USG tarczycy. Na czym polega i jak się przygotować?
Badanie ultrasonograficzne (USG) stanowi podstawowe narzędzie diagnostyczne w chorobie tarczycy. Umożliwia wykrycie guzków wola i pozwala na różnicowanie przyczyn nadczynności. Ultrasonografia jest metodą nieinwazyjną, bezbolesną i nieobciążającą pacjenta.
Co umożliwia badanie USG?
Obraz USG tarczycy pozwala na ocenę tego narządu i okolicznych węzłów chłonnych. Dodatkowo umożliwia wykrywanie i monitorowanie zmian ogniskowych w obrębie tarczycy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zmian nowotworowych.
Na podstawie tych wszystkich cech USG tarczycy daje możliwość dokładnego wytypowania nieprawidłowej zmiany ogniskowej do biopsji oraz monitorowania toru igły biopsyjnej.
Kiedy warto wykonać USG tarczycy?
USG tarczycy lekarz zleca zazwyczaj przy nieprawidłowych wynikach w badaniach hormonalnych z krwi.
Prócz tego zgłoś się do lekarza, gdy zaobserwujesz u siebie:
- powiększone wole,
- trudności podczas przełykania i duszności,
- spadek lub przyrost masy ciała, bezsenność lub nadmierną senność,
- utrzymującą się chrypkę.
Warto systematycznie wykonywać badania diagnostyczne, aby zapobiegać chorobom tarczycy, a tym samym zwiększyć szansę na wczesne rozpoznanie i wyleczenie. USG tarczycy jest bardzo popularnym i stosunkowo tanim badaniem wykorzystywanym w profilaktyce i diagnozie.
Jak przygotować się do badania USG tarczycy?
USG tarczycy nie wymaga szczególnego przygotowania. Nie musisz być na czczo i możesz je wykonać o każdej porze dnia. Na USG tarczycy załóż ubranie z odsłoniętą szyją i zdejmij biżuterię.
USG tarczycy – jak przebiega badanie?
Badanie trwa kilkanaście minut i często poprzedzane jest wywiadem i badaniem fizykalnym. USG tarczycy specjalista wykonuje przy pomocy aparatu ultrasonograficznego z głowicą liniową. Zasada działania ultrasonografii opiera się na rozchodzeniu się fal ultradźwiękowych w różnych ośrodkach oraz na ich odbiciu na granicy ośrodków. Głowica służy jako emiter fal ultradźwiękowych oraz ich odbiornik. Na ekranie aparatu uwidaczniany jest przekrój tarczycy.
W czasie USG tarczycy położysz się na plecach i odsłonisz szyję. Wykonujący badanie lekarz nałoży na głowicę żel do ultrasonografii, a następnie przesuwając przylegającą do ciała głowicę, zmieniając kąt jej przyłożenia oraz stopień nacisku, zobrazuje tarczycę oraz struktury zlokalizowane w jej sąsiedztwie. USG tarczycy jest bezbolesne.
Artykul dobry, w jasny sposob wyjasniasniajacy problemy pojawiajace sie w czasie badania tarczycy,dziekuje.
Dziękujemy za miły komentarz! 🙂 Cieszymy się, że zainteresowaliśmy Panią tym tematem.
Dobrze przekazane informacje. Ja natomiast nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie. Może warto uzupełnić artykuł o takie informacje … czy przy USG tarczycy można mieć założony aparat słuchowy ?
Dziękujemy 🙂 Pracownie wykonujące USG, informując o przygotowaniu do badania, nie wspominają o konieczności wyciągnięcia aparatu słuchowego. Przed wykonaniem badania dla pewności proszę jednak poinformować o aparacie osobę w rejestracji lub lekarza.
Dziękuję za wyjaśnienie na czym polega badanie USG tarczycy. Przestałam się denerwować tym badaniem. Jeszcze raz dziękuję.
super artykuł! sama prawda 🙂