Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
83

Tłuszczak – problem onkologiczny czy kosmetyczny?

Słuchaj artykułu

Dziwna, niespecyficzna masa rosnąca pod naszą skórą prawdopodobnie zawsze będzie budziła niepokój i w niektórych przypadkach odwlekała diagnostykę. Czy taka zmiana słusznie powinna wzbudzać nasz niepokój? W tym artykule dowiesz się więcej o tłuszczaku – nowotworze, którego nie należy się bać.

Tłuszczak – problem onkologiczny czy kosmetyczny?

Tłuszczak – co to jest?

Tłuszczak to rosnący w wolnym tempie guzek umiejscowiony zazwyczaj między skórą a warstwą mięśni leżącą poniżej. Mimo, że tłuszczak (łac. Lipoma) jest nowotworem, to nie należy bać się tej diagnozy. Jest on zaliczany do nowotworów łagodnych, zatem nie może przerzutować i stanowi raczej problem kosmetyczny niż onkologiczny. Jest najczęściej rozpoznawanym łagodnym nowotworem tkanek miękkich. Zwykle jego rozmiar nie przekracza 3 cm, jednak operowane bywają “olbrzymy” osiągające wielkość nawet 20 cm i wagę ponad 5 kg.

Dlaczego powstaje?

Przyczyna powstawania tłuszczaków nie jest poznana. Zauważono jednak, że u osób, w których rodzinie występowały liczne tłuszczaki, istnieje większe ryzyko rozwinięcia się tej łagodnej zmiany. Wskazuje to na ich genetyczną etiologię. Przypadłość najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym 40-60 lat.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Gdzie najczęściej występuje?

Zdecydowana większość tłuszczaków rozpoznawana jest na kończynach i tułowiu.  Zdarza się również, że guzki występują w innych częściach ciała – ten łagodny nowotwór może rozwinąć się w niemal w całym naszym organizmie.

Objawy i rozpoznanie tłuszczaka

Tłuszczaki są zwykle rozpoznawane przez pacjentów i zgłaszane lekarzowi rodzinnemu. Objawiają się jako niewielkie, miękkie guzki umieszczone pod skórą. Zwykle rosną bardzo powoli (jest to jedna z cech, która odróżnia je od nowotworu złośliwego – mięsakotłuszczaka). Zazwyczaj nie sprawiają również żadnych dolegliwości bólowych (to również często różni je od nowotworu złośliwego), są przesuwalne a ich kształt jest wyraźnie odgraniczony od otaczających tkanek. Jeśli tłuszczak zajmie inną lokalizację naszego ciała niż tkanka podskórna, może dać inne objawy – zależnie od miejsca w którym rośnie. Jeśli rosnąc, będzie uciskał na nerw – obecne będą objawy bólowe. Łagodny guz z tkanki tłuszczowej w przewodzie pokarmowym może objawiać się krwawieniem, biegunkami bądź wyczuwalną dotykiem przez skórę masą w jamie brzusznej – co może sugerować dużo poważniejszą chorobę.

Rozpoznanie tłuszczaków odbywa się zwyczaj podczas badania lekarskiego – głównie w przypadku zmian umiejscowionych podskórnie. Diagnostyka głębiej położonych guzów polega na badaniach obrazowych takich jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. W przypadku podejrzenia złośliwego nowotworu z tkanki tłuszczowej, lekarz może przeprowadzić biopsję zmiany (pobrać część guzka za pomocą igły), w celu zweryfikowania diagnozy.

Leczenie tłuszczaka

Tłuszczaki zazwyczaj nie muszą być leczone. Jeśli jednak guzek stanowi dyskomfort dla pacjenta, czy to wizualny czy też funkcjonalny (np. zmiana umieszczona pod pachą, przy nosie, pod kolanem, w zgięciu łokciowym lub zwyczajnie jest duża), może zostać wycięty. Nawroty po wycięciu są bardzo rzadkie. Leczeniem tych zmian zajmuje się dermatolog lub chirurg. Guzy znajdujące się w innych niż skóra lub tkanka podskórna miejscach leczone są zwykle przez chirurga ogólnego lub onkologicznego. Co ważne, tłuszczak nie może “zezłośliwieć”, czyli zamienić się w tłuszczakomięsaka. Istnieje niewiele przypadków, w których zaobserwowano taką zmianę, jednak uważa się, że był to po prostu pierwotnie źle rozpoznany nowotwór złośliwy mylnie potraktowany jako łagodny.

Podsumowując, tłuszczak najczęściej jest problemem kosmetycznym, aniżeli onkologicznym, jednak nigdy nie można lekceważyć jakichkolwiek wyczuwalnych zmian w organizmie.

Przeczytaj również: Profilaktyka raka piersi. Czy możemy zapobiec chorobie?

  1. 27 czerwca 2019, 21:30
    Anna

    Miałam tłuszczaka na policzku.Ze wzgędów kosmetycznych lekarz postanowił mi go usunąć.Rok temu miałam zabieg (naprawdę bezbolesny) i od tego czasu wszystko jest w porządku.

    1. 28 czerwca 2019, 12:57
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Super! ???

    2. 1 listopada 2021, 15:13
      Agnieszka

      Dzień dobry. Pani Aniu czy tłuszczak nie powrócił ?

  2. 4 sierpnia 2019, 06:40
    Małgorzata

    Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję

  3. 31 października 2019, 18:01
    Magdalena

    Mam tłuszczaka po lewej stronie jak żebra boli jak uciskam schylam sie boje sie ruszac ze zrobia sie w innym miejscu wole nie ruszac narazie jak nie uciskam nie boli moze kiedys cos z nim zrobie teraz boje sie ze to moze byc rak powietrza dostanie lepiej nie ruszac kazdy tak mówi kardiolok mi radził nie ruszac bo moze w innym miejscu urosnac

    1. 14 kwietnia 2022, 00:06
      Anonim

      Ja mam na zebrach ale nie wiem czy to jest tłuszczak czy tłuszczak o mięsak jest troche twardy jak się napreze pani też tak ma

    2. 8 lutego 2023, 12:46
      Jaksonn

      Też mam dużego tłuszczaka pod żebrami z prawej strony umiejscowiony dość głęboko i on nie stwarza problemów,za to to po drugiej stronie mam malutkiego i ten pobolewa czasami i jest do stresujące.

  4. 21 listopada 2019, 00:40
    Kris

    U mnie pojawił się jakieś 10 lat temu(ja mam 33 lata obecnie)po obu stronach szyi.Miałem operację lecz to nie dało za dużo. Tłuszczaki powróciły..są duże! Chciałbym się ich już pozbyć. Widzę jak ludzie na mnie patrzą. Złe mi z tym…

  5. 21 listopada 2019, 00:45
    Kris

    Tłuszczaki powróciły po operacji 10 lat temu.nam 33 lata. Po obu stronach szyi ,są duże. Powyżej 10 cm. Złe to wyglada

  6. 1 listopada 2021, 17:36
    Joanna

    Pod lewą pachą (na plecach ) miałam usuniętego tłuszczaka w znieczuleniu miejscowym. W trakcie usuwania bardzo ciągnęła mnie cała lewa ręka (żyły, ścięgna) – tłuszczak był przyczepiony podobno do mięśnia. Minął rok i prawdopodobnie mam kolejnego w tej właśnie ręce w zgięciu łokciowym! Jak to możliwe, że się “przeniósł”? Wiem, że to niedorzeczne, ale Dziwny zbieg okoliczności, że podczas zabiegu rwała mnie ta ręka a teraz mam kolejnego właśnie tam, gdzie najbardziej mnie bolało!

    1. 9 listopada 2021, 16:41
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, tłuszczak jest rodzajem łagodnego nowotworu wywodzącego się z tkanki tłuszczowej. Przez swój łagodny charakter nie nacieka otaczających tkanek i nie tworzy przerzutów. Tłuszczaki rośną bardzo wolno i mogą tworzyć skupiska. Możliwe, że guzek był w zgięciu łokciowym już wcześniej jednak był niewyczuwalny.

  7. 11 września 2022, 22:42
    Janusz

    Ja mam 38 lat i 60 sztuk na rękach i nogach

    1. 31 października 2022, 13:39
      Romekx

      Dlaczego Pan nie chcę ich usunąć?

    2. 14 stycznia 2024, 22:01
      Janusz

      Lekarze to olewają.
      A prywatnie usunięie 400 – 500 zł sztuka.

  8. 8 grudnia 2022, 19:15
    Daniel

    Czy tłuszczaki mogą być wycinane w przychodni jeśli ta posiada salę do zabiegów? Czy to bezpieczne?

    1. 13 grudnia 2022, 14:09
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Niewielkie tłuszczaki mogą być usuwane ambulatoryjnie w gabinecie dermatologa. Wykonuje on zabieg w znieczuleniu miejscowym. Większe tłuszczaki usuwane są w szpitalu, pacjent jest zazwyczaj poddawany narkozie.

  9. 9 sierpnia 2023, 20:42
    rafi

    super atykol dziekuje

    1. 10 sierpnia 2023, 10:19
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za miły komentarz 🙂

  10. 16 stycznia 2024, 21:48
    Piotr

    w ciągu 15 lat podczas 3 zabiegów usunięto mi ok 30 tłuszczaków. Zabiegi w znieczuleniu miejscowym. Nie ma się czego bać . Po zabiegach wieczorem byłem w domu. Zabiegi przeprowadzone na nfz przez chirurga.

  11. 18 czerwca 2024, 16:21
    Dorota

    Dzień dobry.
    Co oznaczają tłuszczaki w trzonach Th7 i Th11?

    1. 19 czerwca 2024, 09:29
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Interpretacji wyników dokonuje wyłącznie lekarz.

  12. 20 lipca 2024, 13:58
    Jolanty Fabiańczyk

    Mam tłuszczak w mózgu w okolicach mam zawroty głowy odpowiedz co mam z tym zrobić operować wydłużać czuję się coraz gorzej nie mogę prosto chodzić może muszę używać kijków ponieważ boję się że za chwilę upadnę odpowiedz

    1. 22 lipca 2024, 07:13
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Odpowiedzi na to pytanie musi Pani szukać u lekarza, który postawił diagnozę.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę