Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
3

Na czym polega badanie wzroku?

Słuchaj artykułu

Badanie wzroku jest przeprowadzane w gabinetach okulistycznych wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Składa się z szeregu testów i badań w zależności od problemu, z którym zgłasza się pacjent. Tylko regularne wizyty w gabinecie okulistycznym pozwalają na wczesne wykrycie wad i chorób oczu. Dla pacjentów oznacza to prawidłową korekcję wady i odpowiednie leczenie. 

Na czym polega badanie wzroku?

Pierwsza wizyta w gabinecie okulistycznym zaczyna się od wywiadu o aktualnym stanie zdrowia pacjenta. Lekarz może pytać o występujące choroby, problemy ze wzrokiem, przebyte operacje, przyjmowane leki oraz choroby oczu w rodzinie.  

Przebieg badania wzroku u okulisty 

Podstawowym badaniem w gabinecie okulistycznym jest badanie ostrości wzroku. Wykonywane jest w dwóch etapach – komputerowo za pomogą refraktometru oraz z wykorzystaniem tablicy Snellena. Chory z odpowiedniej odległości odczytuje litery lub cyfry, których rozmiar sukcesywnie się zmniejsza. Badanie ostrości wzroku dotyczy widzenia do dali oraz do bliży. 


Preparaty na zdrowy wzrok
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Podczas badania ostrości wzroku każde oko badane jest pojedynczo. Jeśli badane jest oko prawe, lewe jest zasłonięte. Ta sama zasada dotyczy badania lewego oka. Jeśli jest taka potrzeba, okulista w trakcie badania dobiera odpowiednie szkła dopasowane do wady wzroku, które umożliwiają choremu prawidłowy odczyt druku.  

W trakcie wizyty lekarz okulista wykonuje również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego za pomocą tonometru bezdotykowego lub indukcyjnego.  

Kolejnym krokiem badania wzroku jest ocena oczu w lampie szczelinowej, tzw. biomikroskopie. Urządzenie pozwala na dokładną ocenę przedniego odcinka oka. Podczas tego badania lekarz ocenia brzegi powiek, spojówkę, rogówkę, tęczówkę i soczewkę.  

By lekarz mógł dokładnie obejrzeć soczewkę, ciało szkliste i siatkówkę, źrenica oka musi być rozszerzona. W tym celu pacjentowi podaje się leki mediatryczne, których zadaniem jest rozszerzenie źrenicy. Bardzo ważną informacją dla pacjenta jest fakt, że rozszerzona źrenica utrzymuje się do 3 godzin, więc w tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, utrudnione jest także czytanie czy praca przy komputerze. Makijaż oczu może utrudniać badanie, dlatego na czas wizyty warto z niego zrezygnować lub ograniczyć go do minimum. 

Po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz okulista stawia diagnozę. Gdy istnieje taka potrzeba, kieruje również na dodatkowe, bardziej szczegółowe badania w celu dalszej diagnostyki. Jeśli badanie wykrywa wadę wzroku, lekarz okulista dobiera na miejscu odpowiednie szkła korekcyjne lub soczewki. W przypadku gdy lekarz nie zajmuje się doborem szkieł, kieruje swoich pacjentów do optometrysty. Przy podejrzeniu infekcji pacjent otrzymuje receptę na leki i zalecenia dotyczące ich dawkowania. Istnieją sytuacje, kiedy lekarz na podstawie rozpoznania i zaostrzonych objawów musi skierować pacjenta do szpitala na dyżur lub oddział okulistyczny.  

Wszystkie podjęte procedury diagnostyczne podczas badania wzroku są bezbolesne i nieinwazyjne. W większości przypadków już pierwsza wizyta pozwala na określenie problemu i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

  1. 21 marca 2022, 18:14
    Marek

    witam , mam dużą wadę wzroku , noszę soczewki – 11 dioptrii , duża krotkowzroczność , niedawno byłem u okulistki żeby przepisała mi okulary , dostałem recepte na okulary progresywne , do dali – 11,5 dioptrii , do bliży – 10 dioptrii , będą to właściwe opcje dla mnie ?

    1. 25 marca 2022, 13:23
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, jeśli okulista tak dobrał szkła do okularów, to należy zaufać decyzji specjalisty.

  2. 26 maja 2022, 23:53
    Alicja

    Od bardzo dawna noszę szkła -2. Natomiast do tej pory czytałam bez problemów bez okularów. Parę dni temu, z dnia na dzień, zauważyłam, że rozlewają mi się litery. Było to dosłownie z dnia na dzień! Jednego dnia czytałam swobodnie, drugiego już nie.
    W dodatku zauważyłam, że na odległość widzę dobrze bez moich minusowych okularów, właściwie to w okularach widzę źle.
    Przyznam, że bardzo mnie to zmartwiło, wręcz wydaje mi się niewiarygodne, aby tak się stało z dnia na dzień.
    Zapisałam się oczywiście do okulisty, ale muszę czekać ok. 2 tygodni.
    Zastanawiam się, czy to w ogóle możliwe, czy to jest odwracalne, czy tak już pozostanie?
    Mam 65 lat.

    1. 1 czerwca 2022, 09:26
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Odpowiedzi na Pani pytania udzieli lekarz po wykonaniu szeregu badań. Takie gwałtowne pogorszenie widzenia z dnia na dzień prawdopodobnie związane jest z jakąś nagłą sytuacją – urazem czy powstaniem stanu zapalnego, a nie progresją wady wzroku wynikającą z wieku.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę