Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
11

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – leczenie biologiczne

Słuchaj artykułu

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy do tzw. nieswoistych zapaleń jelit. Ta przewlekła choroba zapalna zajmuje błonę śluzową jelita i lokalizuje się w obrębie jelita grubego – najczęściej w odbytnicy, może wystąpić także w esicy lub rzadziej na całej długości jelita grubego. WZJG przebiega pod postacią okresów zaostrzeń i remisji w formie łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej – w zależności od częstości i nasilenia objawów oraz powikłań jelitowych i pozajelitowych. Chorzy najczęściej cierpią na przewlekłe, nasilone biegunki, bóle brzucha, spadek masy ciała, gorączkę i bóle stawów.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – leczenie biologiczne

Leczenie WZJG 

U większości pacjentów choroba kontrolowana jest leczeniem farmakologicznym, a najcięższe przypadki wymagają niekiedy leczenia chirurgicznego. Celem leczenia farmakologicznego jest wyindukowanie remisji oraz podtrzymywanie jej przez dłuższy czas. Oprócz leczenia farmakologicznego istotne jest unikanie czynników wyzwalających zaostrzenie (stres, infekcje) i leczenie żywieniowe, czyli odpowiednia dieta.  

W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki immunosuprlesyjne – glukokortykosteroidy, 6-merkaptopurynę, cyklosporynę, azatioprynę i metotreksat, aminosalicylany (mesalazyna, sulfasalazyna) oraz leki biologiczne. Leczenie biologiczne przeznaczone jest dla pacjentów z chorobą o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, którzy nie odpowiedzieli na standardowe leczenie immunosupresyjne, źle je tolerują lub obecne są przeciwwskazania do tego rodzaju leczenia. 

Przeczytaj również:
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czym są leki biologiczne? 

Leki biologiczne to grupa leków stworzona przy pomocy inżynierii genetycznej, która jest ściśle powiązana z występującymi w organizmie człowieka cząsteczkami biologicznymi. Substancje te działają immunomodulująco, naśladując funkcje różnych białek i wpływając na interakcje między nimi.  

Jakie leki biologiczne stosowane są we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego? 

Dostępne w Polsce substancje o nazwie adalimumab i infliximab to przeciwciała monoklonalne wiążące cytokinę o nazwie TNF-α (czynnik martwicy nowotworów), co skutkuje inaktywacją jej działania. Wedolizumab jest przeciwciałem monoklonalnym wiążącym integryny, blokując migrację komórek odpornościowych do tkanki jelita. Te działania powodują znaczne zmniejszenie stanu zapalnego, co przy wczesnym rozpoczęciu leczenia może oznaczać, że uszkodzenie śluzówki jelita będzie wyraźnie mniejsze, odłożone w czasie lub nawet nigdy nie wystąpi.  

Niestety leczenie biologiczne z racji swojej innowacyjności wiąże się z dużymi kosztami, wobec czego w Polsce prowadzone jest w ramach objętych refundacją programów lekowych oraz badań klinicznych w wybranych ośrodkach. 

Jakie programy lekowe dostępne są dla osób z WZJG? 

Na ten moment prowadzone są programy lekowe WZJG z użyciem infliximabu, wedolizumabu oraz tofacytynibu. Tofacytynib to celowany lek modyfikujący przebieg choroby. By pacjent został zakwalifikowany do programu lekowego, musi spełnić konkretne kryteria, m.in. ciężki przebieg WZJG i niedostateczna odpowiedź, nietolerancja lub przeciwwskazania do leczenia standardowego.  

Kryteriami dyskwalifikującymi z uczestnictwa w programie lekowym są: 

  • ciężkie przewlekłe choroby, takie jak niewydolność oddechowa, niewydolność nerek lub wątroby,  
  • ciężkie zakażenia grzybicze, wirusowe lub bakteryjne,  
  • niestabilna choroba wieńcowa,  
  • choroba alkoholowa,  
  • ciąża lub karmienie piersią,  
  • choroba nowotworowa. 

Pacjenci objęci programem lekowym są ściśle monitorowani pod względem przebiegu choroby, odpowiedzi na leczenie oraz wystąpienia działań niepożądanych.  

Do działań niepożądanych leczenia biologicznego przeciwciałami monoklonalnymi zaliczają się: 

  • ciężkie infekcje, m.in. gruźlica, 
  • wzrost ryzyka chorób nowotworowych. 

Należy pamiętać, że odsetek poważnych działań niepożądanych jest niski, a korzyści płynące z leczenia biologicznego bardzo duże. Ryzyko rozwinięcia powikłań nie powinno zniechęcać pacjentów do poszukiwania programów lekowych oraz wyrażania na nie zgody. 

Jakie są alternatywy dla programów lekowych? 

Niestety w porównaniu z innymi krajami europejskimi dostęp do innowacyjnego leczenia w Polsce jest na niskim poziomie. Z danych NFZ na rok 2018 wynika, że tylko 1,6% chorych na WZJG było objętych terapią innowacyjną w ramach programu lekowego. Szansą dla chorych niespełniających kryteriów włączenia do programu lekowego jest udział w badaniach klinicznych. Wykonywane są one w wybranych ośrodkach w kraju z użyciem leków o udowodnionym bezpieczeństwie dla pacjenta. Nieodłącznym ryzykiem wpisanym w każdą próbę kliniczną jest otrzymywanie placebo zamiast badanego leku, co zawsze dotyczy pewnej części badanej grupy pacjentów. Jednak badania te istotnie przyczyniają się do postępu w opracowywaniu metod terapii – bez prób klinicznych nie ma nadziei na nowe leki.  

Źródła:

  • Leczenie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) (ICD-10 K51). Załącznik B.32. https://www.gov.pl/web/zdrowie/choroby-nieonkologiczne
  • https://www.termedia.pl/mz/Programy-lekowe-w-autoimmunologii-wymagaja-skoordynowanych-zmian,38653.html.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 27 sierpnia 2021, 22:32
    Eliza

    Pacjent:Czy chorzy z wzjg moga sie szczepic w aktywnej
    fazie choroby

    1. 30 sierpnia 2021, 12:28
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Polskie Towarzystwo Gastroenterologii rekomenduje szczepienie przeciw Covid-19 osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, także w aktywnej fazie choroby. Jednak to lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia, uwzględniając jego aktualny stan zdrowia i przyjmowane leki.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę