Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
4

Czym dezynfekować dłonie i powierzchnie podczas pandemii?

Słuchaj artykułu

Podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2 bardzo ważnym elementem ochronnym jest dezynfekcja. Jest to jeden z elementów metody DDM, czyli dystans-dezynfekcja-maseczka. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dezynfekcyjnych, których producenci deklarują bardzo wysoką skuteczność ochronną.

Czym dezynfekować dłonie i powierzchnie podczas pandemii?

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat dotyczący środków dezynfekcyjnych. Zgodnie z nim środki do dezynfekcji rąk obecne na polskim rynku posiadają: 

  • zezwolenie na obrót, 
  • zezwolenie na handel równoległy. 

Zezwolenia te są wydawane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na podstawie ustawy z dnia 9 października 2015 roku o produktach biobójczych. Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego można znaleźć Wykaz Produktów Biobójczych, który jest na bieżąco aktualizowany. W dokumencie znajdują się wszystkie środki dezynfekcyjne dopuszczone do obrotu na terenie Polski, wraz z podanym składem substancji aktywnych oraz podzielone na kategorie. Do ochrony przed wirusem SARS-CoV-2 oraz innymi wirusami i bakteriami zaliczają się produkty biobójcze 1 kategorii z grup: 

  • Gr. 1: Higiena ludzi – produkty biobójcze stosowane w celu utrzymania higieny u ludzi, stosowane na skórze lub skórze głowy lub w kontakcie z taką skórą, przede wszystkim w celu jej dezynfekcji, 
  • Gr. 2: Środki dezynfekujące i algobójcze, nieprzeznaczone do bezpośredniego stosowania u ludzi lub zwierząt – są to środki stosowane do dezynfekcji powierzchni, materiałów, wyposażenia i mebli, które nie mają kontaktu z żywnością lub paszami.  

Produkty do odkażania
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Środki dezynfekcyjne są dostępne w różnych formach i z różnym przeznaczeniem. W asortymencie aptek i sklepów sprzedających środki biobójcze można znaleźć: 

  • płyny do dezynfekcji rąk, 
  • żele do dezynfekcji rąk, 
  • chusteczki do dezynfekcji.  

Alkohole 

Jednymi z najbardziej znanych i najczęściej używanych alkoholi jako środków dezynfekcyjnych są etanol oraz alkohol izopropylowy. Wykazują one właściwości bakteriobójcze przeciw wegetatywnym formom bakterii, wirusobójcze, prątkobójcze i grzybobójcze, nie wykazują natomiast właściwości niszczących przetrwalniki bakteryjne. Działania te są związane z denaturacją białek mikroorganizmów pod wpływem zastosowania alkoholu. Według badań alkohole wykazują najsilniejsze właściwości w połączeniu z wodą, a optymalne stężenie alkoholi powinno wynosić od 60 do 90%. Najsilniejsze właściwości mają roztwory 70% etanolu i alkoholu izopropylowego. Alkohole można stosować do dezynfekcji powierzchni i sprzętów domowych, jak i używanych w ośrodkach zdrowia czy szpitalach. Nie należy używać ich do odkażania narzędzi chirurgicznych, ponieważ nie usuwają przetrwalników bakterii. Nie zaleca się stosowania etanolu do odkażania skóry rąk ze względu na jego właściwości wysuszające. Dlatego płyn do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu powinien mieć w swym składzie substancje nawilżające. Etanolu można używać również, gdy nie ma dostępu do innych środków odkażających lub bieżącej wody.  

Nadtlenek wodoru 

Wiele badań wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze i sporobójcze nadtlenku wodoru, czyli popularnej wody utlenionej. Działania te występują dzięki wytworzeniu rodników hydroksylowych, które atakują błony komórkowe, DNA oraz inne istotne elementy komórek. Bakterie bronią się poprzez rozkładanie nadtlenku wodoru do tlenu i wodoru, jednak skuteczność tego środka zależy od stężenia i czasu ekspozycji. Stężenia od 6% do 25% wykazują właściwości dezynfekcyjne. Nadtlenek wodoru wykorzystywany jest do odkażania sprzętów, materiałów oraz soczewek kontaktowych. Nie jest polecany natomiast do odkażania ran, ponieważ może opóźnić proces gojenia ze względu na właściwości hemolityczne.  

Chlor i związki chloru 

Związki chloru jako środki dezynfekcyjne występują w postaci roztworów lub w formie stałej. Jako roztwór związki chloru są popularnie nazywane wybielaczami. Mechanizm niszczenia drobnoustrojów przez związki chloru nie został dokładnie poznany. Chlor wywołuje wiele działań prowadzących do śmierci komórek, w tym hamowanie syntezy białek i DNA, błędy i przerwy w łańcuchu DNA, zmniejszenie poboru tlenu i wytwarzania energii komórkowej. Związki chloru są wykorzystywane do dezynfekcji powierzchni, blatów i podłóg. Znajdują zastosowanie także w usuwaniu plam z krwi. Chlor jest używany na przykład do dezynfekcji prania, manekinów, aparatów dentystycznych, zbiorników do hydroterapii, systemów dystrybucji wody w centrach hemodializy i do czyszczenia aparatów stosowanych do hemodializy.  

Formaldehyd 

Wodny roztwór formaldehydu, czyli formalina jest używany jako środek dezynfekcyjny. Działa bakteriobójczo, wirusobójczo, prątkobójczo, grzybobójczo i sporobójczo. Aktywność wykazuje w niskich stężeniach – od 2 do 8%. Działanie wykazuje dzięki alkilowaniu grup aminowych i sulfhydrylowych białek bakterii.  

Formaldehyd jest bardzo szkodliwy dla ludzi, ponieważ działa kancerogennie, dlatego też nie jest składnikiem płynów do dezynfekcji rąk. 

Wykorzystywany jest do odkażania powierzchni i sprzętów.  

Czwartorzędowe związki amoniowe 

Związki amoniowe są szeroko rozpowszechnionymi środkami dezynfekcyjnymi. Do tej grupy należą: 

  • chlorki benzalkoniowe,  
  • chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy,  
  • chlorek alkilodidecylodimetyloamoniowy, 
  • chlorek dialkilodimetyloamoniowy.  

Są one szeroko używane w szpitalach, wykazują właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze, wirusobójcze, jednak nie zabijają prątków oraz przetrwalników. Działają na mikroorganizmy poprzez inaktywację enzymów produkujących energię i denaturację ważnych białek komórkowych. Niszczą również błony komórkowe. Używane są do dezynfekcji powierzchni oraz sprzętów, także tych, które mają kontakt ze skórą, np. mankietów do mierzenia ciśnienia krwi.  

Jodoform 

Roztwory i nalewki zawierające jod mają bardzo długą praktykę stosowania w odkażaniu skóry oraz tkanek. Jodoform łączy w sobie jod ze stabilizatorem. Najpopularniejszym połączeniem jest powidon-jod. Jod wpływa niszcząco na komórki bakteryjne poprzez zakłócenie struktury białek i kwasu nukleinowego. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze po długiej ekspozycji. Jodoformy są używane do dezynfekcji niewielkich sprzętów.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.gov.pl/web/gis. 
  2. Guideline for Disinfection and Sterilization in Healthcare Facilities (2008) Centers of Disease Control and Prevention. 
  3. Comparison of the in vitroefficacy of different mouthwash solutions targeting SARS-CoV-2 based on the European Standard EN 14476 KatrinSteinhauer, View ORCID ProfileToni LuiseMeister, DanielTodt. AdalbertKrawczyk, LarsPaßvogel, BrittaBecker, DajanaPaulmann, BirteBischoff, StephaniePfaender, Florian H HBrill, EikeSteinmann. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę