Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
29

Zioła na nadciśnienie – które można stosować, a których unikać?

Słuchaj artykułu

Nadciśnienie tętnicze często jest określane mianem „cichego” bądź „niewidocznego” zabójcy. Nadciśnienie to nic innego jak wysokie ciśnienie krwi prowadzące do wielu poważnych konsekwencji dla całego organizmu. Nieleczone bądź nieprawidłowe ciśnienie krwi może prowadzić do ciężkich chorób serca, miażdżycy, udaru, chorób nerek, a nawet ślepoty.  

Zioła na nadciśnienie – które można stosować, a których unikać?

Na co dzień objawy podwyższonego ciśnienia krwi są mało widoczne. Należą do nich np.: 

  • ból w potylicy,  
  • ucisk głowy,  
  • tępy ból i zawroty głowy,  
  • zmęczenie.  

Zioła obniżające ciśnienie krwi
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Symptomy te często występują również, gdy jesteśmy przemęczeni lub zestresowani, dlatego możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z podwyższonego ciśnienia krwi. Osoby z obciążonym wywiadem genetycznym, nadwagą, cukrzycą, palące papierosy i stosujące inne używki powinny regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Jeśli ciśnienie jest nieznacznie podwyższone i lekarz nie zalecił leczenia farmakologicznego, możemy sięgnąć po mieszanki lub wyciągi ziołowe, które obniżają ciśnienie krwi.  

Pamiętaj! Przyjmowanie suplementów czy wyciągów ziołowych nie zastąpi farmakoterapii zaleconej przez lekarza. Przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.  

Zioła obniżające ciśnienie krwi 

Len zwyczajny (łac. Linum usitatissimum

Len jest bogaty w kwas α-linolenowy, który wykazuje działanie ochronne w stosunku do serca i naczyń krwionośnych. Redukuje stany zapalne w obrębie naczyń, ale też np. stawów. Kwas α-linolenowy należy do kwasów omega-3, które według badań przyczyniają się do obniżania ciśnienia krwi. Dodatkowo siemię lnianie chroni przed miażdżycą i chorobami sercowo-naczyniowymi. 

Przeczytaj również:
Siemię lniane – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania 
Olej lniany – jakie ma właściwości?

Jemioła pospolita (łac. Album viscum

Związki fitochemiczne zawarte w jej składzie (flawonoidy, trójterpeny, kwasy organiczne, wiskotoksyny, aminy) odpowiadają za działanie hipotensyjne, a także rozszerzające naczynia wieńcowe. W aptece możemy znaleźć intrakt z jemioły zarejestrowany jako lek obniżający ciśnienie krwi. 

Przeczytaj również:
Jemioła – w jakich dolegliwościach się sprawdzi?

Głóg (łac. Crataegus

Za działanie obniżające ciśnienie krwi są odpowiedzialne głównie flawonoidy (hiperozyd, kwercetyna, rutyna, witeksyna) oraz proantocyjanidyny. Kwercetyna oprócz działania hipotensyjnego posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i rozszerzające naczynia krwionośne. Dzięki tak wielokierunkowemu działaniu głóg wpływa nie tylko na ciśnienie krwi, ale także na stan naczyń krwionośnych, redukuje stany zapalne w ich obrębie, a także zmniejsza stres oksydacyjny. Dostępna w aptece nalewka z głogu jest zarejestrowana jako lek obniżający ciśnienie krwi oraz tonizujący mięsień sercowy. 

Aronia (łac. Aronia melanocarpa)  

Jej owoce zawierają flawonoidy, antocyjany, fenolokwasy, garbniki, witaminę C, rutozyd oraz związki mineralne (wapnia, potasu, magnezu fosforu, żelaza i inne). Jest powszechnie uznawana za roślinę leczniczą stosowaną w profilaktyce, a także podczas leczenia nadciśnienia. 

Przeczytaj również:
Właściwości aronii

Serdecznik pospolity (łac. Leonurus cardiaca

Znaczenie lecznicze ma jego ziele, w którego składzie możemy wyróżnić: flawonoidy, alkaloidy, garbniki, glikozydy diterpenowe, kwasy organiczne, związki mineralne. Ziele serdecznika działa tonizująco na mięsień sercowy, a także obniżająco na ciśnienie krwi.  

Krokosz barwierski (łac. Carthamus tinctorius

Na przestrzeni lat oraz po przeprowadzeniu licznych badań potwierdzono wpływ krokosza na układ sercowo-naczyniowy, jego właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, a także hipotensyjne. Surowcem o takim działaniu jest jego kwiat. W wyciągach z kwiatu korkosza barwierskiego są obecne flawonoidy, poliacetyleny, glukozydy, steroidy, barwniki, warunkujące opisane wyżej działania.  

Przeczytaj również:
Krokosz barwierski – w jakich dolegliwościach warto go stosować?

Powyżej opisano najbardziej popularne zioła czy rośliny, które mają działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi), potwierdzone prowadzonymi badaniami. Lista surowców oraz ziół wykazujących takie właściwości (nie zawsze potwierdzonych badaniami) jest znacznie dłuższa.  

Jakich ziół i wyciągów ziołowych powinny unikać osoby chorujące na nadciśnienie? 

Osoby borykające się z podwyższonym ciśnieniem krwi powinny dbać o jego stabilizację i wyrównanie do norm z 2019 r. wydanych przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Jednocześnie niewskazane jest przyjmowanie bądź spożywanie preparatów i suplementów, które podnoszą ciśnienie krwi. Wśród ziół i wyciągów ziołowych, których powinny unikać osoby z nadciśnieniem, należy wskazać: żeń-szeń, lukrecję, przęśl oraz janowiec.

Przeczytaj również:
Żeń-szeń – jakie działanie wykazuje?
Lukrecja – jakie ma właściwości?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę