Glukometr – jaki wybrać?
Glukometr to urządzenie służące do pomiaru poziomu glukozy we krwi włośniczkowej. Pozwala on na szybkie i dokładne określenie badanego parametru. Przy wyborze glukometru należy określić, czy codzienne pobieranie krwi będzie dla nas problemem. Jeśli tak, warto wybrać glukometr bezinwazyjny.
Co to jest glukometr?
Glukometr jest urządzeniem medycznym pozwalającym w krótkim czasie dokonać pomiaru stężenia glukozy we krwi. Badanie przy użyciu glukometru pozwala na niemal natychmiastowe uzyskanie informacji, co daje mu przewagę nad tradycyjnymi badaniami laboratoryjnymi krwi żylnej w codziennym monitorowaniu glikemii. Wynik otrzymuje się tutaj już po kilku sekundach od pobrania próbki krwi. Ponadto uzyskanie materiału do pomiaru jest proste i nie sprawia pacjentom problemu – wystarczy nakłucie opuszki palca specjalnym, automatycznym nakłuwaczem.
Jak działa glukometr?
Wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń. Różnica między nimi dotyczy sposobu pomiaru glukozy z krwi. Wyróżniamy:
- metody fotochemiczne, w których odczytywana jest ilość światła odbitego zależnego od zmiany zabarwienia pola testowego,
- metody elektrochemiczne, w których mierzone jest natężenie mikroprądu elektrycznego przepływającego przez reaktywne pole na teście paskowym.
Wynik otrzymuje się w formie cyfrowej wyświetlanej na ekranie urządzenia. Aby dokonać pomiaru, potrzebne są paski odpowiadające modelowi urządzenia. To właśnie na nich umieszcza się krople krwi w celu uzyskania wyniku.
Glukometr – rodzaje
Glukometr inwazyjny
Jest to urządzenia, które do wykonania pomiaru potrzebują kropli krwi. W tym celu należy pobrać próbkę krwi z opuszki palca i umieścić ją na specjalnym pasku pomiarowym.
Glukometr bezinwazyjny
Innowacyjne urządzenia do pomiaru glukozy we krwi nie wymagają już codziennego kłucia. Glukometr bez nakłuwania składa się ze specjalnego sensora pomiarowego, który przykleja się na okolicę przedramienia. Innym urządzeniem pomiarowym jest specjalny klips zakładany na płatek ucha. Oba sensory wykorzystują metody pomiaru glukozy, oparte na analizie elektromagnetycznej termicznej bądź ultradźwiękowej przepływającej krwi. Odczytu dokonuje się, zbliżając do sensora urządzenie skanujące, które analizuje otrzymane dane i wyświetla wynik.
Jaki glukometr wybrać?
Przy wyborze urządzenia do pomiaru cukru należy kierować się jego właściwościami. Główne różnice, na które trzeba zwrócić uwagę, to:
- Wielkość urządzenia, która bywa szczególnie ważna dla osób aktywnych albo często podróżujących.
- Wielkość wyświetlacza pozwalająca w komfortowy sposób odczytać wynik pomiaru.
- Wielkość próbki krwi potrzebnej do wykonania analizy. Z reguły jest to od 0,5 do 0,6 mikrolitra.
- Możliwość dokropienia kropli krwi jest szczególnie pomocna dla osób, u których pomiar stanowi problem.
- Pamięć urządzenia, która pozwala na zapisywanie wykonanych pomiarów. Funkcja ta pomaga analizować wyniki glukozy w dłuższym okresie czasu.
- Przesyłanie drogą elektroniczną wyników z glukometru do urządzeń mobilnych, takich jak smartphone bądź komputera.
Jak prawidłowo dokonać pomiaru glukozy we krwi przy użyciu glukometru?
- Włączamy glukometr i umieszczamy pasek pomiarowy w miejscu jego przeznaczenia. Jest to zróżnicowane ze względu na model glukometru. Pasek pomiarowy należy włożyć tak, by część, na którą aplikuje się krew, znajdowała się na zewnątrz.
- Przed przystąpieniem do wykonania pomiaru należy umyć dłonie mydłem pod bieżącą wodą. Następnie dezynfekujemy miejsce nakłucia (najczęściej opuszka palca), przecierając je wacikiem nasączonym roztworem alkoholowym. Nakłucie wykonuje się przy użyciu jałowej jednorazowej igły albo specjalnego nakłuwacza. Aby nie zafałszować wyniku pomiaru, warto poczekać krótką chwilę, by środek dezynfekcyjny mógł swobodnie zadziałać i nie wejść w skład badanej krwi.
- Nakłucie musi być wykonane taki sposób, by kropla krwi z opuszka palca wypływała samoistnie. Nie jest wskazane wyciskanie krwi, gdyż może to zafałszować wynik badania. Próbkę w postaci kropli należy umieścić bezpośrednio na pasku i poczekać na odczyt.
Czym są paski do glukometrów i jakie wybrać?
Paski do glukometrów to specjalnie skonstruowane przyrządy posiadające wbudowaną elektrodę, która pozwala na rejestrację i przetworzenie informacji o poziomie glukozy w krwi. Przy doborze odpowiedniego glukometru warto wiedzieć, że tylko jeden konkretny typ pasków będzie kompatybilny z danym urządzeniem. Dla zapewnienia prawidłowego przebiegu badania paski należy przechowywać zawsze w szczelnym opakowaniu, ponieważ są one szczególnie wrażliwe na działanie pary wodnej, temperatury oraz tlenu. Ich prawidłowe przechowywanie zagwarantuje, że nie ulegną one działaniu niepożądanych czynników wpływających na trafność odczytu.
Przeczytaj więcej:
Cukrzyca – w jaki sposób się ją leczy?