 • McNeill A., Hajek P., „E-cigarettes: an evidence update. A report commissioned by Public Health England”, 
 • Attitudes of Europeans Towards Tobacco and Electronic Cigarettes”, Special Eurobarometer 429. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy w ciąży można stosować preparaty z nikotyną?

Jak wiadomo, palenie tytoniu ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie matki oraz rozwijającego się płodu, jednak stosowanie preparatów z nikotyną…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Czytelnik pisze:

  Jakieś dane? dowiedziono ale kto dowiódł na podstawie jakich badań i przez kogo finansowanych?

 2. Jakub pisze:

  Prosze pamietać o tym że można palić liqidy bez nikotyny

 3. Ja pisze:

  Trochę się to kłuci z badaniami Profesora Sobczaka.
  Brednie bez źródeł.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Dzień dobry. Źródła są wskazane
   Zielonka T., „Czy możemy polecać e-papierosy naszym pacjentom?”, Advances in Respiratory Medicine (Pneumonologia i Alergologia Polska),
   Towards a smokefree generation – a tobacco control plan for England”, Department of Health, 2017,
   McNeill A., Hajek P., „E-cigarettes: an evidence update. A report commissioned by Public Health England”,
   Attitudes of Europeans Towards Tobacco and Electronic Cigarettes”, Special Eurobarometer 429.

 4. XD pisze:

  Widać że trochę nie wiecie o czym piszecie i jesteście źle nastawieni bo występuje tu słowo papieros

 5. Leon pisze:

  Po używaniu e-papierosa przez 10 lat mogę spokojnie stwierdzić, że to SZAJS najgorszego gatunku. UNIKAĆ. Uzależnienia bardziej od papierosa, drenuje kieszeń totalnie. Przed podwyżką liquid 5,99 PLN, po podwyżce 13,99 PLN. Skąd ta cena? Państwo chytre łapki wyciągnęło po kaskę.. Miesięcznie idzie u mnie między 9 a 13 liquidow. To ile kasy wydaję?

  1. Dżimi pisze:

   Średnio paczka papierosow kosztuje 15 zl, taka paczka dla osoby uzaleznionej staracza na 1 dzien max 2 dni wiec sobie policz ktora opcja sie bardziej oplaca. Pomijajac to ze liquidy ktore kupujesz w żabce za 13,99 sa mało oplacalne niz jak byś brał shoty i premixy w vapeshopie. Pozdrawiam

 6. Karolina pisze:

  Palilam zwykle papierosy przez wiele lat. Czesto po zapaleniu dwóch naraz wymiotowalam. I serce bilo jak oszalale. Cera szara zmeczona i ja zmeczona. Poszlam na iqos poten na waping.
  Nikt mi nie powie, ze dla zwyklego palacza przerzucenie sie na e liquidy jest to samo co ze standardowym smierdzielem. Zwykly papieros smierdzi mi od lat i gdy ktos pali kolo mnie mam odruchy wymiotne. Pale e papierosy( a raczej wapuje) z 6 mg nikotyny ( bardzooo slabe) i jestem przeszczesliwa,ze uwolnilam sie od tego smierdzacego swinstwa jakim jest zwykly papieros czy nawet iqos.
  Ps rok wapingu ( e papierosa) nie ma porownaniaz moja cera,energia czy zdrowiem.

Czytaj także
20 grudnia 2021 mgr farm. Marta Grabowska
21 października 2020 mgr Beata Ossowska
29 maja 2018 lek. Rafał Suchodolski
11 stycznia 2021 dr Magdalena Cedzyńska
20 lipca 2020 lek. Rafał Suchodolski
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)