Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
10

HSV (wirus opryszczki zwykłej) – jak może przebiegać zakażenie?

Słuchaj artykułu

Herpes simplex virus, czyli wirus opryszczki zwykłej, to szeroko rozpowszechniony wśród ludności wszystkich kontynentów wirus, występujący w dwóch typach, różniących się co do najczęściej wywoływanych przez nie zespołów klinicznych. Oba typy dostają się do ludzkiego organizmu poprzez błony śluzowe lub uszkodzoną skórę, wywołują pierwotną infekcję, a następnie po przemieszczeniu się do zwojów nerwowych pozostają w nich uśpione, by pod wpływem rozmaitych czynników reaktywować się i spowodować nawrót dolegliwości. 

HSV (wirus opryszczki zwykłej) – jak może przebiegać zakażenie?

HSV– rezerwuar, zakażenie 

Wirus opryszczki zwykłej występuje w dwóch typach: 

  • HSV-1 – częściej odpowiada za wystąpienie opryszczki wargowej,  
  • HSV-2 – odpowiada za infekcje okolic narządów płciowych.  

Jedynym rezerwuarem drobnoustroju jest człowiek, a zakazić można się poprzez kontakt z wydzielinami takimi jak np. ślina oraz poprzez bezpośredni kontakt błony śluzowej lub uszkodzonej skóry z błonami śluzowymi albo uszkodzoną skórą chorego lub bezobjawowego nosiciela. Możliwe jest także przeniesienie wirusa z matki na dziecko w czasie porodu lub podczas ciąży. 

Wirusem HSV-1 większość ludzi zaraża się w dzieciństwie, zakażenie HSV-2 występuje zwykle w okresie podjęcia aktywności seksualnej. 

Wirus wnika do organizmu poprzez nieuszkodzone i uszkodzone błony śluzowe oraz poprzez uszkodzoną skórę. Po dostaniu się do wnętrza organizmu namnaża się i wraz z krwią rozprzestrzenia w organizmie. Na tym etapie rozwija się zakażenie pierwotne, przebiegające pod postacią jednego z opisanych niżej zespołów klinicznych. Następnie, wraz z wygaszeniem pierwotnej infekcji, wirus nie znika z organizmu, a drogą nerwów czuciowych dostaje się do zwojów nerwowych, gdzie pozostaje już do końca życia człowieka. Wirus typu 1, zwykle zgodnie z unerwieniem czuciowym okolicy twarzy, lokuje się w zwoju trójdzielnym, wirus typu 2 zaś w zwojach nerwów rdzeniowych okolicy krzyżowej, gdzie początek bierze unerwienie czuciowe okolicy urogenitalnej. 

W zwojach nerwowych wirus pozostaje uśpiony, często przez wiele lat. Możliwa jest jednak jego reaktywacja i rozwój wtórnego zespołu objawów. Może do niego dojść pod wpływem czynników takich jak: 

  • wychłodzenie organizmu, 
  • ekspozycja na silny stres emocjonalny, 
  • krwawienie miesiączkowe u kobiet
  • infekcja bakteryjna, 
  • działanie intensywnego promieniowania UV, 
  • niedożywienie. 

Produkty na opryszczkę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przebieg zakażenia HSV 

Charakterystycznym objawem zakażenia wirusem HSV jest występowanie zmian skórnych o charakterze pęcherzykowym. Ich rozwój rozpoczyna się od wystąpienia objawów zwiastunowych – uczucia mrowienia, swędzenia, bólu lub pieczenia na zlokalizowanym obszarze. Następnie powstaje grudka przeistaczająca się dalej w pęcherzyk, który po pęknięciu pozostawia po sobie owrzodzenie. 

Zakażenie może przybierać różny obraz i dotykać różnych obszarów organizmu. Swym obrazem różnią się również zakażenie pierwotne oraz wtórne. 

Opryszczka błony śluzowej jamy ustnej i gardła 

Zakażenie pierwotne może przybierać jedną z trzech postaci: 

  • Zakażenia bezobjawowego. 
  • Ostrego zapalenia obejmującego błonę śluzową dziąseł oraz jamy ustnej – typ ten zwykle dotyka dzieci w wieku od pół roku do pięciu lat. Charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem z wysoką gorączką oraz silnym obrzękiem i zaczerwienieniem dziąseł, a także licznymi zmianami pęcherzykowymi lokalizującymi się w obrębie błon śluzowych, czerwieni wargowej i skóry w bezpośrednim jej sąsiedztwie. Zmiany te są przyczyną dotkliwych dolegliwości bólowych i niechęci dziecka do jedzenia. Objawy utrzymują się przez ok. 1 tydzień, a do zagojenia owrzodzeń upływa ok. 2 tygodni. 
  • Ostrego zapalenia dotykającego gardło i migdałki podniebienne – częściej występującego u osób dorosłych. W tym przypadku zakażenie przebiega również z gorączką, a także bólem gardła i objawami grypopodobnymi, takimi jak bóle mięśni czy głowy. Zmiany pęcherzykowe występują na błonie śluzowej gardła oraz migdałkach podniebiennych. Wraz z przebiegiem choroby pękają, pozostawiając po sobie nadżerki i owrzodzenia. U niewielkiej części chorych mogą wystąpić zmiany okolicy warg lub w obrębie narządów płciowych. 

Zakażenie nawrotowe najczęściej przebiega pod postacią opryszczki wargowej z typowym pęcherzykowym wykwitem i objawami zwiastunowymi przed jego pojawieniem się.

Opryszczka narządów płciowych 

Zakażenie pierwotne rozwija się zwykle w ciągu 3 do 7 dni od kontaktu z osobą zakażoną. Mogą mu towarzyszyć objawy ogólne, częściej obecne u kobiet, takie jak gorączka czy bóle mięśniowe. Typowe wykwity pęcherzykowe powstają w obrębie narządów płciowych, na skórze krocza, a niekiedy również na wewnętrznej powierzchni ud. Mogą wystąpić dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu, bolesne powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachwin lub wyciek śluzowej wydzieliny z cewki moczowej. Czynnikiem etiologicznym nawet połowy przypadków jest HSV-1. 

Zakażenie nawrotowe przybiera postać zlokalizowanej w obrębie narządów płciowych opryszczki, której pojawienie się poprzedzają objawy zwiastunowe. Symptomy ogólnoustrojowe występują w nim niezwykle rzadko. W większości przypadków czynnikiem etiologicznym jest HSV-2. 

Opryszczka narządu wzroku

Zmiany opryszczkowe powstają w tym przypadku w obrębie spojówki i rogówki oka, gdzie przybierają postać owrzodzeń, oraz w obrębie powiek, gdzie powstają pęcherzyki. Mogą doprowadzić do rozwoju zrostów rogówki, a nawet do upośledzenia widzenia czy ślepoty. 

Opryszczka skóry 

Jest to bardzo rzadki typ zakażenia. Dochodzi do niego w przypadku zatarcia skóry wydzielinami osoby zakażonej lub nosiciela. Osobami najbardziej narażonymi na jej rozwój są sportowcy uprawiający sporty kontaktowe, personel medyczny oraz chorzy obciążeni schorzeniami skóry, prowadzącymi do jej przewlekłego uszkodzenia i zwiększenia narażenia na czynniki zewnętrzne, jak ma to miejsce na przykład w atopowym zapaleniu skóry. 

Zakażenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego

Zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Rzadkie, ciężkie zakażenia prowadzące do poważnych konsekwencji, w tym stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia chorego. 

Przeczytaj również:
Opryszczka – jak do niej dochodzi i jak ją leczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła

  1. P. Zaborowski „Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej” w Interna Szczeklika 2019, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019, s. 2409-2411. 
  2. prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt, „Zakażenie wirusem opryszczki” w Medycyna po Dyplomie, 01.2018, wyd. elektroniczne.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 23 października 2022, 10:58
    MikoW9

    Po 40 latach w końcu dowiedziałem się co mi dolega, jestem nosicielem HSV 1, prawie o tym zapomniałem… ale ostatnio oglądałem stare zdjęcia z dzieciństwa, na których mam to na twarzy przy ustach.

  2. 28 kwietnia 2023, 07:59
    Ewa

    Od kilku lat cierpię na opryszczkę okolic pośladków i odbytu, ponieważ jestem pracownikiem oddziału ginekologicznego, więc pewnie jest to HSV-2. Widoczne objawy poprzedza dwudniowy ból głowy, oporny na leki przeciwbólowe,ogólne rozbicie, ból brzucha, czasem gorączka, ból okolicy nerek,kręgosłupa lędźwiowego. Dokucza mi to dość często, przynajmniej raz w miesiącu. Nie mogę stosować Heviranu, bardzo źle się po nim czuję. Czym to leczyć?

    1. 28 kwietnia 2023, 11:24
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      W leczeniu objawów opryszczki narządów płciowych stosuje się acyklowir, famcyklowir i walacyklowir. Niestety dwa ostatnie leki nie są dostępne w Polsce, dlatego możliwości farmakoterapii są bardzo ograniczone.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę