Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Opatrunek piankowy – kiedy warto go zastosować?

Słuchaj artykułu

Opatrunki piankowe to jałowe opatrunki zbudowane z pianki poliuretanowej lub innego polimeru właściwościach chłonnych. Ich struktura może być dodatkowo wzmocniona z wykorzystaniem technologii hydrowłókien, przez co opatrunek staje się bardziej chłonny. Często w ich strukturze znajdują się także pory, dzięki którym wydzieliny z rany są szybko odprowadzane do opatrunku, a następnie ulegają zablokowaniu w jego górnej warstwie (nawet do 90% wchłoniętych wydzielin zostaje zatrzymanych w strukturze opatrunku)Opatrunki piankowe zapewniają wilgotne środowisko dla rany, dzięki czemu proces jej gojenia jest przyspieszony (np. przyspieszają proces powstawania ziarniny).

Opatrunek piankowy – kiedy warto go zastosować?

Opatrunki piankowe są niezwykle miękkie i delikatne, a dzięki wielu dostępnym wymiarom i kształtom dopasowują się do rany. Dodatkowo nie przywierają do rany, przez co ich wymiana jest bezbolesna dla pacjenta. Opatrunki te charakteryzują się też dużą elastycznością, co warunkuje ich dopasowywanie się do kształtów oraz ruchów ciała.  

Rodzaje opatrunków piankowych 

Opatrunki piankowe występują na rynku w wersji z przylepcem oraz bez. Silikonowa warstwa adhezyjna (najczęściej w postaci krawędzi mocującejumożliwia łatwiejsze i szybsze założenie opatrunku. Dodatkowo krawędź mocująca zabezpiecza skórę oraz granice rany. Opatrunki z przylepcem są łatwe do usunięcia, a sama warstwa adhezyjna nie powoduje uczuleń oraz podrażnień. Z kolei opatrunki bez warstwy adhezyjnej należy przymocować do skóry za pomocą bandażu lub przylepca (tak, by opatrunek pasował wymiarem do rany – nie był za mały bądź zbyt duży) 


Opatrywanie ran
Zakupy z doradcą Gemini

Opatrunki piankowe mogą być także wzbogacone o srebro, które wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe i zwalcza wiele szczepów bakteryjnych. Opatrunki ze srebrem stosuje się w momencie zakażenia ranyPosiadają one w swej nazwie dopisek „Ag”. 

Oprócz wyżej wymienionych typów opatrunków piankowych na rynku możemy znaleźć także takie o wzmocnionej strukturze. Z reguły w ich nazwie znajdzie się dopisek „extra” wskazujący na to wzmocnienie. W zależności od producenta opatrunki wzmocnione charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością (jeszcze lepsze dopasowanie do trudno dostępnych miejsc bądź miejsc ruchomych)chłonnością, a nawet czasem pozostawienia na ranie.   

Wskazania do stosowania opatrunków piankowych 

Wskazaniami do stosowania opatrunków piankowych są: 

  • trudno gojące się rany, nieobjęte zakażeniem, np. owrzodzenia podudzi, zgorzel cukrowa, odleżyny,  
  • rany z wysiękiem od umiarkowanego do obfitego,  
  • rany na końcowym etapie oczyszczania,  
  • rany na ostatnim etapie odbudowywania tkanki, np. po oparzeniach do II stopnia, 
  • profilaktyka odleżyn, otarć.   

Dlaczego warto stosować opatrunki piankowe?  

Opatrunki piankowe są często zalecane przez lekarzy bądź rekomendowane w opiece nad chorym przez pielęgniarki. Dodatkowo opatrunki te należą do opatrunków specjalistycznych – ich stosowanie zawsze warto skonsultować z lekarzem bądź pielęgniarką. Dzięki swoim zaletom są bardzo popularne w szpitalach, domach opieki czy ambulatoriach. Dlaczego warto je stosować? 

  • Są miękkie, delikatne, elastyczne. 
  • Są przyjazne dla skóry. 
  • Nie przywierają do rany – warstwa ziarniny podczas zmiany opatrunku nie zostaje naruszona. 
  • Mają duże właściwości chłonne. 
  • Są przepuszczalne dla pary wodnej. 
  • Można je ciąć. 
  • Izolują ranę od środowiska zewnętrznego (posiadają wodoodporną warstwę zewnętrzną przepuszczalną dla pary wodnej, która chroni przed bakteriami i wirusami). 
  • Mogą być z przylepcem lub bez 

Jak często zmieniać opatrunki piankowe? 

Opatrunek może być zmieniany maksymalnie co 7 dni, jednak w zależności od stopnia wysięku może istnieć konieczność jego zmiany po 3-4 dniachPamiętajmy, że przed nałożeniem opatrunku ranę należy oczyścić. 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę