15
11 stycznia 2021

Jak w pięciu krokach rzucić palenie w nowym roku?

Czy stwierdzenie: „od nowego roku nie palę” brzmi dla Ciebie znajomo? Czy wielokrotnie z nastaniem nowego roku podejmowałeś decyzję o rzuceniu palenia, a po kilku dniach czy tygodniach wracałeś do nałogu? Jak w tym roku zabrać się do tego tak, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie? Przeczytaj poniższe wskazówki i dowiedz się, jak stworzyć i wdrożyć w życie idealny plan rzucenia palenia

Po pierwsze: MOTYWACJA 

Znajdź swoją własną motywację, skupiając się na korzyściach wynikających z zaprzestania palenia. Zrób sobie ich listę. Wyobraź sobie siebie za 10 lat, wciąż wolnego od uzależnienia. Rozpocznij swoją listę od tych korzyści, które pojawią się już dzisiaj.

Rzucenie palenia jest nie tylko najlepszą inwestycją w swoje zdrowie, ale również w urodę, samopoczucie, życie rodzinne i finanse.

Podziel korzyści na kategorie i obszary życiowe, w których niepalenie odegra znaczącą rolę. Zatrzymaj tę listę na chwile, w których Twoja motywacja będzie spadać.  

Po drugie: ANALIZA  

Przeanalizuj swoje NAWYKI związane z paleniem. Zastanów się, z których papierosów w ciągu dnia będzie ci najtrudniej zrezygnować? Jakie sytuacje będą stanowić największe wyzwanie? Zaplanuj i zapisz strategie na te chwile. Wykorzystaj do tego swoje doświadczenia z poprzednich prób rzucania palenia, a jeśli ich nie masz, z innych doświadczeń, takich jak na przykład schudnięcie, odstawienie alkoholu czy inne zmiany stylu życia. Krótko mówiąc – rób to, co działa! 

Przeanalizuj również swoje PRZEKONANIA I OBAWY. Jeśli masz w głowie cały „worek” przekonań, do czego niezbędne jest Ci palenie, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o każdym z nich. Zaznacz na skali od 1 do 5, jak bardzo powstrzymuje Cię ono przed podjęciem decyzji, a potem na tej samej skali, na ile jest ono prawdziwe. Spróbuj się z nimi rozprawić – jeśli nie jesteś czegoś pewien, poproś o pomoc bliskich lub specjalistę.  

Po trzecie: FACHOWA POMOC  

Jeśli istnieje pomoc, a w tym przypadku istnieje – warto z niej korzystać. Czy wiesz, kto lub co może zwiększyć Twoje szanse na rzucenie palenia?  

Farmakoterapia  

Uzależnienie od tytoniu to choroba i podobnie jak w każdej chorobie również tutaj możesz zastosować leki, które zwiększą od dwóch do czterech razy Twoją szansę na skuteczne rzucenie palenia.  

Ale uwaga! Ponieważ w uzależnienie uwikłana jest również sfera emocjonalna (palimy pod wpływem różnych emocji) i społeczna (palimy w określonych sytuacjach i z określonymi osobami), same leki często nie wystarczają. 

W przypadku uzależnień nie istnieją żadne „cudowne pastylki”, które rzucą za nas palenie. Zawsze potrzebna jest również motywacja i gotowość do podjęcia wysiłku. 

Jak zatem skorzystać z osiągnięć medycyny, aby pomóc sobie rzucić palenie? W każdej aptece bez recepty możesz kupić Nikotynową Terapię Zastępczą, tj. terapeutyczną nikotynę w postaci gum, tabletek, plastrów czy sprayu. Przyjmowanie terapeutycznej nikotyny zmniejsza intensywność objawów zespołu odstawienia, które na ogół znacząco utrudniają odchodzenie od nałogu. Jakie to objawy? 

  • zwiększona drażliwość,  
  • kłopoty ze snem,  
  • niepokój,  
  • problemy z koncentracją. 

Rzucanie palenia to proces. Nikotynową Terapię zastępczą przyjmuje się przez około 3 miesiące, gdyż właśnie tyle potrzebuje nasz organizm, aby poradzić sobie z fizycznym brakiem nikotyny. W tym czasie stopniowo zmniejszając dawkę przyjmowanej nikotyny, możemy wypracowywać nowe nawyki, nauczyć się żyć bez papierosa, budując swoją nową tożsamość – osoby wolnej od nałogu.  

Kolejnym lekiem dostępnym bez recepty jest cytyzyna w postaci tabletek.   

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 

To miejsce, w którym anonimowo, przez telefon, w wygodnej dla siebie porze uzyskasz fachową pomoc i informację na temat rzucania palenia. Wystarczy zadzwonić pod nr 801 108 108 lub 22 211 80 15 (z telefonów komórkowych).  

Inni specjaliści np. dietetyk lub psycholog 

Nie pozwól, aby nadmierne kilogramy stanęły Ci na drodze do zdrowia. Jeśli obawiasz się przyrostu masy ciała, możesz skonsultować się z dietetykiem. W ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w Centrum Dietetycznym Online (www.ncez.pl) można bezpłatnie zasięgnąć porady żywieniowej. Jeśli natomiast boisz się, jak poradzisz sobie z napięciem bez papierosa, skorzystaj z porady psychologa bądź rzetelnych źródeł w Internecie. 

Po czwarte: nagradzaj się i doceniaj  

Rzucenie palenia to jedno z największych wyzwań, z jakim przychodzi się zmierzyć. Doceniaj siebie za to i nagradzaj. Jak? Możesz na przykład odkładać regularnie pieniądze, których nie wydajesz na papierosy, na osobne subkonto. Już po miesiącu będziesz mieć odłożone około 400-500 złotych, a po pół roku około 3 tysięcy! Sposobów jest wiele – zastanów się, co sprawia Ci największą przyjemność i w nagrodę za wytrwałość nagradzaj się regularnie.  

Po piąte: bądź dla siebie wyrozumiały  

Rzucanie palenia to proces, a nawroty do palenia są częścią tego procesu. Nie pozwól jednak, aby pojedyncze wpadki stały się nawrotem. Najważniejsze to trwać w procesie i nie poddawać się.  

Źródła: 

  1. Konsensus dotyczący rozpoznawania i leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu. Gazeta Lekarska, grudzień 2008.  
  2. Cedzyńska M.: Komentarz. W: Postępowanie u chorych uzależnionych od tytoniu – podsumowanie wytycznych American College of Cardiology 2018. Med. Prakt., 2019; 10:  
  3. https://ncez.pl/ 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy w ciąży można stosować preparaty z nikotyną?

Jak wiadomo, palenie tytoniu ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie matki oraz rozwijającego się płodu, jednak stosowanie preparatów z nikotyną…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

  1. Anonim pisze:

    39 lat temu przestałem palić. Osiągnąłem to starając się zrozumieć o co w tym paleniu chodzi. To co zauważyłem zastosowałem i z dniem z którym miałem przestać palić przestałem palić. To co zauważyłem wytworzyło argumentację która pomogła przejść przez te pierwsze miesiące ale też obowiązuje ona do dziś a nawet będzie ona obowiązywać już zawsze. Prosicie o komentarz to piszę go a konkretnie dlatego, że przez te 39 lat ciągle byłem ciekaw jaki jest stan orientacji- również nauki-co do przyczyn palenia i ciągle stwierdzam, że-również nauka-nie orientuje się w tej sprawie do wystarczającego stopnia. Najważniejszym momentem dla pełnego zorientowania się o co w paleniu (i w piciu alkoholu) chodzi jest to do czego dochodzi po wprowadzeniu nikotyny czy alkoholu do organizmu. Niestety mimo, że napisano na ten temat tony, to do czego dochodzi jest nadal nieznane. Trzeba tu powiedzieć, że ma to kapitalne znaczenie zarówno dla likwidacji palenia jak i jego całkowitego wyeliminowania. Pozdrawiam.

Czytaj także
29 maja 2018 lek. Rafał Suchodolski
06 listopada 2020 mgr Anna Dulska
21 października 2020 mgr Beata Ossowska
20 lipca 2020 lek. Rafał Suchodolski
20 lipca 2020 lek. Szymon Zdanowski
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)