Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
32

Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach?

Słuchaj artykułu

Sytuacja, z którą obecnie mierzy się ochrona zdrowia, wymusiła na ustawodawcy wprowadzenie zmian m.in. w obrębie procedury podawania szczepień ochronnych. Do tej pory wykonywali je jedynie lekarze, ale w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19 wspomogą ich dodatkowe grupy zawodowe medyków. Zmiana ta zdecydowanie usprawni i przyspieszy proces wyszczepiania populacji, co powinno skrócić czas trwania epidemii.  

Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach?

Kto będzie mógł podawać pacjentowi szczepionkę przeciwko COVID-19?  

Zgodnie z opublikowaną 25 stycznia 2021 roku w Dzienniku Ustaw nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania oraz zwalczania COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oprócz lekarzy szczepionkę będą mogli podawać: 

  • farmaceuci, 
  • położne, 
  • diagności laboratoryjni, 
  • higienistki szkolne, 
  • pielęgniarki, 
  • fizjoterapeuci, 
  • ratownicy medyczni, 
  • felczerzy. 

Produkty profilaktyczne na koronawirusa
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W przypadku ogłoszenia stanu epidemicznego lub stanu epidemii związanego z COVID-19 wymienieni wyżej medycy mogą przeprowadzić szczepienie przeciwko COVID-19. Wymienione grupy zawodowe muszą odbyć wymagane szkolenie przygotowujące do wykonywania opisywanej procedury medycznej. Każde podanie pacjentowi szczepionki musi być poprzedzone kwalifikacją lekarską. Okręgowe Izby Aptekarskie prowadzą w tym momencie zapisy farmaceutów chętnych do przeszkolenia. 

Szczepienia w aptekach w Europie i na świecie 

W wielu krajach w Europie i na świecie farmaceuci posiadają dodatkowe uprawnienia pozwalające na przeprowadzenie procedury szczepienia pacjenta (nie tylko przeciw COVID-19). Są to: 

  • Dania, 
  • Francja, 
  • Holandia, 
  • Norwegia, 
  • Portugalia, 
  • Szwecja, 
  • Wielka Brytania, 
  • Stany Zjednoczone, 
  • Australia. 

Szczepienie przez farmaceutę jest w tych krajach częścią opieki farmaceutycznej. Opieka farmaceutyczna to pojęcie odnoszące się do dodatkowych kwalifikacji oraz uprawnień, jakie posiadają pracujący w aptekach farmaceuci. To oni najlepiej znają swoich stałych pacjentów i mogą pomóc im pod wieloma względami, np. w farmakoterapii chorób przewlekłych. Umówiona z pacjentem porada farmaceutyczna może pomóc namierzyć błędy w przyjmowaniu leków oraz wykluczyć możliwe interakcje pomiędzy nimi.  

Plusy i minusy szczepienia w aptekach 

Szczepienia w aptekach mają zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Do tych pierwszych należy fakt, iż przyczyniają się do szybszego wzrostu ilości osób zaszczepionych w populacji. Z uwagi na łatwiejszy i szybszy dostęp do farmaceuty wiele niezdecydowanych osób może uzyskać od farmaceuty szybką i profesjonalną odpowiedź w razie wątpliwości. Dzięki szerokiej wiedzy medycznej farmaceuta ma możliwość edukacji pacjentów przy każdej wizycie w aptece. Szczepienie przez farmaceutów skróci kolejki osób oczekujących na tę procedurę w przychodniach.  

Farmaceuci będą mogli szczepić tylko zdrowe osoby dorosłe. Nie będą mogli szczepić dzieci, kobiet w ciąży i osób przewlekle chorych.  

Jednym z głównych minusów przytaczanych w związku ze szczepieniami w aptekach jest niedostateczne zaplecze i problem z wygospodarowaniem miejsca do tej procedury. Jest to jednak problem, który w miarę chęci i możliwości da się rozwiązać. 

Opieka farmaceutyczna w Polsce 

Około 30 lat polscy farmaceuci czekali na Ustawę o zawodzie farmaceuty. Została ona opublikowana w dzienniku ustaw 15 stycznia 2021 roku. Reguluje zasady wykonywania zawodu farmaceuty, ale również nadaje znaczenie opiece farmaceutycznej jako świadczeniu medycznemu. Dokument Ministerstwa Zdrowia pt. „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022” zawiera propozycję, by farmaceuci w aptekach kwalifikowali i wykonywali niektóre szczepienia ochronne w ramach opieki farmaceutycznej. 

Podsumowując, szczepienie przez farmaceutów jest powszechne w wielu wysokorozwiniętych krajach Europy i świata. Polska w ramach planowanej opieki farmaceutycznej oraz obecnej, światowej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest coraz bliżej wprowadzenia tej procedury w aptekach.   

Przeczytaj również:
Szczepionka na koronawirusa – co warto o niej wiedzieć?
NOP – co powinniśmy wiedzieć o niepożądanych odczynach poszczepiennych?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę