Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
103

Miażdżyca – jakie leki stosować?

Słuchaj artykułu

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do zgrubienia i zesztywnienia tętnic w wyniku powstawania płytek miażdżycowych. Ważną cechą miażdżycy jest to, że blaszki miażdżycowe zaczynają rozwijać się w tętnicach we wczesnej młodości, a kliniczne objawy choroby pojawiają się dopiero po latach, gdy rozwój blaszki jest już zaawansowany. Kliniczne objawy występują często nagle z powodu pęknięcia blaszki. Dochodzi wówczas do zawału serca, udaru mózgu lub nagłego zgonu.

Miażdżyca – jakie leki stosować?

Miażdżyca – przyczyny

Miażdżyca może wpływać na każdą tętnicę w ciele – w sercu, mózgu, kończynach, miednicy i nerkach. W rezultacie mogą rozwinąć się różne choroby, w zależności od tego, które tętnice są dotknięte zmianami. Miażdżyca może powstawać w wyniku uszkodzenia wewnętrznych warstw tętnic przez pewne czynniki:

Czynniki zewnętrzne:

  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe, 
  • palenie tytoniu, 
  • mała aktywność fizyczna,
  • nadużywanie alkoholu.

Produkty stosowane w miażdżycy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czynniki wewnętrzne:

  • wysokie stężenia cholesterolu LDL (tzw. zły cholesterol) i triglicerydów w surowicy,
  • niskie stężenia cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol), 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • cukrzyca, 
  • otyłość brzuszna, 
  • zwiększone stężenie czynników zakrzepowych (np. fibrynogenu),
  • podwyższone stężenie homocysteiny w surowicy.

Czynniki wewnętrzne w dużej mierze zależą od zewnętrznych, wśród których nieprawidłowa dieta odgrywa szczególną rolę. 

Rozwój blaszki miażdżycowej łatwiej zahamować we wczesnym stadium jej powstawania. Działanie profilaktyczno-lecznicze prowadzi do wygaśnięcia procesu zapalnego w blaszce i jej stabilizacji, przez co staje się ona mniej podatna na pęknięcie. Warto dodać, że powstawanie blaszek nie jest procesem jednorazowym, a obok istniejących blaszek powstają ciągle nowe zmiany miażdżycowe. Profilaktyka, a w razie potrzeby wdrożenie leczenia jest więc uzasadnione w każdym wieku.

Zdrowa dieta i ćwiczenia jako profilaktyka miażdżycy

Miażdżyca – leczenie

Miażdżyca  jest ściśle związana z hipercholesterolemią (hiperlipidemią), czyli podwyższonymi normami cholesterolu we krwi. Nadmiar cholesterolu jest wbudowywany w ściany tętnic, prowadząc do powstania blaszki miażdżycowej, czyli objawu miażdżycy. Przed rozpoczęciem leczenia hipercholesterolemii zawsze należy sprawdzić, czy nie jest ona wynikiem już istniejących zaburzeń. Bardzo często leczenie choroby podstawowej prowadzi do normalizacji stężenia lipidów i braku konieczności stosowania leczenia hipolipemizującego. Zaburzenia lipidowe mogą występować m.in.:

  • w niedoczynności tarczycy,
  • w czasie ciąży, 
  • w zespole nerczycowym, 
  • przy jadłowstręcie psychicznym, 
  • w zespole Cushinga, 
  • przy nadużywaniu alkoholu,
  • w trakcie leczenia kortykosteroidami czy lekami immunosupresyjnymi.

Leczenie miażdżycy należy rozpocząć od zmiany stylu życia, w szczególności od:

  • wprowadzenia zdrowego odżywiania, 
  • dążenia do odpowiedniej wagi,
  • radzenia sobie ze stresem, 
  • rozpoczęcia aktywności fizycznej,
  • rzucenia palenia

Czasami jednak sama zmiana stylu życia nie wystarcza, aby kontrolować poziom cholesterolu. Wówczas wdraża się leczenie farmakologiczne miażdżycy.

Statyny

W leczeniu miażdżycy najczęściej stosuje się statyny:

  • lowastatyna, 
  • simvastatyna, 
  • pravastatyna, 
  • atorvastatyna, 
  • rosuvastayna, 
  • fluvastatyna.

Powodują one obniżenie poziomu cholesterolu przez hamowanie jego wytwarzania w wątrobie. 

Statyny szybko zyskały miano „nowej aspiryny”, co podkreśla ich ogromny wpływ na zmniejszenie śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Ponad 20-letnia praktyka kliniczna stosowania statyn oraz liczne badania klinicznie jednoznacznie potwierdzają rolę tej grupy leków w leczeniu podwyższonego stężenia cholesterolu (hiperlipidemii), a co za tym idzie w pierwotnej i wtórnej profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.

Ezetymib

Ezetymib to substancja lecznicza, która zmniejsza jelitowe wchłanianie cholesterolu przyjmowanego z pożywieniem o ponad 50% . W połączeniu ze statynami wykazuje zwiększoną skuteczność u pacjentów, u których nie jest możliwe odpowiednie zmniejszenie stężenia lipidów przy zastosowaniu samej statyny. Ezetymib w monoterapii jest wskazany do stosowania jako produkt leczniczy wspomagający wraz z dietą u pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią, u których stosowanie statyny jest niewskazane, lub lek ten nie jest tolerowany.

Fibraty 

Fibraty zwiększają stężenie “dobrego cholesterolu” HDL i obniżają poziom trójglicerydów (TG). Do fibratów zaliczamy:

  • bezafibrat, 
  • ciprofibrat, 
  • fenofibrat, 
  • gemfibrozil.

Niektóre z nich (fenofibrat i ciprofibrat) w znacznym stopniu redukują również zawartość “złego cholesterolu” LDL w osoczu.

W leczeniu miażdżycy dodatkowo stosuje się leki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe.

Kwas acetylosalicylowy

Stosowany w dawce 75-150 mg/dobę jako podstawowy lek przeciwpłytkowy przeznaczony dla wszystkich pacjentów bez przeciwwskazań do jego stosowania. Kwas acetylosalicylowy mogą bezpiecznie przyjmować chorzy z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, zwracając uwagę na możliwość częstszego występowania powikłań krwotocznych.

Tiklopidyna

Lek przeciwpłytkowy, hamujący agregację płytek krwi. Może być stosowany razem z kwasem acetylosalicylowym, zwłaszcza u pacjentów po implantacji stentu do naczynia wieńcowego, przez okres minimum 1 miesiąca. 

Klopidogrel

W dawce 75 mg/dobę może być stosowany zwłaszcza u pacjentów po zakrzepowych powikłaniach miażdżycy. Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwpłytkowych należy zachować ostrożność, stosując klopidogrel u pacjentów z ryzykiem wystąpienia zwiększonego krwawienia z powodu urazu, zabiegu chirurgicznego lub innych stanów patologicznych oraz u pacjentów przyjmujących kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i heparynę.

Leki przeciwzakrzepowe – pochodne acenokumarolu

Wrażliwość na działanie tych leków jest różna u poszczególnych pacjentów i może się także zmieniać w trakcie leczenia. Z tego powodu schemat dawkowania acenokumarolu musi być ustalany indywidualnie na podstawie oznaczeń czasu protrombinowego PT/INR.

Miażdżyca to choroba, która rozwija się przez lata, dlatego warto zapobiegać jej już w młodości. Zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna mogą uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami w przyszłości.

Przeczytaj również: Miażdżyca – przyczyny i objawy


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Cybulska B., Szostak W.B., Miażdżyca – profilaktyka i leczenie, 
  2. Przewodnik Lekarza, 2001, 4, 5, 39-43,
  3. Starzyk K., Wożakowska-Kapłon B., Objawy mięśniowe w przebiegu stosowania statyn — fakty, mity, rzeczywistość i stanowiska ekspertów,
  4. Cybulska B., Kłosiewicz-Latoszek L., Statyny i fibraty w praktyce klinicznej, Zalety i ograniczenia, Przewodnik Lekarza 2003, 6, 7/8, 26-35,
  5. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/atherosclerosis.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 1 maja 2021, 01:08
    Joanna

    Już dawno potwierdzono, że statyny niszczą mięśnie, w tym serce…

    1. 11 maja 2021, 08:29
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry.
      Jednym z działań niepożądanych statyn może być rabdomioliza, czyli rozpad mięśni prążkowanych. Jednak w odniesieniu do korzyści płynących z działania statyn oraz powikłań nieleczonej miażdżycy lekarze często stawiają to ponad potencjalne działanie niepożądane, które może, ale nie musi wystąpić. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów po zastosowaniu jakichkolwiek leków należy zgłosić problem lekarzowi, który może zadecydować o zmianie terapii.

    2. 30 stycznia 2023, 15:32
      MARIETA

      Mam zapchane tetnice,zaczęlam jednak lykac statyny po dlugiej przerwie.Wybralam mniejsze zlo,chociaz zle znosze statyny.Co zamiast statyn stosowac??

    3. 31 stycznia 2023, 09:06
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Czy konsultowała Pani wprowadzenie statyn ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu? Tak jak wynika z powyższego artykułu istnieją także inne leki, które są stosowane w leczeniu miażdżycy. Być może lekarz zdecyduje się na wprowadzenie innego leku, który będzie lepiej tolerowany przez Pani organizm.

    4. 22 września 2023, 16:54
      ELŻBIETA

      Opuchlizna stopy

  2. 13 listopada 2022, 20:56
    antoni

    dlaczego nie ma ani slowa o homocysteinie

  3. 2 września 2023, 17:31
    izabela

    20 czewca mialam angioplastyke ,grozil mi zawal.Wszystko jest teraz dobrze tylko biore areplex i acard ,mam duze siniaki na ciele samoistnie wyskakuja a jak sie gdzies uderze to jest rozlew krwi podskornie,mecze sie poce i mam obnizenie nastroju.

    1. 22 października 2023, 18:01
      kinga

      Izabela. ”mam duze siniaki na ciele samoistnie wyskakuja” zrób badanie krwi tzw. PLT

  4. 9 kwietnia 2024, 13:49
    Iwona

    Znalazłam bardzo wartościowe informacje nt. miażdżycy, ale u mnie na profilaktykę za późno, bo mam 70 lat. Dostaję na nadmiar cholesterolu lek z grupy statyn i myślę, że niewiele więcej da się teraz zrobić.

    1. 12 kwietnia 2024, 22:17
      Gabriela

      Mój mąż ma bardzo uciążliwe skurcze, zawsze wieczorem po dniu , w którym dużo chodzi. Bierze magnez w dużej ilości, nie pomaga . Czy jest jakiś lek, który mu pomoże.?

    2. 15 kwietnia 2024, 09:19
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Pani mąż powinien skonsultować z lekarzem, który zleci wykonanie niezbędnych badań i ustali przyczynę pojawienia się skurczów mięśni.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę