Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Trabeculoplastyka laserowa – metoda leczenia jaskry

Słuchaj artykułu

Jaskra jest nieuleczalną chorobą oczu, która degeneruje nerw wzrokowy na skutek wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Wszystko to przekłada się na zanik komfortu widzenia, ograniczonego pola widzenia, a nawet ślepoty. Leczenie jaskry wymaga indywidualnego podejścia i stałego wdrażania nowych metod, co zwiększa szanse na wyleczenie. 

Trabeculoplastyka laserowa – metoda leczenia jaskry

Co jest głównym celem leczenia jaskry? 

Głównym celem leczenia jaskry jest zastosowanie odpowiedniej metody leczenia, która w konsekwencji doprowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.  

Efekt ten można osiągnąć, stosując: 

  • farmakoterapię (krople lub preparaty doustne), 
  • laseroterapię, m.in. trabculoplastykę laserową, 
  • zabieg chirurgiczny.  

Przeczytaj również:
Metody leczenia jaskry


Preparaty na zdrowy wzrok
Zakupy z doradcą Gemini

Czym jest zabieg selektywnej trabeculoplastyki laserowej oka?  

Selektywna tabekculoplastyka laserowa, czyli SLT (ang. selective laser trabeculoplasty) jest jedną z procedur leczniczych stosowanych w chorobie jaskry. Dzięki wykonaniu tego zabiegu można obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zabieg SLT to fotoregeneracja drogi odpływu cieczy wodnistej z oka.  

Dlaczego prawidłowy przepływ cieczy wodnistej jest tak ważny w chorobie jaskry? 

Ciało rzęskowe produkuje ciecz wodnistą w oku. Ta z kolei powinna móc swobodnie przechodzić przez kąt przesączania zlokalizowany w przednim odcinku oka – dokładnie między soczewką, tęczówką i rogówką. Jeżeli z różnych przyczyn droga odpływu cieczy wodnistej zostanie zablokowana, to wówczas ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta i uszkadza nerw wzrokowy oraz włókna nerwowe siatkówki. Uszkodzenia te doprowadzają w konsekwencji do ubytków w polu widzenia, co grozi nawet ślepotą.  

Przeczytaj również:
Jaskra – rodzaje, objawy i leczenie

Na czym polega zabieg selektywnej trabeculoplastyki laserowej? 

Zabieg SLT to delikatna stymulacja okolic beleczkowania, co w konsekwencji powoduje namnażanie tzw. komórek żernych, czyli komórek śródbłonka oraz wzrost ich właściwości fagocytarnych. To wszystko powoduje stymulację do tworzenia nowej, zdrowej tkanki trabeculum.  

Czy zabieg SLT może być wykonywany wielokrotnie w tym samym oku? 

Wszystkie decyzje dotyczące zastosowanego leczenia i jego powtarzalności zależą od kondycji narządu wzroku i indywidualnych potrzeb pacjenta. Lekarz okulista po szczegółowym wywiadzie i badaniu decyduje o metodzie i kolejnych krokach leczenia jaskry.  

Niemniej jednak podczas zabiegu SLT wykorzystuje się niewiele energii, a to dodatkowo nie powoduje efektu termicznego w tkankach, ponieważ promienie laserowe chłoną komórki z barwnikiem. W związku z tym ta metoda leczenia może być wykonywana wielokrotnie.  

O częstotliwości jej powtarzania w tym samym oku decyduje lekarz na podstawie aktualnych wyników badań.  

Jak przebiega zabieg trabeculoplastyki laserowej? 

Lekarz bezpośrednio przed zabiegiem podaje pacjentowi do oka krople znieczulające. Następnie okulista zakłada na gałkę oczną trójlustro Goldmana, czyli specjalną soczewkę, która powiększa elementy kąta przesączania. W biomikroskopie, czyli w lampie szczelinowej, dokonuje się docelowe laserowanie. Zabieg trwa zaledwie kilka minut. Po zabiegu lekarz wydaje odpowiednie zalecenia co do pielęgnacji oka oraz stosowania kropli, które będą zapobiegały podrażnieniu.  

Kiedy polecany jest laser SLT? 

Trabeculoplastyka laserowa polecana jest pacjentom: 

  • przy złej tolerancji leczenia miejscowego za pomocą kropli, 
  • gdy nie ma możliwości regularnego stosowania kropli. 

Jako nieinwazyjny zabieg bywa również wykorzystywana w bardzo zaawansowanej jaskrze ze skrajnym uszkodzeniem pola widzenia, ponieważ wiąże się z mniejszym ryzykiem dla pacjenta niż operacja chirurgiczna.  

Tylko szybka diagnoza jaskry i indywidualnie dobrane leczenie pozwolą jak najdłużej zachować komfort widzenia. Jeśli zatem odczuwasz niepokojące objawy w obrębie narządu wzroku, skonsultuj się z lekarzem. 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę