Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
105

Miażdżyca. Jak się objawia?

Słuchaj artykułu

Miażdżyca to przewlekła choroba naczyń krwionośnych, która rozwija się stopniowo i często bezobjawowo, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Wczesne rozpoznanie i wprowadzenie odpowiednich zmian w codziennych nawykach może pomóc w zapobieganiu rozwojowi choroby oraz zmniejszeniu ryzyka powikłań.

Miażdżyca. Jak się objawia?

Miażdżyca – co to za choroba? 

Miażdżyca to przewlekły proces chorobowy, który może trwać latami i uszkadza ściany tętnic. U podstaw miażdżycy leży przewlekły proces zapalny w ścianach tętnic krwionośnych, który prowadzi do odkładania się cholesterolu LDL.  

W przebiegu miażdżycy w tętnicach odkłada się blaszka miażdżycowa, która powoduje zwężenie ich światła i zmniejszenie dopływu krwi do tkanek. Blaszka miażdżycowa odkłada się najczęściej w aorcie, tętnicach wieńcowych, tętnicach szyjnych i tętnicach kończyn dolnych. Stąd biorą się różne objawy choroby.  

Miażdżyca jest podłożem wielu chorób krążenia, np. choroby wieńcowej, udaru mózgu, zawału serca. Pierwsze objawy tej choroby zazwyczaj pojawiają się późno. Miażdżyca diagnozowana jest zwykle u osób w wieku 40-60 lat.  

Miażdżyca – przyczyny 

Przyczyną zwężenia tętnic w miażdżycy jest odkładanie blaszki miażdżycowej. Jest to jedna z dalszych konsekwencji w mechanizmie powstawania tej choroby. Aby blaszka miażdżycowa zaczęła się odkładać w ścianach tętnic, najpierw musi dojść do ich uszkodzenia. Uszkodzenie ściany tętnicy wywołuje przewlekły stan zapalny. Organizm próbuje naprawić uszkodzenie, do czego angażuje białe krwinki, które zaczynają pochłaniać cholesterol LDL. Przemieniają się wtedy w komórki piankowate, które są budulcem dla blaszki miażdżycowej.  

Szczególnie niebezpieczne jest pęknięcie blaszki miażdżycowej i całkowite zamknięcie tętnicy. Dochodzi wtedy do niedokrwienia narządów i okolicznych tkanek. Jest to także przyczyna zawału serca i udaru mózgu.  

Czynniki zwiększające ryzyko miażdżycy to: 

  • wiek powyżej 65 lat,  
  • otyłość, 
  • palenie tytoniu, 
  • stres, 
  • niska aktywność fizyczna, 
  • nadużywanie alkoholu, 
  • nieodpowiednia dieta, 
  • wysoki poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, niskie stężenie cholesterolu HDL, 
  • cukrzyca, insulinooporność. 

Miażdżyca – objawy 

Miażdżyca przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pierwsze symptomy pojawiają się zazwyczaj, gdy światło tętnic jest znacznie zwężone. Objawy różnią się w zależności od lokalizacji, w jakiej pojawiła się blaszka miażdżycowa. 

Miażdżyca tętnic wieńcowych – pojawia się ból wieńcowy, czyli zlokalizowany za mostkiem, który może promieniować w kierunku szyi, żuchwy, lewego barku i ramienia, górnej części brzucha. Ból ten nazywany jest dławicą piersiową lub dusznicą bolesną. 

Miażdżyca nóg – w okolicy łydek pojawia się ból, czasem drętwienie lub sztywnienie mięśni. Boli podczas chodzenia lub biegania, zazwyczaj po pokonaniu określonego dystansu. Odczucie jest tak silne, że wymusza zatrzymanie się i odpoczynek. Nazywany jest chromaniem przestankowym.  

Miażdżyca tętnic szyjnych – błędnie nazywana miażdżycą mózgu. Blaszka miażdżycowa rozwija się w tętnicach zaopatrujących mózg w krew. Mogą pojawić się objawy takie jak zawroty głowy, zaburzenia świadomości, szumy w uszach. Czasem mogą rozwinąć się zaburzenia mowy, chodu, czucia czy niedowłady kończyn.  

Miażdżyca – objawy psychiczne 

Zmniejszony dopływ krwi do mózgu spowodowany rozwojem blaszki miażdżycowej może pozostać nierozpoznany przez wiele lat. Pierwszymi objawami, jakie mogą pojawić się u niektórych osób, są zmiany o podłożu psychicznym. Zbyt mała ilość tlenu docierająca z krwią do mózgu może przełożyć się na zmiany zachowania i zaburzenia emocjonalne pacjenta.  

W tym przypadku możemy zauważyć: 

  • zaburzenia pamięci i koncentracji, 
  • zwiększenie drażliwości, 
  • napady agresji, 
  • stany depresyjne, 
  • splątanie. 

Miażdżyca – leczenie 

Leczenie miażdżycy odbywa się wielotorowo, obejmuje zmianę stylu życia oraz wprowadzenie farmakoterapii. Podstawowym elementem terapii jest zmiana diety.  

  • Ogranicz nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans, które znajdują się w wyrobach cukierniczych, margarynach twardych, daniach gotowych i typu fastfood;
  • wyklucz z diety czerwone mięso i alkohol;
  • ogranicz sól; 
  • jedz więcej warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych; 
  • wybieraj chude mięso drobiowe i ryby (zwłaszcza tuńczyka, łososia, makrelę) oraz tłuszcze roślinne, np. oliwę z oliwek. 

Oprócz diety ważnym elementem leczenia jest aktywność fizyczna. Pomaga ona w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza stężenie cholesterolu LDL i podwyższa poziom HDL. Wysiłek fizyczny powinien trwać co najmniej 30 minut 3 razy w tygodniu. 

W przypadku znacznie podwyższonego poziomu cholesterolu i rozwiniętej miażdżycy do zmiany stylu życia dołączane jest leczenie farmakologiczne.  

W leczeniu znajdują zastosowanie: 

  • statyny, np. atorwastatyna, simwastatyna, rosuwastatyna – leki, które hamują wytwarzanie cholesterolu w wątrobie; 
  • ezetymib – zmniejsza wchłanianie cholesterolu przyjmowanego z pożywieniem;  
  • fibraty, np. fenofibrat, ciprofibrat – zwiększają stężenie cholesterolu HDL i obniżają poziom trójglicerydów.  

Wspomagająco w leczeniu miażdżycy można stosować wyciągi z roślin, np. z ruszczyka, ostropestu. Obniżają one poziom cholesterolu we krwi i wspierają prawidłową pracę naczyń krwionośnych.  

W ciężkich przypadkach, gdy miażdżyca jest znacznie rozwinięta, lekarz może zdecydować o leczeniu zabiegowym. Polega ono na udrożnieniu tętnic, np. poprzez angioplastykę, endarterektomię, wszczepienie by-passów.  


Zakupy z doradcą Gemini

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Berek K., Bobiński R., Miażdżyca – choroba wieloczynnikowa, Problemy Pielęgniarstwa, 2009. 
  • Figiel Ł., MIAŻDŻYCA Praktyczny poradnik dla pacjenta. 
  1. 1 maja 2021, 01:08
    Joanna

    Już dawno potwierdzono, że statyny niszczą mięśnie, w tym serce…

    1. 11 maja 2021, 08:29
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry.
      Jednym z działań niepożądanych statyn może być rabdomioliza, czyli rozpad mięśni prążkowanych. Jednak w odniesieniu do korzyści płynących z działania statyn oraz powikłań nieleczonej miażdżycy lekarze często stawiają to ponad potencjalne działanie niepożądane, które może, ale nie musi wystąpić. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów po zastosowaniu jakichkolwiek leków należy zgłosić problem lekarzowi, który może zadecydować o zmianie terapii.

    2. 30 stycznia 2023, 15:32
      MARIETA

      Mam zapchane tetnice,zaczęlam jednak lykac statyny po dlugiej przerwie.Wybralam mniejsze zlo,chociaz zle znosze statyny.Co zamiast statyn stosowac??

    3. 31 stycznia 2023, 09:06
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Czy konsultowała Pani wprowadzenie statyn ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu? Tak jak wynika z powyższego artykułu istnieją także inne leki, które są stosowane w leczeniu miażdżycy. Być może lekarz zdecyduje się na wprowadzenie innego leku, który będzie lepiej tolerowany przez Pani organizm.

    4. 22 września 2023, 16:54
      ELŻBIETA

      Opuchlizna stopy

  2. 13 listopada 2022, 20:56
    antoni

    dlaczego nie ma ani slowa o homocysteinie

  3. 2 września 2023, 17:31
    izabela

    20 czewca mialam angioplastyke ,grozil mi zawal.Wszystko jest teraz dobrze tylko biore areplex i acard ,mam duze siniaki na ciele samoistnie wyskakuja a jak sie gdzies uderze to jest rozlew krwi podskornie,mecze sie poce i mam obnizenie nastroju.

    1. 22 października 2023, 18:01
      kinga

      Izabela. ”mam duze siniaki na ciele samoistnie wyskakuja” zrób badanie krwi tzw. PLT

  4. 9 kwietnia 2024, 13:49
    Iwona

    Znalazłam bardzo wartościowe informacje nt. miażdżycy, ale u mnie na profilaktykę za późno, bo mam 70 lat. Dostaję na nadmiar cholesterolu lek z grupy statyn i myślę, że niewiele więcej da się teraz zrobić.

    1. 12 kwietnia 2024, 22:17
      Gabriela

      Mój mąż ma bardzo uciążliwe skurcze, zawsze wieczorem po dniu , w którym dużo chodzi. Bierze magnez w dużej ilości, nie pomaga . Czy jest jakiś lek, który mu pomoże.?

    2. 15 kwietnia 2024, 09:19
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Pani mąż powinien skonsultować z lekarzem, który zleci wykonanie niezbędnych badań i ustali przyczynę pojawienia się skurczów mięśni.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę