Palma sabałowa na problemy z prostatą
Palma sabałowa to roślina, której działanie znane jest już od dawna. Z jej cennych właściwości mogą skorzystać mężczyźni cierpiący na przerost gruczołu krokowego i borykający się z łysieniem androgenowym. Obecnie badane jest również jej działanie przeciwzapalne i regulujące poziom testosteronu.
Palma sabałowa (ang. Saw palmetto, łac. Serenoa repens) należy do roślin z rodziny arekowatych – inaczej palm. Wywodzi się z Ameryki Północnej i występuje naturalnie w niektórych stanach USA, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej oraz Indiach Zachodnich. Dorasta do 2 metrów wysokości, a swym kształtem może przypominać krzew. W krajach z cieplejszym klimatem jest traktowana jako roślina zdobiąca tamtejsze ogrody. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa rosnąca w warunkach domowych. Ciekawostką jest fakt, że jej graficzne przedstawienie znajdziemy na jednej z flag amerykańskiego stanu Floryda.
Palma sabałowa – właściwości
Dobroczynne działanie owoców palmy sabałowej jest znane od ponad 200 lat. Wysuszone, dojrzałe owoce są używane do celów leczniczych także w czasach obecnych. Mają one brązowo-czarny kolor oraz z reguły matową powierzchnię. Z kolei ich zapach jest mocny, aromatyczny i raczej klasyfikowany jako nieprzyjemny. Aby zostały uznane za surowiec leczniczy, muszą zawierać kwasy tłuszczowe w ilości bliskiej 11% suszu.
W składzie owoców palmy sabałowej możemy znaleźć:
- oleje: palmowy, laurynowy, mirystycynowy, oleinowy, wolne kwasy tłuszczowe,
- fitosterole, β-sitosterol, glikozyd sterolowy, estry sitosterolu,
- flawonoidy: izokwercytyna
- heteropolisacharydy z galaktozą, arabinozą.
Działanie owoców palmy sabałowej opisuje się w wielu badaniach klinicznych jako antyandrogenowe. Składniki zawarte w owocach palmy hamują 5-α-reduktazę, która jest enzymem katalizującym konwersję (redukcję) testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). Uważa się, iż podwyższony poziom DHT przyczynia się do przerostu prostaty. W normalnych warunkach DHT stymuluje komórki gruczołu krokowego do wzrostu. W momencie zaburzenia tej równowagi dochodzi do opisanego wyżej przerostu prostaty, czego następstwem może być groźny rak gruczołu krokowego.
Innymi objawami podwyższonego poziomu DHT może być łysienie androgenowe. W tym przypadku DHT oddziałuje na receptory w mieszkach włosowych i powoduje ich zanikanie. Proces powstawania włosów zostaje zaburzony. Wyrastające włoski są cienkie i krótkie, a ostatecznie dochodzi do całkowitego zahamowania ich produkcji.
Palma sabałowa – zastosowanie
Wyciągi z owoców palmy sabałowej stosuje się w łagodnym przeroście gruczołu krokowego (np. w momencie, kiedy dochodzi do zaburzeń mikcji: słaby strumień moczu, częstomocz, parcie na mocz, częste oddawanie moczu w nocy). Przypisuje się im działanie łagodzące objawy przerostu prostaty, nie zaś zmniejszające jej wielkość. Jest to zatem działanie objawowe (przyczyna problemu nie zostaje wyleczona, redukujemy jedynie nieprzyjemne objawy).
Innym zastosowaniem wyciągów z palmy sabałowej jest redukcja wypadania włosów i hamowanie łysienia androgenowego. Obniżenie poziomu DHT spowoduje zmniejszone wypadanie włosów oraz uszkadzanie mieszków włosowych. Dodatkowo spekuluje się, że przy stosowaniu wyciągów z palmy może dochodzić do mniejszego wychwytu DHT przez mieszki włosowe. Skutkiem tego jest zmniejszenie wiązania się DHT z określonymi receptorami hormonalnymi. Powyższy mechanizm również zmniejszy ilość wpadających włosów oraz spowolni proces łysienia.
Palma sabałowa – działanie niepożądane i interakcje z lekami
Przy przyjmowaniu preparatów z wyciągami zawierającymi w swym składzie owoce palmy sabałowej mogą wystąpić działania niepożądane ze strony układu pokarmowego. Do rzadko występujących interakcji można zaliczyć niewielki wpływ na działanie leków przeciwzakrzepowych (zwiększenie ich działania) oraz ewentualne podwyższenie wartości krzepnięcia krwi (INR).
Wyciągi z palmy sabałowej są w dalszym ciągu poddawane wielu badaniom. W fazie testów i badań są ich właściwości przeciwzapalne i regulujące poziom testosteronu. Aby jednak stwierdzić pełną skuteczność tej rośliny, potrzeba wielu lat badań.
Przeczytaj również:
Prostata – jak zadbać o jej zdrowie?
Strach ma wielkie oczy – nie bój się badania prostaty!
Rak prostaty – nie bój się badania per rectum!
Przyczyny wypadania włosów i sposoby na ich wzmocnienie
Zażywam Palmę sabałową w postaci kapsułek oraz mielony korzeń pokrzywy. Rzeczywiście pomaga mi ograniczeniu częstotliwości oddawania moczu.