Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
6

Feksofenadyna – popularny lek na alergię

Słuchaj artykułu

Feksofenadyna jest substancją antyhistaminową należącą do II generacji leków przeciwalergicznych. Blokuje ona receptory H1, które znajdują się w wielu tkankach naszego ciała. Z kolei bez zastosowania feksofenadyny histamina pobudza receptor H1, co prowadzi do powstania reakcji alergicznej. Objawami tego pobudzenia mogą być: katar sienny, zapalenie spojówek, pokrzywka, skurcz mięśni gładkich, rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększone wydzielanie śluzu na błonach śluzowych. Dzięki zastosowaniu substancji przeciwalergicznych, np. feksofenadyny, dochodzi do zablokowania receptora H1, przez co histamina nie może pobudzić tego receptora. W związku z tym nie dochodzi do reakcji alergicznej.  

Feksofenadyna – popularny lek na alergię

Feksofenadyna – jak działa i kto powinien ją stosować? 

Feksofenadyna swoje maksymalne stężenie osiąga po ok. 3 godzinach po podaniu doustnym. W krwiobiegu może utrzymywać się ok. 11-13 godzin. Dodatkowo feksofenadyna nie przenika bariery krew-mózg, co wpływa na brak działań niepożądanych (u większości osób stosujących preparaty z feksofenadyną) w postaci senności czy zaburzeń koordynacji.  

Feksofenadyna jest substancją leczniczą dostępną zarówno bez recepty (120 mg), jak i na receptę (120 i 180 mg). Dawkę 120 mg oraz 180 mg należy przyjąć raz na dobę. Feksofenadyna może być stosowana u dzieci powyżej 12. roku życia oraz u osób dorosłych.  

U dzieci poniżej 12. roku życia stosowanie feksofenadyny jest niewskazane ze względu na brak wystarczającej ilości danych dotyczących jej działania w tej grupie wiekowej.

Wskazaniem do zastosowania feksofenadyny jest łagodzenie objawów pokrzywki oraz sezonowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa

Przeczytaj również:
Alergia – rodzaje alergenów, objawy, badania diagnostyczne


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Feksofenadyna – przeciwwskazania 

Przeciwwskazaniami do stosowania feksofenadyny jest uczulenie na substancję czynną bądź substancje pomocnicze, znajdujące się w składzie tabletki.  

U osób, u których występują choroby układu krążenia, należy zachować ostrożność w stosowaniu feksofenadyny, gdyż może ona doprowadzać do tachykardii lub kołatania serca. Czujność należy również zachować u osób z niewydolnością nerek oraz w podeszłym wieku.  

W przypadku ciąży, ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania preparatów zawierających tę substancję. Przyjmowanie ich jest możliwe jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. U kobiet karmiących piersią zaobserwowano, iż feksofenadyna przenika do mleka matki. Dlatego, podobnie jak u ciężarnych, nie zaleca się stosowania feksofenadyny również u kobiet karmiących

Feksofenadyna – znaczące interakcje z lekami 

Jednoczesne przyjmowanie preparatów zobojętniających kwas solny w żołądku, zawierających w składzie wodorotlenek glinu oraz magnezu, może powodować zmniejszenie biodostępności feksofenadyny. Zaleca się zatem zrobienie co najmniej 2-godzinnej przerwy między przyjęciem tych preparatów. Z kolei feksofenadyna nie wchodzi w interakcje z omeprazolem (preparat zobojętniający kwas solny).  

Dodatkowo stosowanie feksofenadyny może wpłynąć na negatywny wynik testów przeciwalergicznych. Zaleca się zatem przerwanie stosowania preparatów z feksofenadyną na co najmniej 3 dni przed wykonaniem badania.  

Przeczytaj również:
Odczulanie – skuteczny sposób na alergię

Feksofenadyna – działania niepożądane 

Substancje przeciwalergiczne mogą wpływać na koordynację ruchową oraz zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Często ich stosowanie wywołuje niebezpieczny dla prowadzących pojazdy skutek uboczny – senność.  

W przypadku stosowania feksofenadyny nie zaobserwowano powyższych działań niepożądanych. Nie wpływa ona zatem na zaburzenie koordynacji ruchowej czy zdolność prowadzenia pojazdów.  

Należy jednak pamiętać, iż każdy z nas może reagować inaczej na daną substancję leczniczą. Zaleca się zatem sprawdzenie swojej wrażliwości na lek przed prowadzeniem pojazdów czy obsługą maszyn.   

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą: 

  • bóle głowy, senność, zawroty głowy, 
  • nudności, suchość w jamie ustnej, 
  • ogólne zmęczenie, bezsenność, nerwowość, 
  • kołatanie serca, tachykardia,  
  • duszność, obrzęk naczynioruchowy,  
  • biegunka
  • wysypka, pokrzywka, świąd.  
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę